Finanšu humanizētāji

UX Design Agency līdzīpašnieks un komercdirektors Alberts Pumpurs un komunikācijas speciāliste Monika Cālīte. Foto — Edmunds Brencis
Ieva Jakone
Print Friendly, PDF & Email

Kā banku pakalpojumus padarīt ērtākus un saprotamākus cilvēkiem — atbildes uz šiem jautājumiem aizvedušas kompāniju UX Design Agency līdz pasaules līderpozīcijām dizaina arhitektūrā

Nelielā birojā Spīķeru kvartālā koka spārē iekārts šūpuļkrēsls un telpā pie galdiem sasēduši vairāki darbinieki. UX Design Agency strādā Rīgā un pagaidām algo tikai vietējos darbiniekus, taču viņu darba augļi ceļo pa visu pasauli. No Amerikas rietumu krasta līdz Austrālijas austrumu krastam. «Mēs humanizējam finanses,» uzņēmuma darbību skaidro līdzīpašnieks un komercdirektors Alberts Pumpurs.

Viņam blakus pie sapulču galda sēžas komunikācijas speciāliste Monika Cālīte, kuru uzņēmumā dēvē arī par iedvesmas virsnieci. «Finanses un tirgošanās vienmēr bijusi viens no cilvēces pastāvēšanas stūrakmeņiem. Tajā pašā laikā cilvēkiem ne pārāk patīk skaitļot un sekot līdzi savam budžetam. Mēs cenšamies padarīt šo nozari cilvēkam pieejamāku, saprotamāku, ērtāk lietojamu,» viņa papildina kolēģi.

UX Design Agency dažādiem finanšu uzņēmumiem nodrošina viņu servisu dizainu. Tas nozīmē — viņi izstrādā to, kā jāizskatās un jādarbojas šo finanšu institūciju mājaslapām, lietotnēm vai programmām. Sevi viņi nekautrējas dēvēt par pasaules līderiem šajā nozarē. Trīs gadu laikā viņi realizējuši 63 projektus 20 valstīs.

Klienta kurpēs

Jo biezāks ir tavs maks, jo vairāk tevi mīlēs banka. UX Design Agency vēlas izskaust šādu domāšanas modeli, tā vietā pietuvinot bankas un citas finanšu institūcijas cilvēkiem. «Mācām bankām un finanšu organizācijām, kā veidot servisu, kas nāk soli pretim lietotājiem,» stāsta Alberts. Izstrādājot dizainu lietotnēm un programmām, UX Design Agency nefokusējas uz to, vai krāsas ir gana glītas. «Stāsts ir par to, kā lietas strādā,» skaidro līdzīpašnieks. Lai saprastu, kas katras organizācijas klientiem ir būtiski un kā viņi vēlētos lietot finanšu pakalpojumus, UX Design Agency radījusi unikālu metodoloģiju, kas ietver padziļinātu lietotāja psiholoģijas, kompānijas un produkta izpēti, pēc tam arī servisa arhitektūras projektēšanu un dizaina izstrādi.

«Jums jāiemācās pastaigāt dienu savu klientu kurpēs! Jums ir labi uzvalki, mašīnas, izglītība, bet vai jūs saprotat, kā izskatās vienkārša cilvēka dzīve, kurš varbūt dzīvo no algas līdz algai? Vai jūs zināt, ko nozīmē šodien būt studentam vai pensionāram?» Alberts atstāsta, cik svarīgi banku darbiniekiem saprast klientu vajadzības.

Lai banka varētu sava klienta kurpēs iekāpt, uzņēmums veic pamatīgu izpēti, kas parasti aizņem 2—4 nedēļas. To laikā uzņēmuma eksperti tiekas ar bankas klientiem un intervē viņus, lai saprastu, kas šiem cilvēkiem ir svarīgi, kādus finanšu pakalpojumus viņi izmanto, kādas izmaiņas gribētu. «Cenšamies saprast, ko šis cilvēks domā, jūt, saka un dara. Kas viņam sāp? Piemēram, šobrīd cilvēkiem sāp pieslēgšanās internetbankai,» kolēģi papildina Monika. Katru risinājumu uzņēmums piemēro individuāli, atbilstoši bankas klientu vajadzībām. «Konkrētai auditorijai konkrētā pasaules malā,» precizē Alberts. Turklāt jāņem vērā arī katras iestādes zīmols — kā uzņēmums grib izskatīties klienta acīs. «Mums dažreiz saka — jūs taču taisāt tik šaurai nišai, jums visi risinājumi būs vienādi. Tā nav! Ir pilnīgi dažādas bankas — dažādos reģionos, dažādos izmēros, ar dažādiem zīmoliem un dažādām vēlmēm.» Kā piemēru viņš min kādu nelielu banku Gruzijā. Alberts to nodēvē par underdog jeb iedzinēju, jo tai patīkot izaicināt lielās bankas — pirmajai ieviest jaunākos risinājumus, izlaist jaunu lietotni ar biometriku. «Viņiem patīk tā sajūta. Un viņu klientiem arī patīk, ka viņi ir mazie pionieri. Viņiem ir tāds hipsteru piegājiens. Strādājot ar šo banku, saglabājam klientiem iespēju sajūsmināties par mazajām lietām,» Alberts stāsta.

«Tas bija ģeniāli!»

2007. gadā tika izlaists pirmais iPhone telefons. «Tas mums visiem laikam bija pagrieziena brīdis,» atceras Alberts. Kompānijas līdzīpašnieks Aleksandrs Krēgers tolaik jauno tehnoloģiju vilni izmantoja, lai ielēktu start-up pasaulē. Tie nebija īpaši veiksmīgi, taču, pateicoties šiem mēģinājumiem, Aleksandru pamanīja kāda digitālā aģentūra — piedāvāja būt par direktoru. Ārzemēs labu dizainu varēja pārdot par milzu naudu, turpretim Latvijā pasūtījumu summas grozījās ap diviem trim tūkstošiem.

Aleksandrs sāka meklēt — ko īpašu dara kompānijas, par kuru dizainu cilvēki gatavi maksāt krietni vairāk? Atbildi viņš atrada lietotāja pieredzes (angliski — user experience) domāšanā, kas nozīmē, ka dizaina centrā ir lietotāja ērtība un vērtības. Aleksandrs bija studējis psiholoģiju, un šāda veida dizaina domāšana viņam šķita īpaši pievilcīga. Šo stratēģiju viņš piedāvāja kādam finanšu uzņēmumam, kas digitālajā aģentūrā vērsās pēc «kosmētiskas» dizaina maiņas. Parādījis, cik daudz šauro «pudeles kaklu» ir viņu servisā, viņš piedāvāja pilnībā to mainīt.

Kompānija viņam uzticējās un to nenožēloja. Izmainot veidu, kā notiek iepirkšanās klienta mājaslapā un reģistrēšanās portālā, kompānijas peļņa nākamajā gadā pieaugusi no septiņiem līdz deviņiem miljoniem. Tas pierādīja, cik svarīgi ir atrast mazos, neērtos šķēršļus lietotāja pieredzē un tos novērst. Turklāt — kāpēc gan šādu pakalpojumu neizveidot par biznesu?! Aleksandrs kopā ar kolēģiem Andreju Jeļisejevu, Lindu Zaikovsku un vēlāk arī Albertu Pumpuru izveidoja UX Design Agency.

Sākums nebija viegls. Komanda veica pamatīgu pētījumu par līdzšinējo banku darbību tiešsaistē, sagatavoja dizaina konceptu un devās pie bankām. Tomēr tās nebija gatavas maksāt naudu, kuru tolaik komanda par saviem risinājumiem gribēja saņemt. Atteica viena, otra, trešā. «Viņi īsti nespēja saprast, ko mēs darām un cik lielu vērtību tas viņiem var sniegt,» atceras Alberts. Uzņēmēju finanšu uzkrājumi tuvojās beigām, un komanda nolēma riskēt — pārtulkoja pētījumu un konceptu angļu valodā un pilnīgi bez maksas publicēja to internetā. Nepagāja ne mēnesis, kad viņi saņēma divus telefona zvanus no starptautiskām daudzmiljonu finanšu kompānijām. Viņus bija pārliecinājis pētījums, un kompānijas bija noticējušas dizaina domāšanas idejai. Arī par cenu nekaulējās. Komanda apjauta, ka jāmaina stratēģija. Nav jāuzmācas klientam ar savām idejām, bet jāiedvesmo klients tik ļoti, lai tas pats nāktu tevi meklēt. «Tas bija tik ģeniāli,» pagriezienu uz veiksmi atceras Alberts. Un kopš tā laika viņi nepiedalās pat publiskos iepirkumos — strādā tikai ar klientiem, kas paši novērtē viņu pieeju un zināšanas. «Tā tolaik bija nenormāla uzdrīkstēšanās. Viņi Latvijā praktiski bija izsvilpti. Bet tagad iekaro pasaules tirgu,» piebilst Monika.

Kopš tā brīža kompānija arī regulāri publicē savus pētījumus un dizaina arhitektūras atklājumus mājaslapā, kļūstot par viedokļu līderiem gan finanšu, gan dizaina arhitektūras nozarē. Rakstus kopumā izlasījuši ap 200 tūkstošiem lietotāju 127 valstīs. Vienu pētījumu vidēji izlasa aptuveni 30 tūkstoši cilvēku. Uzņēmums neslēpj savus atklājumus, jo «mēs gribam iedvesmot un izglītot, mūsu mērķis ir mainīt finanšu industriju visā pasaulē», saka Monika.

Līderi pasaulē

UX Design Agency birojā jūt pasaules elpu. Viņu mobilās lietotnes Light Bank dizains ieguvis zeltu London Design Awards 2018. Aģentūra iekļauta pasaules 20 labāko lietotāja pieredzes dizaina aģentūru sarakstā, pēc aģentūru Manifest un Clutch Research analīzes. Ieguvuši arī prestižo Banking Technology Awards 2016 balvu līdzās tādiem pasaulē labi zināmiem finanšu milžiem kā Royal Bank of Scotland un JP Morgan.

«Strādājam pie lielas bankas projekta Spānijā. Viņi saka — jā, mēs saprotam, ka dizains ir super, bet saprotam arī to, ka mums jāmaina bankas kultūra. Tas noticis, jo esam spējuši izskaidrot, cik svarīgi ir koncentrēties uz lietotāju, un nebūs tā — viens pats skaistais dizains mainīs pasauli. Tā ir fantastiska sajūta,» iesaucas Monika.

Lai saglabātu līderu pozīciju pasaulē, trešdaļa darbinieku laika uzņēmumā tiek tērēta mācībām un sevis pilnveidei. Lietotāju pieredzes dizaina arhitektūra Latvijas augstskolās netiek mācīta, tāpēc kompānija ņem darbā motivētus un loģiski domājošus cilvēkus ar spēju saprast lietotāju, būt empātiskiem. Paši māca jaunos kolēģus par lietotāja pieredzi — kā tā darbojas, kādi ir labākie piemēri. Gada laikā darbinieks kļūstot par laba līmeņa profesionāli. Lai motivētu sekot līdzi nozarē notiekošajam, uzņēmumā izveidots grāmatu klubs — gada laikā visiem jāizlasa 20 grāmatas par lietotāju pieredzi.

Interesi par darbu UX Design Agency izrāda daudzi. Speciālisti no Vācijas, Rumā-nijas, Indijas gatavi pārvākties uz Rīgu, lai strādātu šajā komandā. Pagaidām gan uzņēmumā strādā tikai 16 darbinieku, visi no Latvijas. Tomēr jau tuvākajā laikā UX Design Agency plāno pārvākties uz plašākām telpām, vairot darbinieku skaitu līdz 40 un atvērt arī pirmo biroju  ārzemēs.

«Tā ir nākotnes profesija,» par lietotāju pieredzes arhitektūru saka Alberts. «Kodu varēs automatizēt, programmēšana pēc kāda laika pazudīs, jo to aizstās mākslīgais intelekts. Bet cilvēks, kas spēj saprast datoru pasauli un pielāgot to cilvēkiem, — tā ir nākotne,» Alberts prognozē.

Dzinējspēks, kas liek darboties biznesā

«Entuziasms un vēlme mainīt pasauli.»

Lielākā kļūda, kas devusi mācību

«Nestrādāt ar klientiem, kas nesaprot dizaina domāšanu un grib, lai viņiem vienkārši smuki kaut ko uzzīmē un piezvana, kad ir gatavs.»

Vērtīgākais padoms jaunam uzņēmējam

«Pajautā sev — kādu vērtību tu vari sniegt pasaulei? Palīdzēsi vienam cilvēkam, nopelnīsi nedaudz. Palīdzēsi tūkstošiem, būsi bagāts. Klasisks piemērs ir Uber un Airbnb — viņi palīdz miljoniem cilvēku.»

UX Design Agency birojā vispirms acīs iekrīt koši zaļš šūpuļkrēsls.
Foto — Edmunds Brencis

Pagaidām nav neviena komentāra

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu