Kādēļ Latvijā medicīnas iekārtas pārbauda lielveikalu autostāvvietās? • IR.lv

Kādēļ Latvijā medicīnas iekārtas pārbauda lielveikalu autostāvvietās?

28
DrošaMedicīna

Nesen TV3 raidījuma Bez Tabu žurnāliste veica eksperimentu, kura rezultātā pavisam vienkārši un bez reālām medicīnas iekārtu pārbaudēm lielveikala autostāvvietā Rīgā ieguva SIA „OSMUNDS” izsniegtas uzlīmes un inspicēšanas pārskatus visam zobārsta kabineta aprīkojumam Daugavpilī.  

 

Šis ir tikai viens spilgts, taču noteikti ne vienīgais piemērs, kas liecina par nozares nesakārtotību un valsts kontroles institūciju nolaidību.

Kopumā valstī jau ilgu laiku nepastāv vienoti kritēriji medicīnas ierīču pārbaudēm, bet vairākas pārbaudes institūcijas nav neatkarīgas. Latvijas Nacionālais akreditācijas birojs (LATAK), akreditējot atbilstības novērtēšanas institūcijas (kas veic medicīnas iekārtu pārbaudes), nenodrošina vienotu pieeju, bet gan otrādi izsniedz tām atļauju izmantot atšķirīgus medicīnas ierīču pārbaužu kritērijus. Šāda absurda situācija un valsts kontroles institūciju nolaidīga un bezatbildīga rīcība veicina vairāku institūciju visatļautību – situāciju, kad tās izvēlas veikt pārbaudes formāli, vadoties no sava pašlabuma, un izsniedz tādus medicīnas ierīču pārbaudes protokolus, pārskatus, sertifikātus, kuros iekļauti patiesai situācijai neatbilstoši medicīnas ierīču pārbaužu rezultāti, kā tas notika SIA „OSMUNDS” gadījumā.

Diemžēl šāda situācija ir izdevīga ne tikai negodprātīgām medicīnas ierīču atbilstības novērtēšanas institūcijām, bet, kā izskatās, arī daļai no pārbaužu veikšanas jomu kontrolējošām institūcijām. Vienīgie patiesie cietēji šajā visā ir Latvijas iedzīvotāji, kuru veselība un dažkārt pat dzīvība tiek pakļauta riskam, jo nav zināms, vai medicīnas iestādēs izmantotās iekārtas darbojas atbilstoši ražotāja noteiktajai specifikācijai.

Neapšaubāmi Latvijas tirgū darbojas vairākas medicīnas ierīču inspicēšanas institūcijas, kas „veic pārbaudes”, reizēm pat neapskatot medicīnas ierīci. Savukārt pārraugošās valsts iestādes neveicina jomas sakārtošanos, bet gluži pretēji LATAK legalizē situāciju, ka katra atbilstības novērtēšanas institūcija var veikt medicīnas ierīču pārbaudes pēc saviem individuālajiem ieskatiem.

Ņemot vērā atklātās problēmas, valsts institūcijām ir izdevīgi padarīt informāciju par medicīnas ierīču pārbaudēm konfidenciālu un nepieejamu sabiedrībai, tāpēc ierēdņi plāno medicīnas ierīču pārbaudes turpmāk nodot ierīču izplatītāju (pārdevēju) kompetencē. Šāda rīcība var nodarīt milzu kaitējumu Latvijas iedzīvotāju veselībai, jo pastāv pamatotas šaubas par to, cik objektīva varētu būt medicīnas ierīču pārbaude, kuru veic pats ierīces izplatītājs, jo ierīces atzīšana par lietošanai nedrošu viennozīmīgi nav tās pārdevējiem izdevīga. Turklāt šāda pieeja visticamāk tikai palielinās medicīnas ierīču formālu pārbaužu veikšanas gadījumu skaitu.

Atliek tikai cerēt, ka TV3 raidījuma Bez Tabu atspoguļotais piemērs ar SIA „OSMUNDS” nepaliks nepamanīts, bet gan veicinās kontrolējošo iestāžu aktivizēšanos. Tikmēr jānovēl „parastajiem mirstīgajiem” veiksme, lai ārstējoties nesanāk nonākt pie kādas formāli pārbaudītas rentgena iekārtas vai citas medicīnas ierīces. Savukārt tām medicīnas ierīču atbilstības novērtēšanas institūcijām, kuras, par spīti negodīgiem konkurentiem, tomēr veic savus pienākumus atbildīgi un godprātīgi, jānovēl izturība. 

 

Komentāri (28)

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu