Investīcijas.

Tore Johansens no Norvēģijas. Foto - Lita Krone, LETA
kaspars712
Print Friendly, PDF & Email

Ārzemju investīcijas. Mums tās ir izdevīgas. Mums tās ir nepieciešamas. Bez tām mēs neiztiksim. Nu jau tik bieži dzirdam par šīm “neaizvietojamām” un bez gala izdevīgajām ārzemju investīcijām, ka retais vairs uzdrošinās ko iebilst. Protams, ir jau tām investīcijām arī pozitīvi vērtējamas īpašības, bet vai tikai tās? Manuprāt – nē.

Viena lieta būtu, ja no investētajiem līdzekļiem tiktu uzbūvēta jauna rūpnīca, uz no vietējiem cilvēkiem nomātas zemes, tā pirktu vietējo enerģiju, citas vietējās izejvielas, algotu vietējo un brīvo darbaspēku. Un saražoto eksportētu. Šādā gadījumā es neko ļaunu šajās investīcijās nesaskatu. Taču ja šie investori izpērk Latvijas zemi, rūpnīcas (bieži ar mērķi tās likvidēt), uzceļ veikalus kas izkonkurē vietējos tirgotājus, citu infrastruktūru, utt, Ja no jauna uzbūvētās investor rūpnīcas sāk ražot preces vietējam tirgum, kas izspiež no tā pašu zemes rūpniekus, tad jau šīs investīcijas mums ir kaitīgas, jo mēs zaudējam ietekmi paši savā zemē. Bez šim investīcijām mēs spētu to pašu, tiesa mazliet ilgākā laika periodā, toties tas būtu mūsu… Tas tiek noklusēts. Kāpēc? Tāpēc lai mēs „nemaisītos pa kājām lielajiem spēlētājiem, kas spēj nopirkt polītiķu rīcību un sabiedrisko domu. Jā, arī sabiedrisko domu… ”.

Šajā sakarā man ienāca prātā kāds salīdzinājums:

Valsts (un tās pilsoņi) kas, lai palielinātu finansu ieņēmumus iztirgo ārzemniekiem savu infrastruktūru (namīpašumus, zemi, veikalus, ražotnes, darbnīcas, transporta un noliktavu uzņēmumus, utt)  un domā, ka pēc visa tā vēl būs neatkarīga, ir salīdzināma ar cilvēku, kuŗš par dažiem latu desmitiem pārdod savus orgānus, un domā,  ka ne tikai varēs mierīgi dzīvot tālāk turpmāk nepērkot dažādus medikamentus un rehabilitācijas pakalpojumus veselības un dzīvības uzturēšanai, bet pat dzīvot vēl labākā kvalitātē nekā līdz tam… Vai piekrīti?

Pagaidām nav neviena komentāra

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu