Jaunais likums tikpat impotents kā ministrijas darbs 13

Veselības ministre Anda Čakša. Foto: Edijs Pālens, LETA
Renārs Putniņš
Print Friendly, PDF & Email

Jaunā Veselības aprūpes finansēšanas likuma izstrāde beidzot nonākusi finiša taisnē. Tas nodots apspriešanai un apstiprināšanai Saeimā. Pirms tam, lemjot par valsts budžetu, Saeima jau vienojās 2018. gadā par aptuveni 200 miljoniem eiro palielināt finansējumu veselības aprūpei. Pirmo reizi veselības aprūpes budžets pārsniegs miljardu eiro. Tuvākajos gados tā apmēru iecerēts palielināt pat līdz 4% no IKP.

Tās varētu vērtēt kā labas ziņas, ja vien finansējuma pieaugums nebūtu panākts lielākoties uz valsts parāda rēķina. Nevis būtiski mainot veselības aprūpes finansēšanas pamatus un izstrādājot tādu veselības aprūpes finansēšanas likumu un modeli, kas radītu pārliecību, ka ilgtermiņā visas problēmas ir atrisinātas un naudas netrūks ne mediķu algām, ne pacientu ārstēšanai.

Tā diemžēl nav. Gluži otrādi. Veselības ministrijas(VM) piedāvātās izmaiņas veselības aprūpes finansēšanā galvenokārt rosina jautājumus, nevis sniedz atbildes. It kā risinot vienas problēmas, tiek radīta auglīga augsne citām.

Jaunais Veselības aprūpes finansēšanas likums pat nesniedz atbildi uz svarīgāko no jautājumiem – vai reforma sekmēs Latvijas iedzīvotāju veselības stāvokļa uzlabošanos.

Ieviešot jauno valsts apmaksāto veselības aprūpes sistēmu, paredzēts, ka turpmāk pakalpojumi tiks dalīti divos grozos. Liedzot iespēju saņemt daļu pakalpojumu cilvēkiem, kas nav maksājuši sociālo nodokli, pastāv risks, ka aptuveni 300 000 iedzīvotāju veselības stāvoklis varētu ievērojami pasliktināties.

Likums pagaidām tā arī skaidri nepasaka, kādi pakalpojumi ietilpst vienā un kādi otrā grozā. Neprecizējot šos jautājumus, ar domu, ka gan jau pēc tam izdosies visu sakārtot, pieņemot likuma grozījumus vai atbilstošus MK noteikumus, mums ir jāatzīst, ka VM savu darbu līdz galam nav paveikusi.

VM joprojām nav skaidras un nepārprotamas atbildes, kādā veidā nepieciešamos medicīnas pakalpojumus varēs saņemt sociālā nodokļa nemaksātāji. Tajā pašā laikā problēmas risinājums ir nepieciešams. Citādāk riskējam, ka tie iedzīvotāji, kas savlaicīgi nesaņems medicīnisko palīdzību, papildinās jau tā diezgan apjomīgās Latvijas invalīdu rindas.

Jaunais likums nesniedz atbildes arī uz citiem nozarei būtiskiem jautājumiem. Vai uzlabosies medicīnisko pakalpojumu pieejamība? Vai mediķi varēs saņemt profesijai atbilstošu atalgojumu? Vai medicīnai piešķirtie finanšu līdzekļi tiks tērēti lietderīgi?

Ja reiz skatām jaunu Veselības aprūpes finansēšanas likumu un skaļos vārdos runājam par reformu, tad varbūt beidzot būtu laiks pievērsties tik sensitīvam un vitāli nepieciešamam jautājumam kā mediķu atalgojums. Ierasto frāžu (par to, ka atalgojums pieaugs) vietā gribētos redzēt reālus skaitļus. Reālus lēmumus, kas nosaka, ka minimālais atalgojums ir atkarīgs no iegūtās izglītības un specializācijas un nav mazāks par tik un tik. Neko tādu mēs jaunajā likumā neatrodam. Redzam tikai VM labos nodomus palielināt līdzekļus nozarēm, palielināt kapitācijas naudas, piešķirt papildus resursus noteiktiem mērķiem utt..

Prakse diemžēl liecina par to, ka labi nodomi var palikt tikai domu līmenī, ja katrai izdevumu sadaļai pretī nav precīza atšifrējuma, kā naudu paredzēts tērēt.

Un arī tas ne vienmēr palīdz. Bažas par mērķtiecīgu un precīzu budžeta līdzekļu izlietojumu rada, piemēram, tas, ka VM jau tagad nevadās pēc pašas sagatavotajiem plāniem. Septembra beigās VM ziņojumā, ko tā sniedza Saeimas Veselības apakškomisijai, bija norādīts, ka no 12,7 miljoniem eiro, kas ir novirzīti onkoloģijas programmai, 4 miljoni eiro nav tikuši iztērēti. Tas notiek laikā, kad plašsaziņas līdzekļos nemitīgi tiek lūgts sabiedrības atbalsts jaunu, darba spējīgu cilvēku ārstēšanai un onkoloģisko medikamentu iegādei. To vērtēju kā visai cinisku un dīvainu finanšu pārvaldības metodi.

Vai jaunā veselības aprūpes pakalpojumu organizācijas un finansēšanas sistēma ir pietiekami labi pārdomāta un izvērtēta? Vai pieņemtais risinājums ir optimālais?

Kāds, iespējams, to nosauks par labāko no šajā brīdī pieejamajiem risinājumiem. Vai labāko no kompromisiem, par kuru spēja vienoties valdība. Mana pārliecība – savā pašreizējā veidā veselības aprūpes organizēšana un finansēšana ir tālu no pilnības. Un vaina par to jāuzņemas tieši impotentajai Veselības ministrijai.

Nebaidos nosaukt Andas Čakšas vadīto ministriju par impotentu, jo ar savu galveno uzdevumu – stratēģisku un taktisku veselības aprūpes nozares pārvaldību, tā galā netiek. Tikpat impotents kā ministrijas darbs pagaidām ir arī tās sagatavotais jaunais Veselības aprūpes finansēšanas likums. Turklāt vēl neprecīzs, nepilnīgs, nedetalizēts. Var rasties iespaids, ka tā mērķis ir tikai nodrošināt papildu līdzekļus VM, ko feodālā visatļautībā sadalīs ministre un tās galmam pietuvinātās personas.

Grūti iedomāties, kā bez būtiskas pārstrādes un uzlabojumiem jaunais likums Latvijas sabiedrībai spētu dot ko labu.

 

Autors ir neiroķirurgs, Saeimas deputāts, “Vienotība”

Komentāri (13)

josephr395 04.12.2017. 21.04

Vai jums ir nepieciešams aizdevums. Mēs esam likumīgi un garantē kredīta aizdevēju. Mēs esam uzņēmums ar finansiālu palīdzību. Mēs izsniedzam aizdevumu līdzekļus personām, kurām vajadzīga finansiāla palīdzība, kuriem ir slikta kredīts vai kuriem vajadzīga nauda, lai nomaksātu rēķinus, lai ieguldītu uzņēmējdarbībā. Es vēlos izmantot šo datu nesēju, lai informētu jūs, ka mēs sniedzam drošu labuma guvēju palīdzību, jo mēs priecāsimies piedāvāt jums aizdevumu. Sazinieties ar mums, izmantojot [email protected]

0
0
Atbildēt

0

Drosma 01.12.2017. 12.37

http://www.latvijasradio.lsm.lv/lv/lr/arhivs/?__uri=lv/lr/arhivs/&channel=0&d=26&m=11&y=2017&page=2

LTV1 i r zem čekas=oligaru kontroles, kamēr LR1 vara vel tiek tikai pārņemta – iesaku izmantot – tā – zināšanai

0
-1
Atbildēt

1

  BardainaisSigne > Dusma 01.12.2017. 13.15

  Zinām jau,ka tavējie tur šiverē kā pa savu kabatu.

  +1
  -1
  Atbildēt

  0

Drosma 01.12.2017. 11.28

nē – man ne mirkli nav šaubu,ka šī valdība un lemberga partijas mērkis ir Latvijas iedzīvotāju iznīcināšana ar nabadzības un medicīnas palīdzību

viena lieta, ka algu celšana paliek solījumu līmenī , līdz ar to garantija izdzīvot saslimšanas gadījumā arī paliek solījumu līmenī

bet – nekur nav norādīti cipari – cik no šī budžeta aiziet birokrātijai, kura turpina solīt, bet nozari sakārtot nespēj

kaut viens tāds sīkums – iedomājieties – slimības lapa B daļa – ko valsts apmaksā – 21.s. Rīgā – joprojām nav nododoma elektroniski –

vakardien sarājos ar kolegi , kura visu dienu vizinājās pa Rīgu vedot savu slimības lapu un nesēžot darbā

bet ministre tik slapju muti sola – bandīti sasodītie !

+1
-2
Atbildēt

2

  BardainaisSigne > Dusma 01.12.2017. 13.12

  Protams,šitais Vienotības putniņš,kurš organizē kampaņu pret Rigvir,tev ir tā īstā autoritāte.Ar tavām rociņām ievēlētā Vienotība laikam bija tā,kura ideāli sakārtojusi veselības aizsardzību,bet Čakša to ārda laukā?

  0
  -3
  Atbildēt

  1

  Drosma > Bārdainais Signe 01.12.2017. 15.28

  nu to ka naciķi kalpo kremlim un nu rokās sadevušies gaida pievienojamies SC – to mēs zinam, lasījām arī par ministres simpātiājm pret SC – vai tiešām vienīgais esi, kurš to nav sapratis un te kladzini – nu pilnīgi pa tukšo – mēsto tāpat zinam

  tāpat ministre skaidri pauda kā turpinās saimniekot – ģimenes ārstiem ar kulaku pamuti un zābaku virsū, bet mirējiem atļaus nomirt – necentīsies glābt – to visu vari noskatīties LT1 AP

  +2
  0
  Atbildēt

  2

  BardainaisSigne > Dusma 01.12.2017. 15.45

  Savus darbus nevajadzētu piedēvēt citiem,tas ir lēts triks,nevienu ar to neapmānīsi.

  +1
  -3
  Atbildēt

  0

  basta > Dusma 01.12.2017. 21.10

  Atgādinu tev, pidaraskai, krievu garnizonu nodzītai šaļavai, ka veselības aizsardzības problēmas ir uz tavējo, Vienotība kremļa mauku, čekas kājslauķu, zagļu un pidarasu sirdsapziņas un kad pa tavu muti un nāsīm līdīs ārā tārpi, bet tu pa pat pirkstiņu nevarēsi pakustināt, novēlu tev atcerēties manus vārdus.

  0
  -1
  Atbildēt

  0

  tonijs > Dusma 03.12.2017. 11.30

  Droši vien algas ārstiem ir jāceļ- it īpaši tiem, kuriem nogrieza vēl pirms lielās krīzes un tā arī nepalielināja. Man tikai jautājums- vai ārsti tad strādās labāk, vairāk un būs iejūtīgāki un smaidīgāki? Par cipariem runājot, 2017.gada veselības aprūpes budžets ir 786 miljoni eiro, nozares vadībai un politikas plānošanai paredzēti 2,9 miljoni eiro, tātad apmēram 3,6% no budžeta.
  http://www.vm.gov.lv/images/userfiles/Bud%C5%BEets/VM_budzets_2017_03.01.2017_komunikatoriem.pdf

  0
  0
  Atbildēt

  1

  tonijs > tonijs 03.12.2017. 11.36

  Mazliet kļūdījos- nevis 3,6%, bet 0,36%.

  0
  0
  Atbildēt

  0

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu