Žurnāls: Pašvaldības sadala gandrīz 15 tūkstošus Dziesmusvētku biļešu 9

Mežaparka estrāde. Foto: Zane Bitere, LETA
Ieva Jakone
Print Friendly, PDF & Email

Stundām ilga gaidīšana simtgades dziesmu un deju svētku biļešu rindās martā pamatīgi sašūmēja sabiedrību, jo daudzi palika bez ieejas kartēm uz noslēguma koncertu Zvaigžņu ceļā un deju lielkoncertu Māras zeme. Tikmēr citi tiks uz galvenajiem svētku notikumiem bez pūlēm — 14,6 tūkstoši biļešu uz šiem koncertiem un ģenerālmēģinājumiem sadalīti iepriekšējā rezervācijā, noskaidroja žurnāls Ir.

Par rezervēto biļešu sadali lēma īpaši izveidota komisija, kuras sastāvā bija pārstāvji no UNESCO, Latvijas Pašvaldību savienības, Kultūras ministrijas, Dziesmu svētku biedrības un Latvijas Nacionālā kultūras centra (LNKC).

Lielākā daļa — aptuveni 70% — no šīm rezervētajām biļetēm atvēlētas pašvaldībām. Aprēķinu formula ir vienkārša — katrai pašvaldībai pienākas četras biļetes par katru māksliniecisko kolektīvu, kas to pārstāvēs svētkos. Izņēmums ir Rīga, kurai papildus vēl 300 biļešu piešķirtas kā svētku stratēģiskajam partnerim.

Kā noskaidroja Ir, vienotu kritēriju šo biļešu tālākā sadalē nav, tāpat kā nav caurskatāmības, pie kā īsti biļetes nonākušas.

Vai tās dalīs pēc kādiem nopelniem vai vienkārši pašvaldību vadītāju vēlmēm? Šāds jautājums īpaši aktuāls pēc pērnā gada LTV raidījuma Aizliegtais paņēmiens sižeta, kurā vietvalži nekautrējās prasīt sev ielūgumus, kad tika uzrunāti slēptā eksperimentā. Piemēram, Rēzeknes mērs Aleksandrs Bartaševičs un Ogres mērs Egils Helmanis prasīja pa desmit ielūgumiem, savukārt smagos noziegumos apsūdzētais Ventspils mērs Aivars Lembergs — sešus, turklāt vaicāja, vai sēdvietas būs gana labas, jo «padomju laikos pret vietējo varu kultūras ziņā bija lielāka tolerance».

Vivairāk biļešu tikušas Rīgai — 1612 biļetes jeb 11% no visām iepriekšējā rezervācijā sadalītajām. Lielākā daļa biļešu atvēlētas svētku procesa dalībniekiem un norises nodrošinātājiem, bet daudz biļešu sadalīts arī pašvaldības struktūrām. 172 biļetes piedāvāts izpirkt Rīgas domes deputātiem, 68 — svētku Rīcības komitejai, 64 — dažādiem pilsētas departamentiem, bet kapitālsabiedrībām un nodibinājumiem — vēl 72. Ievērojamu biļešu skaitu — 80 — izpirkusi Ārlietu pārvalde, kas tās paredzējusi dāvāt Rīgas sadraudzības pilsētām.

«Deputātiem, kas lēma par naudas piešķiršanu Mežaparka Lielās estrādes atjaunošanai, būtiski redzēt, kam līdzekļi izlietoti un kā svētki izskatās,» to, kāpēc biļetes piedāvātas visiem domniekiem, skaidro pašvaldības pārstāve Dzintra Āboliņa.

Citām pašvaldībām rezervēts daudz mazāk biļešu, jo tās pārstāv krietni mazāks kolektīvu skaits. Piemēram, Jelgavai tikušas 160 biļetes, kuras plānots sadalīt pašvaldībai, amatiermākslas kolektīviem un iestādēm, kas kolektīvus pārstāv. Biļetes vēl nav sadalītas, taču katrs saņēmējs par tām maksāšot personīgi.

Arī Liepājai piešķirtās 144 biļetes nav sākts dalīt, taču tur par biļetēm maksās dome, un tās plāno piešķirt kolektīvu vadītājiem, kormeistariem un citiem darbiniekiem, kas piedalījušies svētku sagatavošanā Liepājā, un atbalsta personālam Rīgā.

Jūrmala tikusi pie 68 biļetēm, kas solidāri piešķirtas radošo kolektīvu vadītājiem un asistentiem, arī kultūras iestāžu atbildīgajām personām. Par biļetēm saņēmēji maksājuši paši, un ne deputāti, ne domes vadība pie tām tikuši neesot.

Tikmēr Daugavpilī no piešķirtajām 112 biļetēm četras palikušas domes rīcībā, Valmierā no 100 biļetēm — 14. Ogres novada domei atvēlētas 36 biļetes no 160 pašvaldībai piešķirtajām, bet vadība esot nolēmusi tās visas dāvināt Ogres goda pilsoņiem, sev nepaturot nevienu. Rēzeknes dome uz Ir jautājumiem neatsaucās, bet Ventspils domei atvēlējusi 27 no 104 rezervētajām biļetēm. Ar sēdvietu izvietojumu gan pilsēta joprojām ir neapmierināta. «Rezervētās vietas pašvaldībām ir tālu no skatuves, savukārt centrālajā daļā ir paredzētas vietas personām ar ielūgumiem, kuriem nav nekāda sakara ar Dziesmusvētku organizēšanu,» norāda Gita Mārtiņsone no Ventspils kultūras centra.

Vairāk par rezervēto biļešu dalīšanu un to, kas uz svētku koncertiem dosies ar īpašiem ielūgumiem, lasiet žurnālā Ir šeit.

Komentāri (9)

Mantrausis 10.05.2018. 08.34

Gatavojos piedalīties, biļetes nevajag!
Domāju, ka absolūtu godīgumu sistēmā panākt nevar, bet… Ja reizi pa reizei atkārtojas viens un tas pats, skaidrs, ka vai nu neko nevajag mainīt, vai to neviens nevēlas, vai haoss ir nepieciešams, lai pēc tam to varētu “uzlabot”.
Visas idejas, ka dzirdētas, lasītas “pēc” notikuma, ir vērstas uz kādu vai kādiem, kas noteiks “godīgu sadali”.
Ja biļetes dotu tirdzniecībā bez skaļas bļaušanas un visa cita, pamazām tās iztirgotu, cilvēki sacītu viens otram un nedz rindu, nedz paredzamu problēmu.
Kas Latvijā ir dīvaini – lasot arī še manāmos viedokļus – mūsu visu kalpi – deputāti un ierēdņi ir vai nu ko pārpratuši, vai aizmirsuši – Mēs (Tu, Viņa, kaimiņš un pretimnācējs) dodam Viņiem daļu Mūsu nopelnītās naudas, lai viņi strādātu, organizētu un veidotu. Dziesmu svētku dalībnieki dod darbu organizatoriem, nevis otrādi! Līdz ar to…

+3
-2
Atbildēt

2

  Drosma > Mantrausis 10.05.2018. 10.56

  nemuldi. Kā tad uz hokeja čempionātiem vai futbola tirgo biļetes?
  Kā tad JRT , kad spekulanti sarosījās – apturēja pārpikšanu?

  Runa ir vienkārši par kārtējo čekistu varas triumfu Latvijā

  Ja būs laiks – atradīšu un ielikšu saitīti – kuru jau savulai te ieliku – kad Bojārs raidījumā Aiziegtai paņēmiens intervēja Aivaru Lmebergu – un Lembergs nezinu – iepriekš sarunājot vai nē – bet “skaisti” pateica – ka jā viņš uzskata, ka vajag kā padlaikos – kad varas elite – čekas kalpi asiņainie – sēdēja labākajās vietās un par velti

  kamēr bērni ģibdami šiem dziedāja, dejoja un klanījās

  tad tā arī skaidri un gaiši ir jāspēj pateikt – nekur no padlaikiem prom neesam tikuši

  un tā patiesā traģēdija – ka acīmredzot negribam tikt un pat nemēģināsim

  tā vietā Melbārde kā kremļa lakstīgala pogo , ka latvieši esot kultūrālākā tauta -ES –

  cik zemiska ņirgāšanās par mums

  +3
  0
  Atbildēt

  1

  altinyildiz > Dusma 10.05.2018. 21.32

  Asiņainais čekas kalps Dombrovskis čekas ložā, arēna Rīga, biļeti noteikti nepirka un asiņainais čekas kalps Zatlers JV čekistu, bandītu, mauku un Putina galma pederastu VIP ložā arī bija ielūgtais viesis.

  +1
  -1
  Atbildēt

  0

  tonijs > Mantrausis 10.05.2018. 14.33

  Ja dziesmu svētku komercializācija turpināsies tādā pašā garā kā līdz šim, tad gatavojies, ka nākamajos Tev, lai piedalītos, būs jāmaksā dalības maksa.

  +3
  0
  Atbildēt

  1

  andrejs > tonijs 10.05.2018. 15.50

  Ja nebūs pašvaldību un valsts atbalsta, tad koristiem par dziedāšanu korī tik tiešām var nākties maksāt pašiem. Bīs riktīga nvo kā te vakar visi jūsmoja.
  Par sportazāli taču mēs maksājam no savas kabatas, vai ne?

  0
  -4
  Atbildēt

  1

  Drosma > andrejs 10.05.2018. 17.02

  varetu padomāt, ka pašvaldības un valsts nemaksā no mūsu visu naudas – bet kaut kā dāvina to mums

  tu naciķu glumiki sasodītais

  +4
  -3
  Atbildēt

  1

  andrejs > Dusma 10.05.2018. 18.23

  Es gribētu no visu mūsu kopīgās kabatas (tajā skaitā manējās) apmaksātu peldbaseinu (divas reizes nedēļā, izņemot vasaras četrus mēnešus). Tas bītu tikai taisnīgi, neatkarīgi no maniem politiskajiem uzskatiem….😊

  0
  0
  Atbildēt

  1

  Drosma > andrejs 10.05.2018. 21.36

  ticu ticu vecīt andrej, ka gribi , un gan jau, ka masāžu ar laimīgām beigām arī gribi , bet nu varas elite ir apzagusi ne tikai mani un tevi bet arī mūsu bērnu bērnus

  nevaru palasīt par tiem latvenergo bandītiem – kurš gan šaubās, ka visām zādzībām ir politiskais jumts – kā pie īstiem bandītiem pieklājas

  skandināvi lēnām vāc mantiņas un mūk no mums, skatos, ka swedbank vietā – mūsu glābēji norvik ar jumtu saeimā ietaisījušies

  skaties, ka tev ūdens pietiek , ko bļodā nomazgāties … baseinu sapnī redzēsi un masierīti arī … nu vismaz tos sapņus mums tie maukas nevar nozagt

  0
  0
  Atbildēt

  0

Dmitriy Belov 24.05.2018. 11.39

Piekrītu, ka godīguma meklējumi nekad nenovedīs pie happy enda..Diemžēl tāda ir patiesība tepat un šodien. Brīvbiļeti uz Dziesmu Svētkiem man nedabūt, līdz ko stāvēju rindā, kā jau visi parasti cilvēki, lai tiktu pie karotām biļetēm – pie mums viesosies mana māsa ar jauno vīru par to laiku, tāpēc es biju noskaņots ļoti nopietni 🙂 Līdz ko man ir jautājums – kā vēl var pārsteigt džeku no Nīderlandes, ārpus Dziesmu Svētkiem, lidojuma ar gaisa balonu ( starp citu, re kur links uz šo pasākumu https://www.davanuserviss.lv/davanas-pa-kategorijam/lidojums-gaisa-balona-davana ) un pastaigas pa Jūrmalu ( iekļaujot populāro Halipapa restorānu, arī links uz šo http://www.halipapa.lv/ )? Būšu ļoti pateicīgs par jebkuru alternatīvu un kādu svaigo ideju ar adresēm vai linkiem 🙂 Paldies!

0
0
Atbildēt

0

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu