"Nepilsoņu referendumam" iesniegts pietiekams skaits derīgu parakstu • IR.lv

“Nepilsoņu referendumam” iesniegts pietiekams skaits derīgu parakstu

24
Iepriekšējā referenduma biļetens. Foto: Evija Trifanova, LETA

Cimdars: CVK varētu lemt par papildu atzinumu nepieciešamību šim referendumam

Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) ir pabeigusi “nepilsoņu referendumam” iesniegto parakstu pārbaudi un secinājusi, ka organizatori ir iesnieguši vairāk nekā 10 000 derīgu parakstu, LETA informēja CVK Informācijas nodaļas vadītāja Kristīne Bērziņa.

Tomēr ceturtdien, 27.septembrī, paredzētajā sēdē CVK varētu lemt par papildu atzinumu nepieciešamību “nepilsoņu referenduma” jautājumā, sacīja CVK priekšsēdētājs Arnis Cimdars.

Viņš norādīja, ka ar pašlaik saņemtajiem atzinumiem CVK locekļi ir “vairāk vai mazāk” iepazinušies, taču, “lai iegūtu pilnu ainu”, ir plānots apkopot viedokļus arī no starptautisko tiesību un Eiropas tiesību perspektīvas. Tāpēc varētu tikt prasīti atzinumi saistībā ar Ārlietu ministrijas pārstāvēto jomu, kā arī ir iespējama vēršanās Iekšlietu ministrijā, ņemot vērā, ka likumprojektā ir runa par dokumentu izsniegšanu.

CVK locekle Sniedze Sproģe apstiprināja, ka viņa rosinājusi prasīt Iekšlietu ministrijas un starptautisko ekspertu atzinumus, lai būtu iespējams uzklausīt plašāka loka juristu atzinumus.

Cimdars un arī CVK priekšsēdētāja vietnieks Kārlis Kamradzis norādīja, ka ir saņemts iesniegums no “nepilsoņu referenduma” organizētājiem ar lūgumu dot laiku iepazīties ar juristu sniegtajiem atzinumiem. Kamradzis skaidroja, ka tautas nobalsošanas iniciatori vēlas ar dokumentiem iepazīties divas nedēļas. CVK priekšsēdētājs teica, ka būtu jārespektē organizatoru lūgums. Viņš gan neprecizēja, cik ilgs laiks iniciatoriem varētu tikt atvēlēts dokumentu analīzei.

Kā zināms, CVK ir arī saņēmusi atzinumus no Saeimas Juridiskā biroja, Tieslietu ministrijas, Valsts prezidenta kancelejas, Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes, Rīgas Stradiņa Universitātes Juridiskās fakultātes un Rīgas Juridiskās augstskolas.

“Lai gan likumprojekta “Grozījumi Pilsonības likumā” parakstītāju pārbaude liecina, ka likumprojektu ir parakstījis nepieciešamais vēlētāju skaits – vairāk nekā 10 000 vēlētāju, visos no saņemtajiem atzinumiem pausts viedoklis, ka likumprojekts “Grozījumi Pilsonības likumā” nav uzskatāms par pilnīgi izstrādātu Satversmes 78.panta izpratnē,” norāda Bērziņa.

Likums “Par tautas nobalsošanu un likumu ierosināšanu” paredz, ka tiesības sākt likuma ierosināšanas procedūru un iesniegt CVK pilnīgi izstrādātu likumprojektu ir ne mazāk kā 10 000 balsstiesīgiem Latvijas pilsoņiem. Ja, pārbaudot parakstus, CVK konstatē, ka likumprojektu ir parakstījuši ne mazāk kā 10 000 vēlētāju un likumprojekts ir uzskatāms par pilnībā izstrādātu, CVK ir jāizsludina 30 dienu parakstu vākšana.

CVK lēmumu pieņem, atklāti balsojot, un lēmums ir pieņemts, ja par to nobalso vismaz pieci no deviņiem CVK locekļiem.

Vēlētāju parakstīts likumprojekts “Grozījumi Pilsonības likumā” CVK tika iesniegts šā gada 4.septembrī un paredz noteikt, ka, sākot ar 2014.gada 1.janvāri, nepilsoņi, kuri līdz 2013.gada 30.novembrim Ministru kabineta noteiktajā kārtībā nav iesnieguši iesniegumus par nepilsoņa statusa saglabāšanu, ir uzskatāmi par Latvijas pilsoņiem.

Kā ziņots, “nepilsoņu referenduma” organizatori – kustība “Par vienlīdzīgām tiesībām”, septembra sākumā CVK iesniedza 12 779 parakstus ar mērķi rīkot referendumu par automātisku pilsonības piešķiršanu nepilsoņiem.

 

Komentāri (24)

ilmisimo 25.09.2012. 21.02

… Pilsonības likums faktiski ir tikai Satversmes 1.panta komentārs un tādējādi tas grozāms vienīgi tad, ja par to nobalsojusi vismaz puse no visiem balsstiesīgajiem.

Šāds viedoklis sastopams arī Latvijas konstitucionālo tiesību teorijā. Savulaik jau Kārlis Dišlers rakstījis, ka pilsonības likumi ir konstitucionāli likumi un tādējādi uzskatāmi par Satversmes sastāvdaļu. Īpaši tas attiecināms uz likumiem vai to normām, kas nenosaka vienīgi kārtību, kādā pilsonībā iegūstama vai zaudējama, bet definē esošo pilsoņu kopumu. Šajā gadījumā tas tieši ir Latvijas Pilsonības likuma 2.pants. ..
http://www.ir.lv/2012/9/10/velreiz-par-surogatiem

+2
0
Atbildēt

1

    aldis_grunde > ilmisimo 25.09.2012. 22.06

    Bet vai nav dīvaini, ka šī interpretācija parādās tikai tagad? Gan 1995. gadā ir notikusi parakstu vākšana par Pilsonības likumu, gan 1998. gadā notika referendums par Grozījumu atcelšanu Pilsonības likumā. Tad viss bija kārtībā, bet tagad pēkšņi vairs nē.

    +2
    0
    Atbildēt

    0

ilmisimo 26.09.2012. 08.36

Bet vai nav dīvaini, ka šī interpretācija parādās tikai tagad?
_________________________ Dīvaina( izvarīsimies šoreiz no biezākiem vārdiem) ir bijusi meinstrīma partiju attieksme pret Satversmi- no 1993. gada līdz Uebanovica /Lindermana referendumam.

Nelojālais skolotājs, iespējams, pārkāpis arī naturalizējoties doto solījumu
http://la.lv/index.php?option=com_content&view=article&id=361850:nelojlais-skolotjs-iespjams-prkpis-ar-naturalizjoties-doto-soljumu&catid=177:sabiedrba&Itemid=495

+1
0
Atbildēt

0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu