Pils dārza noslēpumi • IR.lv

Pils dārza noslēpumi

2
Lauma Lancmane (pa labi) ar jaunajām dārzniecēm — Leldi Ozolu un Ievu Reinvaldi — pie daiļās vīteņrozes. Foto — Ieva Salmane
Laura Dumbere

Rundāles pils baroka stila franču dārzs nupat nominēts prestižajai Eiropas Dārza balvai 2021. Lepnās pils dārznieces pirmo reizi presei stāsta ne tikai par skaistajiem ziediem un pergolām, bet arī smago darbu, kataklizmām un apmeklētāju izdarībām, kas sen kļuvušas par daļu no Rundāles dārza leģendas

Kategorijā Vēsturiska dārza pārvaldība un attīstība Rundāles dārzu kā vienu no trim nominantiem nozīmīgajai balvai izvirzīja Beklera fonds, ko dibinājis vācu arhitekts Martins Beklers, un starptautiska 12 žūrijas locekļu komisija. 

Rundāles dārzam, kas ir ievērojamākais vēsturiskais dārzs Baltijā, jau pati nominācija ir uzvara. Sen gaidīta un pelnīta. Mēs tiekamies ar trim daiļajām dārzniecēm Laumu Lancmani, Ievu Reinvaldi un Leldi Ozolu. Lauma Lancmane ir pils mākslas pētniecības nodaļas galvenā speciāliste, taču kopš dārza atjaunošanas pirmās dienas bijusi klāt visos darbos kā labākā dārza vēstures zinātāja, autora Frančesko Bartolomeo Rastrelli nemirstīgās balss iemiesotāja. Dārzniece Ieva Reinvalde ar maigi dzelžainu roku vada visu dārza praktisko dzīvi no stādu audzēšanas līdz augu ieziemošanai — iepirkumus, darbu plānošanu un ikdienas uzdevumus, bez viņas ziņas nevienam augam nenokrīt ne lapiņa. Bet Lelde Ozola nesen kļuvusi par galveno rožu dārznieci, svarīgu «atslēgas» cilvēku, jo Rundāles rožu dārzs ir apmeklētāju pielūgsmes objekts. Leldi var atpazīt pēc saskrāpētām rokām, kas liek domāt, ka viņai mājās ir 10 traki kaķi. Bet, ziniet, arī rozes skrāpējas…

Unikāls Eiropas kontekstā

Patiesībā pasaulē ir maz vēsturisko dārzu, kas saglabājuši savu sākotnējo plānojumu. Daudziem pāri gājusi 19. gadsimta angļu parku mode un vēlāka modernizācija. Neticamā kārtā Rundāles dārzs cauri gadsimtiem līdz pat restaurācijas darbu sākumam padomju laika 70. gados bija saglabājis savu sākotnējo veidolu: katrs koks un celiņš bija tieši tur, kur arhitekts Frančesko Bartolomeo Rastrelli 1735. gadā paredzējis! Unikāli arī tas, ka dārzs ticis ierīkots paša Rastrelli dzīves laikā. Ir labi saglabājusies dokumentācija par dārza izveidošanu. 

Lai lasītu šo rakstu tālāk, lūdzam autorizēties ar savu epastu vai sociālā tīkla kontu:


Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties mūsu lasītāju pulkam. Abonējot digitālo žurnālu, saņemsi piekļuvi rakstiem nekavējoties.

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu