Atkāpjas veselības dienesta vadītājs; Vācijā aug inficēto skaits; jāskaidro policijas darbs 9.maijā

Masku dēļ

Nacionālā veselības dienesta (NVD) direktors Edgars Labsvīrs no 1. jūnija pārtrauks darbu. Viņa aiziešanu no amata ietekmēja pārmetumi, ka NVD no Ķīnas iepirktās sejas maskas neatbilst normām. Labsvīrs par masku kvalitāti nešaubās. Par masku iepirkumu pārbaudes veic gan policija, gan KNAB, gan Valsts kontrole.

Deja ar vīrusu sākusies

Dažas dienas pēc Covid-19 ierobežojumu mīkstināšanas trešdien Vācijā atkal inficēto skaits pieaudzis. Vācijā ir septītais lielākais apstiprināto inficēšanās skaits pasaulē. Svētdien inficēto kopā bija 169 218, mirušo 7395. Bet Ķīnas pilsētā Uhaņā, kur sākās koronavīrusa pandēmija, pēc mēneša ilga pārtraukuma atklāts pirmais jaunais inficēšanās gadījums. Tikmēr Krievijā svētdien diennakts laikā reģistrēts rekordliels jaunu inficēšanos ar koronavīrusu – vairāk nekā 11 000. Kopējais inficēto skaits pārsniedzis 200 000. Pasaulē ar Covid-19 inficēto skaits pārsniedzis četrus miljonus.

Atšķirīga attieksme

Valdības vadītājs Kariņš (JV) pieprasījis iekšlietu ministram Ģirģenam (KPV LV) skaidrojumu par Valsts policijas darbu 9.maijā, kad tai bija jāierobežo pulcēšanās Uzvaras parkā. Sestdien policija Uzvaras pieminekļa apkaimē kopumā fiksēja 44 pārkāpumus, no kuriem 24 ir par pulcēšanās un fiziskās distances neievērošanu. Iedzīvotāji sociālajos tīklos pauda sašutumu, ka 4.maijā cilvēki svinībās nepulcējās un ievēroja ierobežojumus, bet 9.maijā pie pieminekļa pulcējās simtiem cilvēku un policija viņus vēroja no attāluma.

Vēl

Latvijā svētdien konstatēti deviņi no jauna saslimušie ar Covid-19, sestdien divi, bet piektdien – 19. Kopumā valstī ar Covid-19 inficējušies 939, miruši 18.

Piektdien ar ziedu nolikšanu Brāļu kapos valsts augstākās amatpersonas pieminēja Otrā pasaules kara beigas. Arī Eiropā šajā dienā atcerējās karā kritušos.

Latvijā reģistrētā bezdarba līmenis aprīļa beigās ir 8%, kas ir par 1,2 procentpunktiem vairāk nekā mēnesi iepriekš.

Par administratīvi teritoriālo reformu atbildīgā Saeimas komisija plāno ciematiem, kuros dzīvo vairāk nekā 5000 iedzīvotāju, piešķirt pilsētas statusu. Pirmās varētu būt Ādaži, Mārupe, Ķekava un Iecava.

Rīgas pašvaldības kapitālsabiedrību pārvaldības konsultatīvā padome piektdien uzdeva pašvaldībai izstrādāt kārtību uzņēmumu pārvaldībai atbilstoši OECD principiem.

Dobelē Livonijas ordeņa pilsdrupās atrasts neskarts kultūrslānis ar zemgaļu laika senlietām.

Lai arī Baltkrievijā strauji izplatās Covid-19, sestdien Minskā 9.maija parādē piedalījās 3000 karavīru un vairāk nekā 150 militārā transporta vienību. Parāde Maskavā tika atcelta.

Cilvēktiesību organizācija Amnesty International svētdien publicēja dokumentus, kuros apsūdz Sīrijas un Krievijas karaspēkus mērķtiecīgos uzbrukumos Sīrijas slimnīcām un skolām.

Svētdienas skandāli

TV3 raidījums Nekā personīga svētdien skaidroja, kādas kriminālās autoritātes parādās bijušā SAB darbinieka Aigara Sparāna un deputāta Jura Juraša (JKP) sievas advokātes Allas klientu lokā. Raidījums arī stāstīja, ka austrumu robežas izbūves lietā aizturēti vēl trīs robežsargi, tai skaitā robežsardzes priekšnieka vietnieks pulkvedis Juris Martukāns. Tāpat raidījums pētīja, kāpēc policistam Dmitrijam Strogonovam, kurš piedalījies vairāku skaļu banku lietu izmeklēšanā, anulēta pielaide valsts noslēpumam.

LTV raidījums de facto stāstīja, kam valdība grasās tērēt no neparedzēto līdzekļu programmas rezervētos 344 miljonus eiro. Raidījums noskaidroja, ka sejas aizsargmaskas Latvijā ražos 5 – 6 uzņēmumi. Tāpat raidījums vēstīja, ka par bijušā SAB darbinieka Sparāna kukuļošanu liecinājis ieroču biznesā zināms uzņēmējs Soloduha, bet par starpniekiem viņš minējis uzņēmēju Edvīnu Inkēnu un bijušo politiķi Andreju Panteļējevu. Žurnālisti noskaidroja, ka no Siltumserviss Rīga nav piedzīti līgumsodi vismaz 0,7 miljonu eiro vērtībā.

Šodien

Notiks ekonomikas konference Paliec cilvēks!, kurā uzstāsies 16 biznesa nozaru pārstāvji par ekonomiskajiem izaicinājumiem un iespējamiem to risinājumiem.

Lidsabiedrība airBaltic veiks papildu speciālo reisu maršrutā Rīga–Baku–Frankfurte–Rīga.

Darbu atsāks četri Rīgas satiksmes klientu apkalpošanas centri.

Viedokļi

Artis Ērglis, izdevējs. Mēs gribam dzīvot vakardienā.

Helmuts Caune, filozofijas maģistrs. Vēsture sagaidīta.

Paplašini apvārsni

Annas Džarvisas uzņēmība radīja Mātes dienu. Kāpēc viņa vēlāk to nožēloja?

Tikai ar pirkstiem

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog +5 – +16C, apmācies, negaisa mākoņi, stiprs lietus vakarā, D – DR, D – DA, Z – ZR vējš 4 – 6 m/s;

accuweather +3 – +14C, pārsvarā mākoņains, līs, vakarā vējains, D – DR, D – DA, Z – ZR vējš 2 – 8 m/s;

yr +6 – +14C, gaidāms lietus, D – DR, D – DA, Z – ZR vējš 2 – 8 m/s.

Vārda dienu svin:

Milda, Karmena, Manfreds

Sūtiet atsauksmes vai ieteikumus par Ir Svarīgākais: [email protected]

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu