Latvijā ir daudz priekšnieku, bet nepieciešami vadītāji 6

Ilustratīvs attēls no pixabay.com
Juris Rekšņa
Print Friendly, PDF & Email

Patlaban Latvijā vērojama interesanta situācija, kad lielo uzņēmumu vadītāji nemainīgi ir savos amatos gadiem ilgi, nodrošinot stabilu un sekmīgu darbu, taču valsts iestādēm tik labi nesokas – vadītāji tiek meklēti ilgi, lielākā daļa neiztur atlasi un tie, kas iegūst amatu, nereti jau pēc īsa laika ir spiesti to atstāt. Lai būtu labs vadītājs gan biznesā, gan valsts sektorā, nepietiek tikai ar nozares pārzināšanu, jābūt arī labam psihologam, cilvēku pazinējam un līderim visās šī vārda nozīmēs.

Lai ilgtermiņā veidotu attiecības ar darbiniekiem, kolēģiem, klientiem un partneriem, ir nepieciešamas iemaņas. Ja raugāmies uz biznesa nozari, jāsaka, ka vienu reizi var pārdot jebko, taču jāstrādā tā, lai klienti nāktu arī atkārtoti. Latvija ir pārāk maza, tāpēc labu biznesa attiecību veidošanai ir izšķiroša nozīme. Lai gan varētu šķist, ka daudzi uzņēmumu un iestāžu vadītāji Latvijā ir spējīgi un pašpārliecināti, nereti nekaunība ir vienkārši aizsargreakcija, un patiesībā liela daļa vadītāju ir ļoti introverti.

Nedrīkst būt vadība un “pārējie”

Ja komunikācijas un psiholoģijas iemaņas nav ieliktas šūpulī, kā laimējas tikai retajam, pie tām ir jāstrādā. Nevar gaidīt, ka visu darbu izdarīs personāla vadītājs vai klientu nodaļas vadītājs. Ikvienam uzņēmējam ir jāatceras, ka neviens algots darbinieks nekad neizdarīs to, ko pats vari izdarīt savā, sava biznesa un komandas labā. Labs uzņēmuma vadītājs orientējas ne tikai biznesa vadībā, bet arī cilvēkresursu vadībā un psiholoģijā.

Katram no mums var šķist, ka esam paši labākie “speciālisti” savā nozarē, bet tad rodas jautājums, kāpēc uzņēmums nefunkcionē?! Viens no biežākajiem iemesliem šādām situācijām slēpjas pašā uzņēmumā. Nereti uzņēmumos iekārtots tā – ir vadība un “pārējie”, pastāvot lielai plaisai starp darbiniekiem, īpašniekiem un vadošo personālu. Ja darbinieki, runājot par vadību, saka “tie, tur augšā”, tas ir skaidrs signāls, ka uzņēmumā kaut kas nav kārtībā.

Patiesību sakot, man nepatīk lietot jēdzienu “darbinieks” un to neiesaku darīt arī citiem vadītājiem. “Kolēģis” nevis “darbinieks”. Līdzīgi ir ar jēdzienu “priekšnieks” – lai gan Valsts policijā amats automātiski piešķīra apzīmējumu “priekšnieks”, vienmēr tiecos būt vadītājs.

Manā skatījumā vadītājs ir cilvēks, kas strādā mūsdienīgi, domājot par to, kā motivēt ne tikai sevi, bet arī kolēģus, kā rast iespēju pilnveidot kolektīvu un uzņēmumu kopumā. Priekšnieks asociējas ar padomju laika vadības stilu, sankcijām un “kulaku” uz galda.

Tieši tāpēc esmu aktīvi iesaistījies jauno uzņēmumu vadīju paaudzes veidošanā, sadarbojoties ar Biznesa augstskolu Turība, kas radījusi studiju programmu “Biznesa psiholoģija cilvēkresursu vadībā”. Mums jāpiedāvā tādas zināšanas un prasmes, kas priekšniekiem palīdzētu kļūt par vadītājiem.

Mūsdienās, kad cilvēki kļūst advancētāki un sarežģītāki, tas ir īpaši būtiski. Vadības metodes, kas darbojās pirms 20 gadiem, vairs nestrādā. Cilvēki mainās – to ietekmē tehnoloģijas, informācijas plūsma u.c. aspekti. Lai spētu vadīt uzņēmumu, lielu kolektīvu desmit, divdesmit un vairāk gadu garumā, nepārtraukti jāmācās un jāmainās. Domāju, ka katrs no lielo uzņēmumu vadītājiem, par ko runāju sākumā, to tikai apstiprinās.

Attīstīt sevī rentgenu

Prasme izprast cilvēkus, motivēt viņus, atpazīt psiholoģiskos tipus patiesībā noder ne tikai biznesa vadībā, bet ikvienā dzīves situācijā. Pat ģimenē. Komunikācija un socializēšanās mūsdienās kļūst par panākumu atslēgu daudzās jomās. Jāpiespiež sevi virzīties prom no ierastās atrunas, ka mēs, latvieši, esam vienpaši. Jā, mums ir grūtības ar uzticību, turklāt, jo augstākā amatā cilvēks ir, jo lielāku biznesu vada, jo grūtāk uzticēties. Bet ir jāmācās stāvēt tam pāri. Intuīciju un spēju pazīt cilvēkus var iemācīties ne tikai krītot. Kā profesionālis ar pieredzi vadīt simtiem un tūkstošiem cilvēku lielus kolektīvus, varu apgalvot, ka ikviens vadītājs var attīstīt sevī rentgenu.

 

Autors ir bijušais Valsts policijas priekšnieks, atvaļināts policijas ģenerālis

Komentāri (6)

Drosma 10.08.2018. 10.14

bet ja par lietiņu – pelēka , dzīves īstenībai neatbilstoša teorija

mana svēta pārliecība ir tā, ka mēs joprojām mocāmies ar postotalitāras sabiedrības kaitēm – mēs gribam to labklājības līmeni kā Rietumos, bet ar taisnīgām metodēm, to neesam gatavi sasniegt, tikai ar zagšanu, krāpšanos u n meliem

jo – nu piemēram, Valsts kanceejas vadītājs – tas ir vadītājs ? Tiešām? jeb zzs – lemberga ieliktenis? viens tur bija tāds normāls – aizmirsu viņa uzvārdu – bet to viens un divi nocēla no trases, lai netraucē ššeftēties izsaimniekotājiem – nu citāds kā citskovskis nemaz tai amatā tur nevar būt – bez matiem un pakļāvīgs

kas notika ar VID vadītāju – nezinu, bet ticu visām sazvērestības teorijām – katrā ziņā – tas ir simptomātiski , ka mums nav jauna VID vadītāja – laikam jau vecais mauka putins vainīgs pie tā, neba nu mūsu elite , kura baidās atkal uzrauties uz kāda darītāja

straume no knab – vadītājs? klusē un mirkšķina acis, jo neko stāstīt nedrīkstot – organizē šovus un lielās, ka tauta šos mīlot – varbūt viņš ir labs šefs saviem darbiniekiem, par to neko nezinu, bet nu kā korpumpantu ķērājs – pļāpa un nulle

par mūsu nelaimīgo prezidentu pat izteikties negribu

nu labi – mn jāpstrādā

0
0
Atbildēt

1

  J.šveiks > Dusma 10.08.2018. 10.33

  a ko tu dari?

  0
  0
  Atbildēt

  1

  Drosma > J.šveiks 10.08.2018. 12.52

  pa dienu -gandrīz plika un slāpja – ar biezu šalli uz pelciem – sēžu ofisā – modernais proletariāts – klabinu taustiņus

  vakarā – ja mani ar mašīnu ved z jūru – tad man kā verdzenei izaurai – vedējam par to jākasa mugura

  ja braucu uz jūru ar autobusu – tur tik raibi cilvēki, tāds kolorīts -ka galva reibst – saproti –

  nē, nesaproti – skaidra lieta, ka nesaproti

  lūk – kāda dzīve

  0
  0
  Atbildēt

  0

altinyildiz 10.08.2018. 08.57

Es arī par to, ka jau deviņdesmito gadu sākumā vajadzēja visu IeM vadību, kas bija simbiozē ar Krievijas organizēto noziedzību, triekt ratā, vai vēl radikālāk. Tagad tas jau ir viens vesels organisms, ko sagraut varētu tikai īsti nacionālistiska valdība, vai arī no ārienes ar mūsu sabiedroto: ASV, Lielbritānijas un Polijas spēkiem.

0
0
Atbildēt

1

  Drosma > altinyildiz 10.08.2018. 10.06

  jā – caurkrituši policijas darbinieki kļūst par naciķiem =kremļa troļļiem – nabaga nabaga naciķu puņķi -altinyildiz – kā tev dzīvē nav paveicies , ka policija Latvijā turpina eksistēt bez tevis un pie tam – diezgan sekmīgi

  bet nu es varu būt augstsirdīga – nesitīšu tevi nabadziņu –

  +1
  0
  Atbildēt

  1

  altinyildiz > Dusma 10.08.2018. 10.26

  Ar vienīgo rievu galvā, ko atstājusi furaška, Čevera, Trulā, Segliņa, Jaundžeikara, Mūrnieces, Štokenberga un Kazlovska selekcionētās milicijas darbinieki nevar kļūt pat nacistiem. Tam vajadzētu desmitiem tūkstošu evolūcijas gadu.
  Kurš te, krievu kazarmās nodzītā krople, žēlojās, ka Solncevas stipendiāti koķetē ar māsīcas slepkavu? Nevar visu vienlaikus, tiesiskumu un Kazlovski IeM vadībā.

  +1
  -3
  Atbildēt

  0

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu