Apņemas ievērot Ukrainas teritoriālo vienotību; piemin 14.jūnijā deportētos; Izraēla izziņo taktisko pauzi

Putins pieprasa Ukrainas kapitulāciju

Ukrainas Miera samits Šveicē svētdien noslēdzās ar desmitiem valstu apņemšanos ievērot Ukrainas teritoriālo vienotību. Dokumentu parakstīja lielākā daļa no vairāk nekā 90 valstīm, kas piedalījās forumā. Neparakstīja Indija, Saūda Arābija, Dienvidāfrika, Meksika un vēl dažas valstis. Nepiedalījās Ķīna, bet Krievija netika aicināta. Gala dokumentā aicināts atjaunot Ukrainas kontroli pār Zaporižjas AES un Azovas jūras ostām, kuras okupējusi Krievija. Ukrainas prezidents Zelenskis paziņoja, ka Šveices foruma rezultātus paziņos Krievijai. ASV viceprezidente Kamala Harisa piektdien paziņoja, ka ASV Ukrainai piešķir 1,5 miljardus dolāru enerģētikas atjaunošanai un humānai palīdzībai. Piektdien pirms foruma Krievijas diktators Putins pieprasīja, lai Ukraina izved savu karaspēku no Doneckas, Luhanskas, Hersonas un Zaporižjas reģioniem, kā arī atsakās no iestāšanās NATO, tad Krievija pārtrauks uguni un sāks miera sarunas.

Izsūtīja sabiedrības eliti

Piektdien Latvijā ar vairākiem piemiņas pasākumiem atcerējās pirms 83 gadiem – 1941.gada 14.jūnijā – PSRS okupācijas režīma veikto civiliedzīvotāju masveida deportēšanu uz Sibīriju. Toreiz tika izsūtīti vairāk nekā 15 000 cilvēku. Deportāciju galvenais mērķis bija sabiedrības elite, kas varētu pretoties padomju varai.

Iespēja nogādāt humāno palīdzību

Izraēla sestdien paziņoja, ka ik dienu militārajā darbībā būs taktiskā pauze Gazas joslas dienvidos, lai nodrošinātu humanās palīdzības ievešanu. Izraēlas armija uzsver, ka Gazas joslā nenotiek uguns pārtraukšana, karadarbība pie Rafahas pilsētas turpinās.

IR aktuāli

RTU profesors Toms Torims stāsta Ievai Jakonei, kādas iespējas Latvijas zinātnei paver pievienošanās CERN superdatoru tīklam. «Mēs tagad «gāzīsim» ar sporta mašīnu,» viņš saka.

Modes mākslinieks Fjodors Podgornijs (39) ar izstādi Sadursmes harmonija vēlas radīt jauna veida pieredzi apmeklētājiem. Viņš Agnesei Meierei teic, ka mode var ietekmēt pasauli.

Linda Vilmansone vairāk nekā 10 gadus ir ēdienu stiliste. Ko tas nozīmē, stāsta Alise Zita Zeidaka.

Vēl

Ģenerālprokuratūrā sākta pārbaude par Rail Baltica atbildīgo amatpersonu rīcību, uzņemoties saistības pret valsts budžetu par Rīgas dzelzceļa tilta, uzbēruma un Centrālās stacijas būvdarbiem.

ES dalībvalstis piektdien vienojās par iestāšanās sarunu uzsākšanu ar Ukrainu un Moldovu 25.jūnijā, paziņoja ES prezidējošā valsts Beļģija.

Krievijas bumbvedējs Su-24 piektdien pārkāpis Zviedrijas gaisa telpu pie stratēģiski nozīmīgās Gotlandes salas Baltijas jūrā, tādēļ Zviedrija pacēlusi savu iznīcinātāju JAS-39.

Partiju apvienības Jaunā Vienotība valdes priekšsēdētāja no piektdienas ir premjerministre Evika Siliņa, kas šajā amatā nomainīja Krišjāni Kariņu.

Latvijas režisora Ginta Zilbaloža animācijas filma Straume festivālā Francijas pilsētā Ansī sestdien saņēma četras balvas.

100 gadu vecumā miris Nacionālā teātra aktieris Jānis Kubilis.

Ar gājienu Līdz mēs visi būsim vienlīdzīgi sestdien noslēdzās Praida nedēļa. Gājienā piedalījās aptuveni 7000 dalībnieku, tas aizritēja bez starpgadījumiem.

Vācijas policija svētdien Hamburgā pirms Polijas-Nīderlandes futbola mača Eiropas čempionātā sašāva vīrieti, kurš apkārtējiem draudēja ar cērti un Molotova kokteili.

Svētdienas skandāli

TV3 raidījums Nekā personīga stāstīja, ka Eiropas dzelzceļa līnijas plānots pievienot Latvijas dzelzceļam. Raidījums skaidroja, kāpēc aizsardzības ministram būtu jāstrādā aktīvāk. Raidījums arī stāstīja par konfliktu starp Sabiedrības integrācijas fondu un pētnieciskās žurnālistiskas centru Re:Baltica, no kura fonds pieprasa atmaksāt vairāk nekā 36 tūkstošus piešķirtā finansējuma. Raidījums paziņoja, ka sāk vienotā datu bāzē publiskot izbeigtu kriminālprocesu materiālus, kuriem jābūt publiski pieejamiem, bet izmeklēšanas iestādes tos iznīcina.

LTV raidījums de facto analizēja Eiropas Parlamenta vēlēšanu rezultātu reģionālās atšķirības Latvijā. Raidījums skaidroja, vai Jaunajai Vienotībai izdosies piesaistīt papildu balsis koalīcijai. Raidījums stāstīja, ka Rail Baltica projekta izmaksas Latvijā būs 9,5 miljardi eiro. Žurnālisti vēstīja, kāpēc Baltijas valstīm uz robežas nepieciešams pretdronu aprīkojums.

Šodien

Notiks Centrālās vēlēšanu komisijas sēde par Eiropas Parlamenta vēlēšanu rezultātu apstiprināšanu (LETA).

Mūzikas akadēmijā notiks rektora amata kandidātu debates.

Viedokļi

Miks Celmiņš, partijas Kustība “Par!” valdes loceklis. Vai latviešu valodas zināšanu jautājumā atkal uzkāpsim uz tā paša grābekļa?

Gaida Kalniņa, Latgales priekšpilsētas politiski represēto biedrības biedre. Kā tas skāra mani – 1941.gada 14.jūnija izsūtīšana.

Paplašini apvārsni

Vai dzīvniekiem ir apziņa? Jaunākie zinātniskie atklājumi maina mūsu priekšstatus par to.

Aukstas kājas!

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog +15 – +21C, apmācies, neliels lietus, A – ZA, Z vējš 2 – 3 m/s;

accuweather +13 – +23C, apmācies, lietus pēcpusdienā, A – DA, Z – ZR vējš 2 – 4 m/s;

yr +17 – +24C, apmācies, lietus ar negaisu, A – DA, Z – ZR vējš 2 – 4 m/s.

Vārda dienu svin:

Artūrs, Artis