Latvijas Banka aizdod ABLV bankai kopumā gandrīz 300 miljonus eiro 17

ABLV Bank logo. Foto: Reuters/LETA
Print Friendly, PDF & Email

Latvijas Banka šonedēļ grūtībās nonākušajai Latvijas komercbankai “ABLV Bank” aizdevusi kopumā 297,2 miljonus eiro pret vērtspapīru ķīlu, aģentūru LETA informēja Latvijas Bankā.

No jauna “ABLV Bank” piešķirts aizdevums 199,7 miljonu eiro apmērā, jo iepriekš jau LB piešķīra 97,5 miljonus eiro pret bankas vērtspapīriem. “Rīkojoties Eirosistēmas esošā regulējuma ietvaros, kā arī ņemot vērā uzrauga Eiropas Centrālās bankas un nacionālā uzrauga Finanšu un kapitāla tirgus komisijas sniegto viedokli, Latvijas Banka šonedēļ ir izsniegusi aizdevumu “ABLV Bank” kopumā 297,2 miljonu eiro apmērā pret ļoti drošu vērtspapīru ķīlu,” norāda centrālā banka.

Latvijas Bankas preses sekretārs Jānis Silakalns teica, ka Latvijas Banka aizdevumu “ABLV Bank” izsniegusi uz sešiem mēnešiem – līdz šā gada augustam. Savukārt aizdevuma likmes viņš nebija tiesīgs komentēt. “Kopējo aizdevuma apjomu noteica “ABLV Bank” iesniegtās ķīlas, ko veido dažādu emitentu droši vērtspapīri, kopējā vērtība,” norādīja centrālajā bankā.

Latvijas Bankā atkārtoti uzsvēra, ka šajā finanšu tirgus darījumā nekādā veidā nav izmantoti valsts budžeta līdzekļi. Vērtspapīru ķīlas vērtība būtiski – aptuveni divas reizes – pārsniedza aizdevuma apjomu.

Kopējo aizdevuma apjomu noteica “ABLV Bank” iesniegtās ķīlas kopējā vērtība, ko veido dažādu emitentu droši vērtspapīri.

“ABLV Bank” grupas komunikācijas vadītājs Artūrs Eglītis no plašākiem komentāriem par Latvijas Bankas aizdevumu atturējās. Viņš nesniedza atbildi, vai piešķirtais aizdevums bankai būs pietiekams, tikai atgādināja, ka iepriekš “ABLV Bank” lūdza centrālo banku aizdot līdz 480 miljoniem eiro. Eglītis arī nekomentēja piešķirtā aizdevuma termiņus un likmes.

“ABLV Bank” nedēļas sākumā lūdza Latvijas Bankai piešķirt aizdevumu līdz 480 miljonu eiro apmērā, ieķīlājot daļu no bankas rīcībā esošajiem vērtspapīriem. Pirmdien, 19.februārī, Latvijas Banka piešķīra “ABLV Bank” ārkārtas likviditātes aizdevumu 97,5 miljonu eiro apmērā pret vērtspapīru ķīlu.

Savukārt ASV Finanšu ministrijas Finanšu noziegumu apkarošanas institūcijas (“FinCEN”) februāra vidū paziņoja, ka plāno noteikt sankcijas “ABLV Bank” par naudas atmazgāšanas shēmām, kas palīdzējušas Ziemeļkorejas kodolieroču programmai, kā arī nelegālām darbībām Azerbaidžānā, Krievijā un Ukrainā.

“FinCEN” publiskotajā ziņojumā arī teikts, ka “ABLV Bank” vadība līdz 2017. gadam izmantojusi kukuļdošanu, lai ietekmētu amatpersonas Latvijā, cenšoties novērst pret to vērstas tiesiskas darbības un mazinātu draudus savām augsta riska darbībām.

“ABLV Bank” pārstāvji norādīja, ka sagatavotais ziņojums ir departamenta priekšlikums, par kuru 60 dienu laikā var iesniegt rakstiskus iebildumus. Banka izskata iespējas, lai “FinCEN” pārskatītu savus priekšlikumus. “Banka pieliks visas pūles, lai atspēkotu izteiktos apgalvojumus,” uzsvēra bankā. Tāpat bankas pārstāvji apgalvoja, ka “ABLV Bank” un tās darbinieki nekad nav devuši kukuļus amatpersonām, tādēļ “FinCEN” paziņojumā paustais bankai ir pilnīgi nepieņemams.

FKTK, izpildot Eiropas Centrālās bankas instrukciju, kopš 19. februāra uz laiku ir noteikusi “ABLV Bank” maksājumu ierobežojumus, liedzot veikt debeta operācijas klientu kontos jebkurā valūtā.

Pēc aktīvu apmēra “ABLV Bank” 2017.gada septembra beigās bija trešā lielākā banka Latvijā. Bankas lielākajiem akcionāriem – Oļegam Fiļam, Ernestam Bernim un Nikai Bernei – uz tiešas un netiešas līdzdalības pamata pieder 87,03% no bankas pamatkapitāla. “ABLV Bank” obligācijas kotē biržas “Nasdaq Riga” parāda vērtspapīru sarakstā. “ABLV Bank” atrodas tiešā Eiropas Centrālās bankas uzraudzībā.

Komentāri (17)

tonijs 23.02.2018. 23.04

Pret ko ABLV bankai izsniegs aizdevumus vēlāk, kad ļoti drošie vērtspapīri tai beigsies?

+4
0
Atbildēt

0

Drosma 24.02.2018. 13.49

ne\inu kāLuksemburgā, bet Latvijā banka sabr uk no mūsu valsts naudas līdzi paņemot pagaidām 300 milj – izskatās, ka ņems vel -jo varas elite klusē un pieļauj, ka atkal tiekam

vai man ir tiesibas teikt, ka Latvija ir neizdevusies valsts?

nu savedīs te vergus , nu padrāzīs viņus mūsu politmafija, bet ko mēs – pārējie?

kolas, slimnīcas, medicīnas pakalpojumus likvidē , savukārt , to ko nelikvidē tam astronismiski ceļas cenas

vai kļūstam par Eiropas Venecuēlu?

http://jauns.lv/Tās paziņojumā teikts, ka ECB piektdien konstatējusi, ka “ABLV Bank” un tās meitasbanka Luksemburgā “ABLV Bank Luxembourg” sabrūk vai ir gaidāms to sabrukums atbilstoši Eiropas vienotā noregulējuma mehānisma regulai. Par savu lēmumu ECB informējusi Eiropas Vienotā noregulējuma valdi, kas savukārt konstatējusi, ka rīcība, lai panāktu noregulējumu šajās bankās, nav nepieciešama, jo tas neatbilstu sabiedrības interesēm attiecībā uz šīm bankām.

“Tāpēc notiks šo banku likvidācija atbilstoši attiecīgi Latvijas un Luksemburgas likumiem,” teikts ECB paziņojumā.

+2
0
Atbildēt

0

Drosma 24.02.2018. 09.18

un tomēr … jo biežāk skandina mēs nevienu eirocnetu par to nemaksāsim, valstī situācija ir stabila – jo mazāk es tam ticu

saprotu to, ka Rimševics LB vairs nav pie teikšanas un tur šeptē uz nebēdu

+4
-2
Atbildēt

0

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu