Kalnmeiers par OIK neatbilstību Satversmei vēršas ST 6

Ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers. Foto: Zane Bitere, LETA
Print Friendly, PDF & Email

Ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers ceturtdien iesniedza Satversmes tiesai (ST) pieteikumu par Obligātā iepirkuma komponentes (OIK) regulējuma neatbilstību Satversmei. Prokuratūrā, atbilstoši Prokuratūras likumam, izvērtēta Elektroenerģijas tirgus likuma normu atbilstība Satversmei, aģentūru LETA informēja prokuratūras preses pārstāve Una Rēķe.

Pārbaudes rezultātā, izmantojot ST likumā noteiktās tiesības, ģenerālprokurors ST iesniedza pieteikumu Elektroenerģijas tirgus likumā noteikto pienākumu – publiskā tirgotāja izmaksas segt visiem Latvijas elektroenerģijas galalietotājiem – atzīt par neatbilstošu Satversmei.

Ģenerālprokurors minējis divus Satversmes pantus, proti, visi cilvēki Latvijā ir vienlīdzīgi likuma un tiesas priekšā un cilvēka tiesības tiek īstenotas bez jebkādas diskriminācijas, kā arī īpašuma tiesības var ierobežot vienīgi saskaņā ar likumu.

Rēķe apliecināja, ka prokuratūra pārbaudi sāka pati pēc savas iniciatīvas.

Tikmēr 14. martā Saeimas Pieprasījumu komisijas noraidīja deputāta Ivara Zariņa (S) un citu “Saskaņas” parlamentāriešu iesniegtos pieprasījumus ekonomikas ministram Arvilam Ašeradenam (V) par obligātās iepirkuma komponentes (OIK) skandālu, taču komisija nosūtīja vēstuli un visus materiālus ģenerālprokuroram, lai prokuratūra varētu izvērtēt OIK skandāla jautājumu.

Valdošās koalīcijas partijas atbalstīja ieceri par augsta līmeņa darba grupu, kurai līdz šā gada 1. augustam uzdots sagatavot OIK un subsidētās elektroenerģijas sistēmas ietekmes uz tautsaimniecību izvērtējumu, priekšlikumus OIK kā maksājuma mehānisma atcelšanai un priekšlikumus esošo atbalsta saņēmēju darbībai pēc OIK maksājumu atcelšanas.

Ministru kabinets arī atbalstīja Ekonomikas ministrijas (EM) sagatavoto priekšlikumu pastiprināt uzraudzību pret krāpniecību ar OIK atļaujām. Noteikumu mērķis ir veicināt valsts atbalsta, ko sedz visi elektroenerģijas gala patērētāji, efektīvāku izlietojumu, izmaksu prognozējamību, vienlaikus ieviešot stingrāku koģenerācijas staciju kontroles mehānismu un nosakot papildu darbības nosacījumus atbalsta saņemšanai.

Pēc publiski izskanējušās informācijas par atsevišķu koģenerācijas elektrostaciju neatbilstību Ministru kabineta noteikumu prasībām, EM, paralēli normatīvās bāzes pilnveidošanai, veica auditu sēriju, lai analizētu un vērtētu visu iesaistīto iestāžu un uzņēmēju rīcību un pieņemto lēmumu leģitimitāti.

EM veic pārbaudes atjaunojamo energoresursu koģenerācijas elektrostacijās, kas sākušas darbību ar pazeminātu jaudu, tai skaitā stacijās, kas vēl nav noslēgušas līgumu par OIK. Līdz marta sākumam EM atcēla atļaujas pārdot elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros kopumā 21 koģenerācijas elektrostacijai. Tādējādi, pēc ministrijas aplēsēm, novērsts iespējamais OIK kopējais izmaksu pieaugums turpmākajos desmit gados par aptuveni 334,8 miljoniem eiro.

Komentāri (6)

tonijs 20.04.2018. 21.25

Redzi nu, Dusma, Kalnmeiers Tevi sadzirdēja un OIK bandīti drīz sēdēs. Laba ziņa!

+1
0
Atbildēt

3

  altinyildiz > tonijs 21.04.2018. 10.36

  Ar nepacietību gaidu, kad nespēdami vairs izturēt urku uzmanības apliecinājumus, cietuma kamerās pakārsies Dombrovskis, Kampars, Pavļuts un Ašerādens.

  0
  -5
  Atbildēt

  0

  J.Biotops > tonijs 21.04.2018. 19.50

  Var jau būt, ka “…bandīti drīz sēdēs”, bet tikpat iespējams, ka kāds lidos. Tautai patiks abi varianti.

  0
  0
  Atbildēt

  0

  Drosma > tonijs 21.04.2018. 10.23

  paga, kā tu to esi iedomāies Tonij? novilksi biksītes , parādīsi man krāniņu un man būs orgasms?
  nē. vispirms lai patiešām atceļ oik – un skaidri un gaiši pasaka, ka tā bija – par musu nodokļu naudu uzturēta valsts darbinieku izstrādāta valsts izzagšanas shēma
  tad lai veic konkrētu izmeklēšanu un konkrētus vainīgos, lai notiesā un ieliek cietumā,
  lai valsts kasē tiek atgriezts nozagtais

  lūk, tad arī būs orgasms – es tomēr neesmu nekāda bezzobaina omīte

  +3
  -1
  Atbildēt

  1

  tonijs > Dusma 21.04.2018. 16.17

  Kā teica senie latvieši- labāk krāniņš rokā, nekā orgasms kokā 🙂

  +3
  0
  Atbildēt

  0

Mantrausis 27.04.2018. 11.39

Mulsina viena lieta: cik kvalitatīva un jēdzīga ir LV likumdošana, ja gadiem ilgi ļaudis maksā, bet likumuzraugi neliekas ne zinis…
Jautājums, kas pirms Saeimas vēlēšanām būtu uzdodams: Vai pie mums likumi un visi ar tiem saistītie ļaudis ir biznesa vai tiesiskuma pārstāvji? Ja pirmais, skaidrs, kur dzīvojam. Ja otrais – kālab tomēr pārsvaru gūst pirmie?

0
0
Atbildēt

0

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu