Jaunās pasaules veidotāji • IR.lv

Jaunās pasaules veidotāji

4
Vilis Kasims.
Gunita Nagle

Rakstnieks Vilis Kasims (1986) savā pirmajā romānā Lielā pasaule, ironizējot par jauniešu mēģinājumu izveidot ideālu kopienu, uzrakstījis traģikomisku vēstījumu par Latvijas valsts veidošanu

Bļģ, nu, jobtvoj! Tie ir pirmie Lielās pasaules vārdi, kurus viena no kopienas meitenēm Vika izdzird, atgūstoties no saindēšanās ar sēnēm. Ar šādiem un līdzīgiem tekstiem lielākā daļa nelielās kopienas locekļu raksturo to, pie kā noved viņu mēģinājumi kādā ļaužu pamestā vietā netālu no Salacas izveidot ideālu sabiedrību ar nosaukumu Lielā pasaule. Tikai pirmajās lappusēs lasītājs var saglabāt domu, ka grāmata ir pusaudžiem. Nez vai vidusskolu audzēkņi atrastu sev ko interesantāku par ventiņu dialektu un jauniem žargonvārdiem. Romāns nav arī par pusaudžiem. Viņu bērnišķīgā uzvedība un ideju tukšums ir tikai lielisks veids, kā autoram pasmieties par Latvijas valsts veidošanu. No domas par partiju un valdības veidošanu jaunieši drīz vien nonāk līdz atklāsmei, ka nevajag ne partijas, ne ministrijas, pietiek ar kolektīvo anarhiju. Taču tad nometnē ierodas nākamā grupa jauniešu, un viss sākas no jauna: dalīšana savējos un svešos, partiju veidošana, amatu dalīšana…

Kāpēc nosaukums ir Lielā pasaule, nevis Projām, kā bija iecerēts sākumā? Izlasot grāmatu, Projām šķita piemērots, jo daudzi, kuriem nepatīk «vecā pasaule», no tās norobežojas. 
Kad iedevu dažiem draugiem izlasīt romāna manuskriptu ar tā pirmo nosaukumu Projām, viņi kā galveno tēmu uztvēra aiziešanu, projām būšanu. Ideja par jauno, lielo pasauli kļuva mazsvarīga. Parunāju ar redaktori Ievu Melgalvi, un viņa piekrita nosaukuma maiņai. Taču tagad, kad romāns nonācis pie lasītājiem, jautājumu par to, kāpēc nosaukums nav Projām, man ir uzdevuši vismaz trīs cilvēki. Viņi uzskata, ka tas ir labāks nekā Lielā pasaule

Tomēr es domāju, ka aiziešana nav tik svarīga tēma kā nesaprašanās. Kad atbraucu uz Latviju pēc ilgas prombūtnes, satiekoties ar cilvēkiem, bija sajūta, ka runājam viens otram garām. Man šķita, ka šāda nesaprašanās ir attiecināma uz plašāku sabiedrību. Mēs visi šajā lielajā pasaulē paejam cits citam garām.

Lai lasītu šo rakstu tālāk, lūdzam autorizēties ar savu epastu vai sociālā tīkla kontu:


Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties mūsu lasītāju pulkam. Abonējot digitālo žurnālu, saņemsi piekļuvi rakstiem nekavējoties.

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu