Šoziem atkal gaidāmi bēgļi • IR.lv

Šoziem atkal gaidāmi bēgļi

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis 14. novembrī pozē ar bruņoto spēku karavīriem atbrīvotajā Hersonā. Foto – Scanpix
Māra Miķelsone

Kā ukraiņi piespieda krievus pamest Hersonu, analizē NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra vadītājs Jānis Sārts

Lāčplēša dienā, kad Latvija atcerējās savus kritušos karavīrus un godināja Brīvības cīņu varoņus, Ukrainas spēki no lielās dienvidu pilsētas Hersonas padzina okupantu karaspēku. Pirms pilsētas pamešanas Krievijas armija sagrāva tās infrastruktūru — Hersona grima tumsā, trūka ūdens un siltuma. Tomēr uzvaras prieku tas neaptumšoja, ļaudis izgāja uz ceļiem un ielās, lai ar karogiem un ziediem sveiktu Ukrainas spēkus kā atbrīvotājus.

Cik nozīmīga ir šī Ukrainas uzvara frontē un ko gaidīt turpmāk, pirmdienas rītā īsā intervijā iztaujāju NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra vadītāju Jāni Sārtu.

Vai krievu izvākšanās no Hersonas ir, teiksim tā, — galīga? Vai viņi vēlāk negrasās no otra Dņepras krasta nolīdzināt pilsētu?
Tur vairs šobrīd nav, par ko spekulēt, — tas ir noticis. Un no militārās loģikas viedokļa izvākties bija tikai loģiski. Jautājums, vai tā rezultātā pastiprināsies apšaudes uz Hersonas pilsētu, velkot paralēles ar to, kas notika citās atbrīvotajās teritorijās, — var teikt, ka noteikti viņi šaus vairāk uz Hersonu. Vai tur var būt kaut kādas papildu lamatas, domāju, ka jau šobrīd varam teikt — diez vai. Viens — jāsaprot, ka ukraiņu izlūkinformācija ir diezgan kvalitatīva, gan pašiem sava, gan Rietumu papildus piegādātā. Otrs — lai taisītu dažādus slazdus, ir vajadzīga veiksmīga komandvadības sistēma. Krievija ir pierādījusi, ka tai nav tā īpaši laba. Tāpēc domāju, ka tā ir ukraiņu uzvara. Viņi ir piespieduši Krieviju šādā veidā rīkoties. Tā tagad būs Ukrainas kontrolēta teritorija.

Kādas ir iespējas Ukrainai virzīties uz priekšu pēc Antonivkas un citu tiltu saspridzināšanas?
Viens no iemesliem, kāpēc taisīt Krievijas aizsardzības līniju Dņepras kreisajā krastā ir loģiski, jo smagajai tehnikai upe ir diezgan nopietns šķērslis. Vienlaikus jāsaprot, ka tā nav vienīgā kauju līnija, kas pašlaik pastāv šajā karā.

Lai lasītu šo rakstu tālāk, lūdzam autorizēties ar savu epastu vai sociālā tīkla kontu:


Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties mūsu lasītāju pulkam. Abonējot digitālo žurnālu, saņemsi piekļuvi rakstiem nekavējoties.

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu