Vislabāk visiem 2

Ričards Vilkinsons. Foto — Kristīne Madjare
Pauls Raudseps
Print Friendly, PDF & Email

Starptautiskā bestsellera Līmeņrādis līdzautors Ričards Vilkinsons norāda, ka lielāka nevienlīdzība vairo stresu, kas kaitē veselībai un kavē progresu

Tobrīd, 2009. gadā bija īstais laiks publicēt grāmatu par nevienlīdzību un tās daudzveidīgi nelabvēlīgo ietekmi uz valstīm un sabiedrībām. Bija sākusies pasaules finanšu krīze, un cilvēki šajā vēstī bija gatavi ieklausīties. Tā divu britu epidemiologu — Ričarda Vilkinsona (Richard Wilkinson) un Keitas Piketas (Kate Pickett) — grāmata The Spirit Level (Līmeņrādis) kļuva par starptautisku bestselleru, kas pārtulkots 24 valodās, arī latviski. Vilkinsons un Piketa sāk savu pētījumu ar novērojumu, ka attīstītās sabiedrībās nav kopsakarības starp valsts ienākumu līmeni — IKP uz cilvēku —, un svarīgāko veselības rādītāju — paredzamo mūža ilgumu. ASV ir gandrīz divreiz bagātāka par Spāniju, bet Spānijā cilvēki dzīvo vidēji par 3,5 gadiem ilgāk. Autoru pētījumi liecina, ka šajās attīstītajās valstīs atšķirības gan veselības, gan citos rādītājos nosaka nevis nauda, bet nevienlīdzības līmenis. Jo lielākas atšķirības ienākumos valsts iekšienē, jo vairāk izpaužas virkne patoloģiju. Nevienlīdzīgākas sabiedrības ir slimīgākas, vardarbīgākas, nelabvēlīgākas bērniem.

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt drukātā vai digitālā žurnāla abonentam. Esošos abonentus laipni lūdzam ienākt:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties mūsu lasītāju pulkam. Abonējot digitālo žurnālu, saņemsi piekļuvi rakstiem nekavējoties.

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu