Brehta izdzīvošanas recepte • IR.lv

Brehta izdzīvošanas recepte 1

Data Tavadze. Foto — Edmunds Brencis
Māra Miķelsone

Gruzīnu režisors Data Tavadze Dailes teātrī iestudējis Brehta lugu Kaukāziešu krīta aplis. Sarunā viņš atklāj, kas ir kaukāziešu lāsta aplis

Kad Dailes teātra direktors Juris Žagars preses konferencē teica, ka Vācijas teātru kolēģi viņu apsveikuši un apskauduši par iespēju Latvijā dot skatuvi starptautiski pazīstamam gruzīnu režisoram un producentam Datam Tavadzem (33), varbūt kāds nosprieda, ka tā ir tikai laba reklāma. 24. martā teātrī pirmizrādi piedzīvos Tavadzes iestudētā Bertolta Brehta luga Kaukāziešu krīta aplis. Pirmoreiz uz Latvijas skatuves Brehta 125. jubilejas gadā.

Ar Datu tiekamies teātra darbinieku kafejnīcas puskrēslā, kur viņš kūpina smaržīgu cigareti, pats ievīstījies siltā jakā. Nedaudz pāri trīsdesmit, ērgļa sejas profils un mazliet iesirmas svītras tumšajos matos. Sākotnējais atturīgums rada iespaidu par nopietnu, lepnu un pārliecinātu cilvēku. Taču sarunā viņš atplaukst un daudz smejas. 

Data pirmo izrādi iestudēja Tbilisi Royal District Theater, kad viņam bija 18 gadu. 2009. gadā viņš jau to vadīja un ar savu radošo komandu un pieeju repertuāra izvēlei teātri burtiski atdzīvināja. Ar līdzdalību dažādos ārvalstu festivālos šo teātri padarījis starptautiski pazīstamu, palīdzējis izaugt un attīstīties jaunam Gruzijas dramaturgu un režisoru vilnim. 

Kāpēc joprojām aktuāla ir Brehta lugas problemātika, kā panākt, lai skatītāji un aktieri elpo vienā ritmā, kāpēc viņš kara laikā neiestudētu izrādi par karu, runājām nedēļu pirms Kaukāziešu krīta apļa pirmizrādes.

Lai lasītu šo rakstu tālāk, lūdzam autorizēties ar savu epastu vai sociālā tīkla kontu:


Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties mūsu lasītāju pulkam. Abonējot digitālo žurnālu, saņemsi piekļuvi rakstiem nekavējoties.

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu