Valdības deklarācijā pirmo reizi punkts par kompensējamo zāļu saraksta paplašināšanu • IR.lv

Valdības deklarācijā pirmo reizi punkts par kompensējamo zāļu saraksta paplašināšanu

9
Starptautiskās labdarības kustības, kuras mērķis ir solidarizēt un atbalstīt krūts vēža pacientus un viņu ģimenes visā pasaulē, piespraude "Pink Ribbon" ("rozā lentīte"). Foto: Ieva Čīka, LETA
Gunta Purkalne

Būtu svarīgi izvirzīt uzdevumu samazināt mirstību ar onkoloģiskajām slimībām, samazinot vēža vēlīnajās stadijās atklāto slimnieku skaitu

Ņemot vērā, ka mūsdienīgu medikamentu lietošanas apjoma ziņā uz vienu pacientu Latvija atrodas pēdējā vietā Eiropā, kas noteikti ietekmē arī onkoloģisko slimību ārstēšanu, valdības deklarācijā iekļautā apņemšanās “paplašināt pierādījumos balstītu nepieciešamo zāļu un medicīnas ierīču kompensēšanu” dod mums cerību, ka jaunā valdība varētu būt sadzirdējusi nozares profesionāļus un daudz aktīvāk varētu iesaistīties situācijas uzlabošanā.

Jāpiemin, ka šāds punkts ir iekļauts pirmo reizi. Tas varētu būt sākums sen gaidītajam dialogam starp valsti un onkoloģisko slimību ārstējošiem ārstiem. Šajā jomā mēs ceram arī uz jaunā veselības ministra Gunta Belēviča atbalstu.

Protams, ieraksts valdības deklarācijā nav saistošs izpildei, ja neredzēsim konkrētas aktivitātes citā būtiskā dokumentā – valdības rīcības plānā. Tajā būtu svarīgi izvirzīt uzdevumu samazināt mirstību ar onkoloģiskajām slimībām, samazinot vēža vēlīnajās stadijās atklāto slimnieku skaitu un pacientiem palielināt valsts apmaksātu efektīvu ārstēšanu un medikamentozās terapijas pieejamību.

Tas ir muļķīgs sabiedrības pieņēmums, ka vēzis skar tikai tos, kas dzīvo neveselīgi vai tas tiek ģenētiski pārmantots. Mūsu kā ārstu prakse rāda, ka vēzis var būt arī cilvēkiem, kas dzīvo veselīgu dzīvesveidu un kuru vecākiem nav bijusi šī slimība. Tas var skart ikvienu, neatkarīgi no dzīvesveida, vecuma un dzimuma.

Tāpēc ir ļoti svarīgi valsts resursus veltīt ne tikai izglītošanai par veselīgu uzturu un dzīvesveidu kopumā, bet arī ārstēšanas uzlabošanai. Mēs dzirdam par ārvalstu kolēģu sasniegumiem medikamentozās terapijas jomā, bet diemžēl mums šajā brīdī ir jāklusē, jo valsts kompensējamo zāļu politika paredz atsevišķu vēža diagnožu ārstēšanā izmantot 30 gadus senus un pat vēl vecākus medikamentus, kas pasaulē jau ir aizstāti ar daudz jaunāku paaudžu medikamentiem dzīvildzes palielināšanai.

Latvija ir viena no retajām Eiropas un pat pasaules valstīm, kura vēža ārstēšanā ļoti ierobežoti izmanto jaunākās paaudzes medikamentus, tie nav iekļauti kompensējamo medikamentu sarakstā, kuru efektivitāti ārstēšanā, dzīvildzes palielināšanā un dzīves kvalitātes uzlabošanā vairs neapšauba onkoloģijas jomas speciālisti visā pasaulē. Būtu svarīgi, lai Latvija šajā jomā pietuvinātos Igaunijas un Lietuvas līmenim.

Saslimstība ar onkoloģijas slimībām Latvijā strauji pieaug, un tas ir otrs galvenais mirstības cēlonis valstī. Tāpēc vienam no valdības uzdevumiem būtu apzināties slimības draudus sabiedrībai un tautsaimniecībai un risināt samilzušās problēmas. It īpaši ņemot vērā, ka valsts ir spērusi pirmo soli un jau pasludinājusi 2015.gadu par Pretvēža gadu.

Autore ir Latvijas Onkologu – ķīmijterapeitu asociācijas priekšsēdētāja, asoc.prof.

 

Komentāri (9)

ozolnieki 27.11.2014. 09.10

Bet

Tu tak esi saspiedusies . Te runā par zālēm vēža ārstēšanai .

+1
0
Atbildēt

0

lno 25.11.2014. 13.34

Šovakar LTV1 Vita Matīsa!!!

+1
0
Atbildēt

0

dzeris49 25.11.2014. 13.27

Tik tālu Latvijas medicīnā politiķi visu ir nolaiduši.

Galvenais mērķis mums ir pietuvoties Lietuvas un Igaunijas līmenim, un neārstēt onkoslimības ar novecojušām un neefektīgām zālēm, ja nezinātu, ka tā ir Latvioja, domātu, ka tiek runātds par kādu atpalikušu Āfrikas valsti.

Nu, vismaz kaut kas pozitīvs pēc nemitīgas šīs sfēras ignorēšanas un absolūti antihumānas un antisocialas ieprieksējo Saeimu un valdību darbošanās.

Kaut, reāli, Lietuvas vai Igaunijas līmeni mēs varēsim sasniegt, ātrākais, pēc gadiem 10 – 15, pagaidām naudas daudzums, ko valsts izdala viena cilvēka ārstēšanai, mums ir, vismaz, divreiz mazāks, kā tur, tāpat, kā IKP % ( Latvijā kaut kur 2,9%, Lietuvā un Igaunijā – 5-6%, ES līdz pat 14%) katrs var paskaitīt, cik desmitus un simtus miljonu jāliek tur iekšā, lai to sasniegtu, un tas pie nosacījuma, ja tiks likvidēts bardaks, korupcija un nesaimnieciskums pašā sistēmā.

+2
-1
Atbildēt

0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu