IR Svarīgākais • IR.lv

ASV dos Ukrainai ATACMS; apturēts Eiropas finansējums Valmierai; uz Zemes nogādāti asteroīda paraugi

Amerikāņu raķetes Ukrainai. 

ASV nodos Ukrainai tālas darbības rādiusa raķetes  ATACMS, piektdien ziņoja mediji. To tikšanās laikā Baltajā namā Ukrainas prezidentam Volodimiram Zelenskim apsolījis ASV prezidents Džo Baidens. ASV līdz šim bija bažījušās, ka ukraiņi varētu šīs raķetes izmantot pret mērķiem Krievijas teritorijā. Sestdien Ukrainas raķešu triecienā Krievijas Melnās jūras kara flotes štābam Sevastopolē nogalināti vismaz 9 cilvēki, vēl 16 ievainoti, to skaitā augsti armijas un flotes komandieri. Kanādas premjerministrs Džastins Trudo piektdien pēc tikšanās ar Ukrainas prezidentu Zelenski Otavā paziņoja par jaunu, 482 miljonu ASV dolāru vērtu  palīdzības paketi Ukrainai. Arī Vācija svētdien paziņoja par jaunu militārās palīdzības paketi Ukrainai 400 miljonu eiro apmērā. Daļa Krievijas algotņu grupējuma Vagner kaujinieku varētu atgriezties frontē Ukrainā, ziņo ASV domnīca Kara izpētes institūts. Ukrainas valodnieki ir atļāvuši rakstīt vārdus «Krievija» un «Maskava» ar mazo sākumburtu.

Aptur naudu Valmierai. 

Centrālā finanšu un līgumu aģentūra ir apturējusi finansējuma izmaksas Valmieras novada pašvaldības industriālo teritoriju attīstības projektam, piektdien informēja pašvaldība. Valmieras pilsētas pašvaldības amatpersonas, iespējams, veikušas nelikumīgas darbības, lai pašvaldība prettiesiski iegūtu vairāk nekā 4 miljonu eiro Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējumu. KNAB 12.septembrī veica procesuālās darbības vairākos objektos un aizturēja Valmieras mēru Jāni Baiku (Valmierai un Vidzemei).

Vērtīga krava.

Septiņus gadus pēc misijas uzsākšanas ASV Jūtas tuksnesī svētdien nosēdās NASA kapsula ar akmeņu un putekļu paraugiem no asteroīda Bennu. Kapsulu uz Zemi palaida NASA zonde Osiris-Rex, kura 2020.gada oktobrī pēc četru gadu lidojuma nosēdās uz asteroīda, kur savāca apmēram 250 gramus akmeņu un putekļu paraugu.

Žurnālā IR lasi

Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas jaunā vadītāja Alise Nicmane-Aišpure skaidro Andai Burvei – Rozītei, kā iecerējusi stiprināt ģimenes ārstu institūciju, kurai nenāk par labu nestabilais finansējums un birokrātisku papīru kalni.

Mazo soļu politika. Paula Raudsepa komentārs par Evikas Siliņas valdības deklarāciju.

Lieliski aktieri, stipra dramaturģija un laikmeta izjūta – Edīte Tišheizere vērtē Toma Stoparda lugas Leopoldštate iestudējumu Dailes teātrī.

Vēl

Sestdien Nacionālie bruņotie spēki zaudēja sakarus ar bezpilota lidaparātu, kas mācībās Namejs 2023 izmantots sauszemes novērošanai Latvijas-Krievijas pierobežā, un drons, iespējams, nosēdies Krievijā, svētdien informēja Aizsardzības ministrija.

Latvijā var saasināties etniskā spriedze, secināts Latvijas Nacionālās drošības jaunās koncepcijas projektā.

ZZS vēl domās par Tieslietu ministrijas piedāvājumu likt pārreģistrēt Latvijā izmantotos Krievijas un Baltkrievijas auto.

Armēnijā saasinās protesti pret valdības noslēgto pamieru pēc Azerbaidžānas iebrukuma Kalnu Karabahā pagājušonedēļ.

Piektdien pirmo reizi pasniegtas sabiedrisko mediju ombuda profesionālās ētikas balvas.

Francijas prokuratūra vēlas uzsākt kriminālprocesu pret galēji labējo politiķi, bijušo partijas Nacionālā apvienība līderi Marinu Lepēnu un viņas 27 līdzgaitniekiem saistībā ar apsūdzībām par ES līdzekļu ļaunprātīgu izmantošanu.

Lietuvā no 2027.gada aizliegs kažokzvēru audzēšanu, pagājušo ceturtdien nolēma parlaments.

Reklāma

Starptautiskā laikmetīgās mākslas festivāla Survival Kit 14 centrā šoreiz draudzība – pārrobežu un starppaudžu satikšanās laikā un telpā vecajā Vidzemes tirgū – ne vien tirdzniecības, bet arī satikšanās, pieredzes un ideju apmaiņas vietā.

Svētdienas skandāli

LTV raidījums De facto informēja, ka nav plānots kotēt biržā vērtīgāko un stratēģiski svarīgāko valsts uzņēmumu akcijas. Žurnālisti iedziļinājās KNAB izmeklēšanā par Valmieras pilsētas pašvaldības, iespējams, nelikumīgi iegūtajiem Eiropas līdzekļiem jaunai ražošanas ēkai. Vēl raidījums pētīja, kāpēc pašvaldības uzņēmums Rīgas karte nav cietušā statusā lietā, kurā apsūdzētas trīs uzņēmuma bijušās amatpersonas. Problēmas onkoloģijas aprūpē plānots risināt ar pacientu apzvanīšanu ģimenes ārstu praksēs, ziņoja De facto.

TV3 raidījums Nekā personīga izstāstīja, kādus padomdevējus sev izvēlējušies Evikas Siliņas valdības ministri. Raidījums pētīja, kāpēc Autotransporta direkcija negrasās pārtraukt sadarbību ar kartelī iesaistīto Liepājas autobusu parku, kuram atcelto autobusu reisu skaits ir lielākais no visiem pārvadātājiem. Žurnālisti vērtēja, cik pamatotas ir aizdomas par bezatbildīgu saimniekošanu kā iemeslu egļu kaitēkļu inficēto gandrīz 5000 hektāru mežu izciršanai. Viņi izpētījuši, kāda loma politiskās krīzes izprovocēšanā Austrijā bija latvietei Unai Saukumai, kura pirms četriem gadiem publiskotā, Rīdzenes sarunām līdzīgā videoierakstā bija uzdevusies par Krievijas oligarha radinieci un vēlējusies iegūt kontroli pār austriešu izdevumu Krone Zeitung.

Šodien

Ekonomikas ministrija un Elektrum Energoefektivitātes centrs rīko vebināru Ieteikumi ēkas sagatavošanai pirms apkures sezonas.

Paula Stradiņa medicīnas vēstures muzejā notiek ekspertu seminārs Kā mazināt sociālekonomisko slogu budžetam, biznesam, ģimenēm? Onkoloģija.

Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība organizē vebināru  Jaunieši un pirmspensijas vecuma nodarbinātie darba tirgus ilgtspējas kontekstā.

Viedokļi

Aleksandrs Lielmežs, enerģētiķis, kustības Par pašpietiekamu elektroenerģiju Latvijā un par taisnīgiem tarifiem iniciators. Vai Sadales tīkla tarifu sāga turpināsies?

Gunārs Nāgels, laikraksta Latvietis redaktors. Draugi nāk, draugi iet

Paplašini apvārsni

Kā atombumbu izmēģinājumu izsekošanai uzbūvētais detektoru tīkls atklāja pirms tam nezināmu pigmeju zilo vaļu grupu.

Ziņķārīga papagaiļzivs

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog +9 – +17C, apmācies, brīžiem skaidrosies, bez nokrišņiem, D – DR vējš 3 – 4 m/s;

accuweather +7 – +18C, lielākoties apmācies, R – DR vējš 3 – 4 m/s;

yr +9 – +19C, lielākoties saulains, D – DR vējš 2 – 3 m/s.

Vārda dienu svin:

Rauls, Rodrigo

Sūtiet atsauksmes vai ieteikumus par Ir Svarīgākais: [email protected]

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu