“Norvik bankas” akcionārs: Sprūds un “augsta amatpersona finanšu sektorā” izspieda kukuļus 9

"Norvik" bankas padomes priekšsēdētājs Grigorijs Guseļņikovs. Foto: Evija Trifanova, LETA
Print Friendly, PDF & Email

“Norvik bankas” lielākais akcionārs, Lielbritānijā dzīvojošais krievu izcelsmes uzņēmējs Grigorijs Guseļņikovs kopā ar citiem bankas akcionāriem pieteikumā starptautiskai šķīrējtiesai apgalvo, ka bijušais maksātnespējas administrators Māris Sprūds un augsta amatpersona finanšu sektorā no viņa izspieduši kukuļus, lai Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) neizdarītu spiedienu pret banku, svētdien vēstīja TV3 raidījums “Nekā personīga”.

Lai gan Guseļņikovs finanšu sektora augsto amatpersonu neesot nosaucis vārdā, “Nekā personīga” ziņoja, ka viņa norādes nepārprotami ved Latvijas Bankas vadības virzienā. Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs raidījumam apgalvojumus par kukuļa pieprasīšanu noliedza, savukārt apcietinājumā esošā Sprūda un FKTK komentārus par Guseļņikova pausto raidījums nebija ieguvis.

Bankas lielākā akcionāra pārmetumi Sprūdam un vārdā nenosauktajai augstajai finanšu sektora amatpersonai izrietot no prasības pieteikuma starptautiskā šķīrējtiesā ar “Winergy” vēja parka biznesu saistītajā lietā. Šajā tiesvedībā “Norvik banka” vērsusies pret Latviju. “Winergy” projekta īstenotāji neatmaksājuši bankai vairāku desmitu miljonu eiro lielu kredītu, tomēr starp pusēm panākts mierizlīgums un vēja parks nonācis bankas kontrolē. Neraugoties uz to, joprojām turpinās daudzas tiesvedības, kas saistītas ar šo strīdu.

Banka uzskata, ka “Winergy” projektam kredīti tikuši izkrāpti negodīgi, un kā viena no atslēgas figūrām šajās shēmās bijis nu jau saistībā ar citām apsūdzībām apcietinājumā nonākušais un maksātnespējas administratora amatu zaudējušais Sprūds. Viņa vārds gan neesot starp apsūdzētajiem ar “Winergy” kredītu izkrāpšanu saistītajā krimināllietā.

Ar “Winergy” projektu saistītās starptautiskās tiesvedības prasības pieteikumā esot aprakstīts vēl kāds noziegums – no Guseļņikova 2016. un 2017.gadā esot izspiesti kukuļi. Kā galvenais izspiešanas shēmas autors esot minēta kāda vadoša Latvijas amatpersona finanšu sektorā, kura Guseļņikovam personīgi un caur starpniekiem vairākkārt prasījusi maksāt kukuļus, pretējā gadījumā solot ar represijām no FKTK puses. Šādi rīkojoties, augstā amatpersona esot ļaunprātīgi izmantojusi savu plaši zināmo, neoficiālo, taču faktisko ietekmi pār komisiju.

“Vadošā Latvijas amatpersona, tiekoties 2016.gada 29.maijā, Guselņikovam atklāja, ka Sprūds palicis neapmierināts ar “Winergy” lietas iznākumu. Saskaņā ar amatpersonas teikto, Guseļņikovs neesot ievērojis spēles noteikumus. Šajā sakarā viņš [amatpersona] aicināja nekavējoties atrisināt situāciju ar Sprūdu, ko Guselņikovs sapratis kā prasību veikt maksājumus Sprūdam. Tādējādi Guseļņikovs secina, ka vadošā Latvijas amatpersona sadarbojās ar Sprūdu vai citādi izmantoja Sprūda pretlikumīgo rīcību, lai izspiestu no Guseļnikova lielākus kukuļus,” teikts “Norvik bankas”, akcionāru prasības pieteikumā tiesai.

Tikšanos ar augsto amatpersonu Guseļņikovam esot palīdzējis organizēt Renārs Kokins. Pēc baņķiera ziņām, Kokins nekādu amatu pašlaik neieņemot, taču esot viens no amatpersonai tuviem sabiedrotajiem. “Nekā personīga” noskaidrojis, ka minētais Kokins ir savulaik labi zināmā uzņēmēja Ulda Kokina dēls, kurš savulaik darbojies Jūrmalgeitas varoņa, “BMW” automašīnu tirgoņa Germana Miluša uzņēmumā “Mikas”.

Guseļņikovs prasības pieteikumā tiesai apgalvojis, ka kukuļus nav maksājis. Viņaprāt, tieši tāpēc pieaugušas FKTK prasības pret banku. “Šajā laikā komisija [FKTK] pakāpeniski palielināja spiedienu pret banku. Un ar šādu rīcību tā cenšas piespiest banku kļūt maksātnespējīgai un dod pamatu iespējamai bankas pārņemšanai un bankas licences atņemšanai,” teikts akcionāru pieteikumā tiesai.

“Nekā personīga” vēstīja, ka FKTK lielus “Norvik bankas” naudas līdzekļus atzinusi par noziedzīgi iegūtiem, līdz ar to bankai ir nepietiekams paša kapitāls un tās darbība ir ierobežota. Par neuzticēšanos liecinot jaunākā FKTK prasība ierakstīt pilnīgi visas bankas valdes un padomes sēdes.

Guseļņikovs raidījumam skaidrojis, ka pagaidām nevēlas atklāt no viņa kukuļus izspiedušās augstās finanšu sektora amatpersonas vārdu, jo vispirms visus pierādījumus sniegs tiesai. “Mums ir apstiprinoši dokumenti, cietušo liecības, un citi pierādījumi, kas apstiprina visas apsūdzības. Tiesas sēdēs tie tiks iesniegti un pārbaudīti,” sacījis baņķieris.

Pēc raidījuma vēstītā, visas norādes nepārprotami liecina, ka šī augstā finanšu sektora amatpersona, kas it kā mēģinājusi izspiest kukuļus no Guseļņikova, meklējama Latvijas Bankas virzienā. Latvijas Bankas prezidents Rimšēvičs gan “Nekā personīga” rakstiskās atbildēs norādījis, ka apgalvojumi par kukuļa pieprasīšanu neatbilst patiesībai. Nekādus papildu komentārus viņš neesot sniedzis, lai neietekmētu strīda izskatīšanas rezultātu.

Raidījuma rīcībā neesot apstiprinājuma tam, ka Latvijā vai Lielbritānijā sākta izmeklēšana par baņķiera izteiktajām apsūdzībām, vienīgi Ekonomikas policijā notiekot vairākas resoriskās pārbaudes saistībā ar “Norvik banku”, tajā skaitā par lielu, iespējams, neatļautu naudas pārskaitījumu advokātu birojam “Quinn Emanuel” Londonā, kas gatavoja “Norvik bankas” prasību pret Latvijas valsti starptautiskajā šķīrējtiesā.

“Norvik banka” Valsts kancelejai šonedēļ devusi atļauju publiskot prasības pieteikumu tiesai. Kanceleja nesteigsies ar informācijas atklāšanu, kamēr nebūs izvēlēti tiesneši un publiskošanas jautājums nebūs apspriests ar viņiem, vēstīja “Nekā personīga”.

Raidījums arī atgādināja, ka vēl līdz pagājušā gada novembrim “Norvik bankas” padomē darbojās Andris Ruselis, kurš šajā amatā nonāca pēc darba Latvijas Bankā, kur bija Rimšēviča vietnieks. Šonedēļ “Norvik banka” ziņoja par jaunu padomes locekli – bijušo NATO ģenerālsekretāru, Dānijas premjerministru Andersu Fogu Rasmusenu.

Pēc raidījuma vēstītā, vairākas amatpersonas, kuras nevēlējās atklāt savu vārdu, Guseļņikova vēršanos starptautiskajā tiesā sauc par šantāžu ar mērķi savas biznesa neveiksmes uzkraut uz valsts pleciem.

Pēc aktīvu apmēra “Norvik banka” 2017.gada septembra beigās bija astotā lielākā banka Latvijā, liecina Latvijas Komercbanku asociācijas dati.

Komentāri (9)

Drosma 29.01.2018. 15.14

ja es būtu mazohiste – es vienos orgasmos vien par šo valsti dzīvotu ….

par kādu tiessikumu var būt runa vilku bedrē, nē – netīru mežonīgu mežakuiļu bedrē

nē mežakuiļi arī ir foršāki par mūsu varas eliti –

nav ko dzīvnieku pielīdzināt mūsu varas vīriem un sievām –

+1
0
Atbildēt

1

  tonijs > Dusma 29.01.2018. 15.30

  Sprūds ir apcietināts un kopīgi cerēsim, ka arī augstā amatpersona saņems pēc nopelniem.

  0
  0
  Atbildēt

  1

  Drosma > tonijs 29.01.2018. 15.33

  Tonij – Tu esi fantastika !

  +1
  0
  Atbildēt

  1

  tonijs > Dusma 29.01.2018. 15.35

  Gribēji teikt- fantastiski naivs? Paldies, Tu esi ļoti politkorekta.

  +1
  0
  Atbildēt

  1

  tonijs > tonijs 29.01.2018. 15.37

  Tad teikšu savādāk- nevis cerēsim, bet prasīsim, lai augstā amatpersona saņem pēc nopelniem! Tā labāk?

  +1
  0
  Atbildēt

  1

  Drosma > tonijs 29.01.2018. 15.39

  Jā – pavisam noteikti:)

  +1
  0
  Atbildēt

  0

kolpants 29.01.2018. 14.09

“Norvik banka” Valsts kancelejai šonedēļ devusi atļauju publiskot prasības pieteikumu tiesai. Kanceleja nesteigsies ar informācijas atklāšanu, kamēr nebūs izvēlēti tiesneši un publiskošanas jautājums nebūs apspriests ar viņiem, vēstīja “Nekā personīga”.
====
тут, конечно, банк свинью подложил! Обычно в непонятных делах государство любит использовать отговорку “мы бы опубликовали, но коммерсант запрещает”. А тут разрешил, сволочь такая! Ну ничего, нашли другую-правильные судьи сделают правильный вывод насчет разрешения на публикацию.

А правда, думаю, где-то посередине. Банк скорее всего, в чем-то темноватом замешан (собственно, как и почти любой банк). Вот и решили его заставить немного поделиться. Но что-то пошло не так..Толи слишком много попросили… Толи банк успел за это время обзавестись очень высокопоставленными защитниками. И в итоге уже стал способен “нанести ответный удар”.

Все-таки бывший генсек НАТО вряд ли пойдет на должность в откровенную помойку…И явно обладает возможностями проконсультироваться, где можно работать, а где нет…
В эту же тему ложится версия, что Норвик стал играть в темных темах в высшей лиге, где уже не только СНГ участвует. В конце концов, это только латвийские патриоты верят, что серые схемы и отмывка денег существует только в России и СНГ. И по этой причине банк тоже понял, что может нанести ответный удар. Тем более что позиции Спруда явно пошатнулись, раз так и не выпустили под залог.
Может, его решили вообще сделать овечкой на заклание и под шумок повесить на него даже те дела, где он по факту особо и не участвовал.

А может, есть и 3 и 4 версии событий..

0
0
Atbildēt

1

  tonijs > kolpants 29.01.2018. 16.04

  Kanceleja nesteigsies ar informācijas atklāšanu, kamēr nebūs izvēlēti tiesneši un publiskošanas jautājums nebūs apspriests ar viņiem, vēstīja “Nekā personīga”.
  ………………..
  Tas izskatās pēc vēlmes ietekmēt tiesnešus un aizsargāt šo augsto amatpersonu. Slikti izskatās.

  0
  0
  Atbildēt

  1

  kolpants > tonijs 29.01.2018. 16.18

  Зачем влиять на судей? проще выбрать таких, которые и так сами все поймут.

  0
  0
  Atbildēt

  0

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu