Vējonis premjera amatam izvērtēs Gobzema, Bordāna un Pabrika kandidatūras 20

Valsts prezidents Raimonds Vējonis pirms tikšanās ar partijām. Foto: Edijs Pālens, LETA
Print Friendly, PDF & Email

Pēc konsultācijām ar politiskajām partijām Valsts prezidents Raimonds Vējonis turpinās izvērtēt Alda Gobzema (“KPV LV”), Jāņa Bordāna (JKP) un Arta Pabrika (“Attīstībai/Par!”) kandidatūras uz Ministru prezidenta amatu, aģentūru LETA informēja Valsts prezidenta kancelejā.

Valsts prezidents sagaida, ka turpmākajā politisko partiju konsultāciju laikā tiks panākta vienošanās par vairākuma atbalstu vienam no šiem kandidātiem.

Valsts prezidents izvirzīs tikai tādu Ministru prezidenta amata kandidātu, par kuru nebūs šaubu par viņa iespējām saņemt atļauju pieejai valsts noslēpumam. Lai noskaidrotu iespējamību saņemt atļauju pieejai valsts noslēpumam, tikšanās laikā Valsts prezidents aicināja visus trīs potenciālos premjera amata kandidātus iesniegt nepieciešamos dokumentus.

“Lai radītu priekšnosacījumus valsts attīstībai un izaugsmei ilgtermiņā, visas sabiedrības interesēs ir stabilas, lemtspējīgas un rīcībspējīgas valdības izveidošana, kurai 13.Saeimā būtu vairākuma atbalsts. No politiskajām partijām sagaidu atbildīgu un izlēmīgu rīcību, lai pēc iespējas ātrāk vienotos gan par koalīcijas aprisēm, gan darāmajiem darbiem,” uzsver Vējonis.

Valsts prezidents sarunās ar partijām kā būtiskus jautājumus norādīja nemainīgu valsts eiroatlantisko kursu, drošības stiprināšanu, novirzot ne mazāk kā 2% no iekšzemes kopprodukta aizsardzības vajadzībām, gatavību nodrošināt jau īstenoto reformu nepārtrauktību un pēctecību izglītības, veselības un nodokļu politikas jomās, kā arī gatavību lemt par jaunu nepieciešamu reformu īstenošanu un spēju veidot sabalansētu valsts budžetu.

Tāpat Vējonis kā būtisku jautājumu norādīja tiesiskuma stiprināšanu, tajā skaitā tiesu sistēmas darba uzlabošanu un turpmāku maksātnespējas jomas sakārtošanu. Viņš uzsvēra, ka vienlīdz būtiski Latvijas iekšējās un ārējās drošības interesēs ir saglabāt varas dalīšanas principu, tāpēc nav atbalstāma vēlme koncentrēt valsts drošības iestādes.

Kā būtisku viņš atzīmēja arī sabiedrisko mediju stiprināšanu, norādot, ka neatkarīgi un profesionāli mediji ir demokrātijas un valsts drošības pamats.

Tāpat ir svarīga finanšu sistēmas drošības stiprināšana, tajā skaitā noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma apkarošanas sistēmas uzlabošana, akcentēja prezidents.

Tikšanos laikā Valsts prezidents informēja partiju pārstāvjus, ka jaunajā Saeimā atkārtoti iesniegs nepilsoņu bērnu likumdošanas iniciatīvu, kā arī uzturēs savu iniciatīvu par labiem likumiem.

Saskaņā ar Satversmi Valsts prezidents rīkojumu par nākamā Ministru prezidenta aicināšanu varēs izdot tikai pēc tam, kad līdz ar jaunievēlētās Saeimas sanākšanu uz pirmo sēdi 6. novembrī būs atkāpies esošais Ministru kabinets.

Sākot konsultācijas ar Saeimā ievēlētajām politiskajām partijām par iespējamiem Ministru prezidenta amata kandidātiem, Vējonis ceturtdien tikās ar “Jaunās Vienotības”, Zaļo un zemnieku savienības (ZZS), nacionālās apvienības “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK (VL-TB/LNNK) un “Attīstībai/Par!” pārstāvjiem, bet piektdien uzņēma Jaunās konservatīvās partijas (JKP), “KPV LV” un “Saskaņas” pārstāvjus.

Pašlaik iniciatīvu valdības veidošanas sarunās uzņēmušies trīs politiskie spēki – JKP, “KPV LV” un “Attīstībai/Par!”. JKP premjera kandidāts ir Jānis Bordāns, “KPV LV” – Aldis Gobzems un “Attīstībai/Par!” – Artis Pabriks.

JKP uzstāj, ka būtu jāveido piecu partiju koalīcija, neiekļaujot tajā Zaļo un zemnieku savienību (ZZS) un “Saskaņu”. Savukārt pārējie potenciālie valdības partneri uzskata, ka valdības darbā jāpiedalās arī ZZS.

JKP pagājušajā nedēļā arī izteica piedāvājumu partijām par valdības modeli un atbildības jomu sadalījumu, tomēr neviens politiskais spēks tam nav piekritis.

Pašlaik valdības veidošanā iesaistītie politiskie spēki uzsver, ka nepieciešams runāt “par saturu” jeb nākamās valdības veicamajiem darbiem, nevis amatiem.

Komentāri (20)

J.šveiks 19.10.2018. 21.15

pabriks atkrīt uzreiz , paliek Bordāns un Gobzems , kuru Jūsuprāt izvēlēsies smagajos noziegumos apsūdzētā būtne?… trīs reiz var minēt. Ar labu naksniņu!

+3
0
Atbildēt

1

  Vahamurka > J.šveiks 21.10.2018. 12.02

  Tā kā Gobzems ir Lemberga aptīrītāja Meroni projekts,tad atliek tavs mīļais Bordāns,ar ko arī apsveicu tava prāta izperināto shēmu.

  0
  -1
  Atbildēt

  0

rinķī apkārt 20.10.2018. 10.33

Lai kāda man būtu nepatika pret Bordānu, ceru, ka viņam izdosies izveidot valdību. JKP programmas dēļ, kurā ir stipri līdzīga NA programmai. Ceru, ka līdz eksperimentam ar drošības struktūru apvienošanu viņi nenonāks 🙂 Ja neizdosies, pats vainīgs. KPV ir lielāka manevru iespēja. tādēļ varētu būt, ka tiksim pie īsta vadoņa – Gobzemja, jo viņš izrādīsies gudrāks “stratēģis” 🙂 Ļoti ceru, ka A/Par nekļūs par premjera partiju, arī programmas dēļ 🙂 Bet tā “zagļu nīdēšanas ” histērija, kura ir sacelta , beigsies gluži tā pat kā oligarhu “slīcināšana” Daugavā. Ne ar ko īpašu, tāds “plunkšķis” vien. Pat tad, ja Strīķe ar Jurašu pa diviem komandēs visas “represīvās” iestādes, kādas vien ir sastopamas Latvijā. Ne tāpēc, ka latvieši būtu īpaši zaglīga tauta, bet gan tādēļ, ka korupcija un cietumi ir visas cilvēces neatņemama sastāvdaļa un ir pastāvējuši jau Vecās derības laikos un, droši vien, pastāvēs līdz pat Pastardienai. 🙂

+1
-1
Atbildēt

1

  letonijs > rinķī apkārt 20.10.2018. 11.47

  Nu kā Bordāns var izveidot valdību, ja 1) pārējās partijas jau noraidīja viņa piedāvājumu par ministru posteņiem, aizbildinoties ar to, ka vispirms jāvienojas par veicamajiem darbiem; 2) pārējās partijas grib redzēt koalīcijā arī ZZS, pret ko JKP ir stingra nostāja, ko viņi nemainīs. Latvieši nav īpaši zaglīgāka tauta par citām, bet pie mums ir uzplaukusi nesodāmība – tu vari zagt, krāpties, kukuļot, un tev par to nekas liels nebūs. Ja lieta vispār tiek ierosināta, tiesvedības velkas gadiem ilgi un daudzos gadījumos beidzas ar čiku. Korupciju nevar likvidēt pavisam, bet, ja lietas izskatītu ātrāk un sodi būtu bargāki, ieskaitot reālu brīvības atņemšanu, tad korupcija būtu mazāka un politiskā un biznesa vide – godīgāka.

  +2
  -2
  Atbildēt

  1

  rinķī apkārt > tonijs 20.10.2018. 13.13

  Strīķe ar Jurašu visas šīs problēmas, kuras saistās ar izmeklēšanu, prokuratūru un tiesu tagad sakārtos 🙂 Viņiem abiem tas ir jāizdara neatkarīgi no tā, kurā pozicijā viņi nokļūs – pozīcijā, opozīcijā. ja negrib pazaudēt savas karjeras pamatu zem kājām. 🙂 Par ZZS sodīšanu. Kas tad ir saprātīgāk, iet kopā ar ZZS koalīcijā un šādi iegūt vairāk iespēju pildīt savu programmu, tai skaitā arī tieslietās, vai uzkārt sev uz krūtīm lozungu un apzināti ar “pretkorupcijas saukli ” uz lūpām zaudēt iespēju premjerēt, vai pat zaudēt iespēju strādāt pozīcijā, kas savkārt nozīmē mazāk ietekmes un mazāk iespēju cīnīties pret korupciju? Pie tam, runa taču pēc vēlēšanām ir par to, ka Saeimā sākas jauni laiki, daudz jaunu seju. 13. Saeima ir Saeima,kur viss notiks atklāti. Nekādu “rīdzeņu sarunu, ” nekādu koalīcijas līgumu utt. Ja tā, tad, kāpēc tādas bailes no ZZS, jeb tās nav bailes, bet tā ir gluži vnk “skatuviska poza”? Zatlers pie Dombura izteica prātīgu domu – ZZS pēc vēlēšanām ir zaudējis politisko ietekmi, tāpēc Lembergs ZZS atstāj un tagad meklē citu politisku spēku caur kuru izpausties..

  +1
  0
  Atbildēt

  1

  letonijs > rinķī apkārt 20.10.2018. 13.28

  Runa nav tikai par ZZS. KPV, iespējams, ir Šlesera projekts. Aizdomīgi sponsori ir arī AP. ZZS gadījumā oligarha Lemberga ietekme ir acīmredzama, tāpēc es saprotu un atbalstu JKP nostāju. ZZS izstumšana no koalīcijas būtu skaidrs signāls gan sabiedrībai, gan pārējām partijām, ka politiskajā un tiesiskajā vidē būs pozitīvas pārmaiņas un oligarhi vairs nevarēs uzpirkt politiķus un nopirkt sev labvēlīgus likumus un lēmumus. Ja ZZS paliek koalīcijā, tad ZZS pērkamie politiķi sabloķēsies ar sev līdzīgajiem citās partijās un nekas te nemainīsies.

  +3
  0
  Atbildēt

  1

  rinķī apkārt > tonijs 20.10.2018. 13.37

  Svarīgāks par signālu taču ir rezultāts. Ja Bordāns vēlējās sāk signalizēt, tad viņam nevajadzēja vienpersoniski iedarbināt “sirēnu” ar tādu spēku, it kā JKP būtu ieguvusi vismaz 50% balsu. Ja šādu taktiku būtu izvēlējies Gobzems, es vēl saprastu. Bet Bordāns – “politikas vecmeistars” ar pieredzi dažādās partijās, viņam taču vajadzējas saprast, ka šāds diktāts, kuru Bordāns pats nosauca par “piedāvājumu”, tiek diktēts balstoties tikai uz 16 iegūtajiem mandātiem, tad visdrīzāk tas būs strupceļš paša partijai. Ok, pastīsimies, kas tālāk notiek 🙂

  +3
  -1
  Atbildēt

  1

  Vahamurka > rinķī apkārt 21.10.2018. 10.52

  Šitam entās partijas izstaigājušam tipam vissvarīgākais ir iztēlot sevi par kristālskaidru patiesības cīnītāju,nevis kaut ko izdarīt Latvijas labā.Tukšs nummurs.

  +1
  0
  Atbildēt

  1

  altinyildiz > Vahamurka 21.10.2018. 11.21

  Šis tips staigā, kur nosūta saimnieks. Ne jau patriotisku motīvu vadīts, tas nonāca NA.

  0
  0
  Atbildēt

  0

lindab456 21.10.2018. 11.22

Vēlētāju paustais ZZS gadījumā ir nepārprotams. Tas arī dod pamatojumu JKP izvēlei par labu piecām partijām, bez zaļzemniekiem.
Attiecībā uz JKP, tīri personīgi – sajūtas un saprāta balss nespēj atrast kopsaucēju. Vienīgais ceļš ir komunikācija un varēšana pierādīt, ka ar demokrātiskiem līdzekļiem var nobalansēt ideju/ principus un biznesu/attīstību.

0
0
Atbildēt

2

  Vahamurka > lindab456 21.10.2018. 11.44

  Vēlētāju paustais liecina par masīvu,agresīvu propagandas kampaņu,uz kuru uzķērušies mūžam neapmierinātie brīnuma gaidītāji.

  0
  0
  Atbildēt

  2

  letonijs > Vahamurka 21.10.2018. 15.02

  Vēlētāju paustais liecina, ka pat masīva, agresīva propagandas kampaņa nepalīdzēja ZZS. Savukārt JKP priekšvēlēšanu aģitācijas izdevumi bija vismazākie (no Saeimā iekļuvušajām partijām) un visefektīvākie. https://infogram.com/dc4f684f-176e-4a5f-9123-dc944ef03ae0

  +1
  -1
  Atbildēt

  3

  Vahamurka > tonijs 21.10.2018. 19.20

  Nebija nekādas masīvas ZZS reklāmas,daži nožēlojami saukļi par čempioniem,plakāti pļavās un tas viss.JKP izbrauca uz pārbaudītas taktikas -pretkorupcijas saukļiem,kā jau to pirms viņiem sekmīgi vairākkārt izmēģinājušas citi priekšgājēji -Zīgerists, Šlesera Pirmā partija,zatleristi.

  0
  0
  Atbildēt

  0

  altinyildiz > tonijs 21.10.2018. 15.10

  Nedirs nu! ZZS, kopā ar pārējām latviskām partijām: NA un KPL, tika demonizēta, bet čekas projekti: JV, JKP un Par(OIK) visādi slavināti. Čeku apkalpojošo žurnaļjugu veltītās odas neliešiem un normālu politiķu apmelojums, nekādi ziedotie miljoni nevar kompensēt..

  0
  0
  Atbildēt

  0

  Vahamurka > tonijs 23.10.2018. 14.19

  Jā,maksu par propagandas pasākumu zem nosaukuma ”oligarhu lieta” neviens neieskaitīja pirmsvēlēšanu tēriņos.

  0
  0
  Atbildēt

  0

  lindab456 > Vahamurka 21.10.2018. 14.06

  Nepieklājīgi, bezgaumīgi ‘masīva un agresīva propagandas kampaņa”, turklāt, izmantojot administratīvi izdevīgo pozīciju un pieejamos resursus – visos iespējamos stratēģiskos punktos (plakāts pie Centrālās stacijas, sabiedriskais transports, kāpņutelpas) raksturo divas – galvaspilsētā un valstī pie varas esošas partijas. Un tas tiešām ir pārsteigums, ka šoreiz vēlētājs nav pakļāvies zombēšanai un tieši šīs partijas var uzskatīt par nosacīti zaudējušajām. Trešā partija, kas aktīvi ieguldīja reklāmā – PAR/Attīstībai, acīmrdzot, tika iznesta uz jauno viļņa.

  +2
  0
  Atbildēt

  1

  Vahamurka > lindab456 21.10.2018. 19.14

  Plakāti mūsu dienās vairs nestrādā,tas ir noiets etaps,liec cik lielu plakātu vien gribi,garāmgājēji un braucēji droši vien šos plakātus nemaz neatšķīra no makdonaldsu reklāmām,interneta resursos ZZS strādāja gauži neaktīvi.Pie tam pie varas esošās partijas nevarēja solīt zilus brīnumus,kā to mierīgi varēja sasolīt jaunās partijas.

  0
  0
  Atbildēt

  1

  lindab456 > Vahamurka 22.10.2018. 04.52

  “Plakāti mūsdienās vairs nestrādā…garāmgājēji un braucēji droši vien šos plakātus nemaz neatšķīra no makdonaldsu reklāmām…”
  Nebūsim augstprātīgi, daļai vēlētāju internets ir tikai vārds. Vai ir iespējams pārvērtēt, piem., plakātu ar portretējumu fasādes mērogā vienā no dzīvākajiem pilsētas mezgliem, ar nepārtrauktu cilvēku un transporta plūsmu – pie Centrālās stacijas, tālu pārredzamu arī no peroniem – vizītkartei iebraucējiem galvaspilsētā, vai milzīgos plakātus Spīķeros, pie Centrāltirgus? Kurai partijai vēl ir bijis tāda mēroga atvēziens, varbūt, izņemot TP?
  Savukārt, aģitācija internetā bija ne tikai masīva un ‘radoša”, bet arī tika sākta neparasti laicīgi.

  +1
  0
  Atbildēt

  1

  Vahamurka > lindab456 22.10.2018. 11.18

  Jā,daļai vēlētāju internets ir tikai vārds,bet katram tādam vēlētājam ir vismaz viens,rads draugs,paziņa,darbabiedrs,kāpņu telpas kaimiņš,kuram internets nav svešs un kurš var pastāstīt interneta nelietotājam,ka plakātā redzamais tips ir nelietis,kurš izlaupījis valsti līdz pēdējam diedziņam,ka tā nevar turpināties un jāvēl par jaunajiem,kuri visu apslacīs ar svēto ūdentiņu un notiks brīnums,

  0
  0
  Atbildēt

  0

  altinyildiz > lindab456 21.10.2018. 14.56

  8. Saeimas vēlēšanās Latvijas pilsoņi izrādīja savu nepārprotamu attieksmi pret komunistu cūku un čekas pederastu LC, tāpēc tās vecbiedram, čekas kurmim Bordānam, nevajadzēja tuvoties varai šāviena attālumā.

  0
  0
  Atbildēt

  0

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu