Ieskats Latvijas bankās • IR.lv

Ieskats Latvijas bankās

29
Ieskats Latvijas bankās
Ekonomika

Nesenā krīze un tai sekojošā ekonomiskā lejupslīde pievērsa uzmanību finanšu nozares lomai makroekonomiskajai stabilitātei. Regulētāji un publisko lēmumu pieņēmēji apzinājās, ka sapratne par banku biznesa modeļiem un to riskiem ir nepietiekama. Tas lika ES Komisijai uzsākt ES banku sistēmas struktūru analīzi. Viņu mērķis ir izpētīt un ieskicēt dažādas iespējas banku reformai ES.

Kur atrodas Latvijas banku sistēma attiecībā uz tās ES partneriem šajā nozarē? Mūsu zemāk esošā analīze veic ieskatu 17 Latvijas banku bilancēs kā līdzekļos banku biznesa modeļu novērtēšanai, sniedzot iespēju labāk saprast Latvijas banku sistēmas stabilitāti un finansiālo dzīvotspēju. Banku biznesa modeļi parasti tiek raksturoti, novērtējot dažus galvenos aspektus: bankas lielumu; klientu bāzi, vērtību struktūru un ienākumu modeli; kapitāla un finansējuma struktūru; īpašumtiesības un pārvaldības struktūru; korporatīvo un juridisko struktūru; un, kādā veidā tiek īstenotas pārrobežu operācijas. Šis raksts fokusējas un pirmajām trim pazīmēm, pēdējās trīs pazīmes ir ņemtas par pamatu blakus rakstā ar sekojošajiem jautājumiem.

Tradicionālās bankas pret investīciju bankām

Lielākās grupas ES pamatā ir “universālās bankas” tādā ziņā, ka tās piedāvā plašu banku pakalpojumu klāstu – sākot no tradicionālajiem banku pakalpojumiem, tādiem kā noguldījumu pieņemšana, un beidzot ar investīciju pakalpojumiem, tai skaitā pārdošana, tirdzniecība, tirgus veidošana, parakstīšana utt. Kā liecina iepriekšminētie dati, investīciju pakalpojumi Latvijā ir agrā stadijā, jo banku tirgū dominē lielas komerciālās bankas, kuras nodarbojas ar tradicionālajiem banku pakalpojumiem, t.i., sniedzot kredītus un pieņemot noguldījumus.

Nosacīta pielietojamo finanšu instrumentu daļa attiecībā pret kopējiem aktīviem ir tipisks investēšanas banku darbības rādītājs. Eiropas Banku sektorā nosacīta pielietojamo finanšu instrumentu daļa kā procentos izteikts rādītājs no kopējiem aktīviem lielām bankām ir no 3000% līdz 0% robežās. Pielietojamo finanšu instrumentu daudzums Latvijas bankās sastāda salīdzinoši mazu daļu no kopējiem aktīviem. Tādējādi sanāk, ka investēšanas banku aktivitātes, kas ir kompleksu finanšu instrumentu operācijas par saviem līdzekļiem, Latvijā ir nelielas.

No visām lielākajām bankām tikai ABLV bankai bilancē ir salīdzinoši augsts finanšu aktīvu daudzums.

Šī pirmā, ļoti vispārīgā analīze ir pirmais solis detalizētākā Latvijas banku biznesa modeļu analīzē. Šis pētījums ir veikts, paturot prātā divus mērķus. Pirmkārt, analizēt iespējamās nestabilitātes banku sektorā. Otrkārt, izpētīt, kuri varētu būt iekļūšanas punkti potenciālā finanšu centra attīstībai Latvijā.

Komentāri (29)

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu