«Čekas maisu» pētnieki iebilst pret ierobežojumu runāt par atklāto 9

VDK dokumentu izpētes komisijas vadītājs Kārlis Kangeris. Foto: Ieva Lūka, LETA
Print Friendly, PDF & Email

Valsts drošības komitejas (VDK) dokumentu zinātniskās izpētes komisijas pētniekus neapmierina aizliegums runāt par “čekas maisu” izpētes gaitā atklāto, vēsta Latvijas sabiedrisko mediju (LSM) portāls lsm.lv. To LSM paudis komisijas vadītājs Kārlis Kangeris, komentējot Saeimas priekšsēdētājas Ināras Mūrnieces (NA) šorīt intervijā LTV1 raidījumam Rīta panorāma pausto, ka nav skaidrs, kādēļ pētnieki nevar sadarboties ar Satversmes aizsardzības biroju (SAB) “čekas maisu” izpētē.

Pēc Kangera skaidrotā, VDK zinātniskās izpētes komisijas pētnieki nav pieteikušies darbam ar “čekas maisiem” prasītajai pielaidei valsts noslēpumam, jo viņus neapmierina SAB nosacījums par izpētē atklātās informācijas neizpaušanu. Komisijas vadītājs atzina, ka trīs pētnieki, iespējams, būtu ar mieru ar šādiem noteikumiem strādāt, taču ne viņš pats un vairāki citi zinātnieki.

Kangeris pauda cerību tuvākajā laikā rast iespēju tikties sarunā ar Valsts prezidentu Raimondu Vējoni, lai vēlreiz runātu par “čekas maisu” atvēršanu. Jau ziņots, ka Vējonis pēc VDK komisijas vēstules saņemšanas, kas aicina atcelt īpašo VDK likumu, lai atvērtu ‘’čekas maisus’’, nepauda tam skaidru atbalstu.

Saeima 2014.gada maijā nolēma, ka “čekas maisi” publiski būs pieejami pēc to zinātniskās izpētes. Saeima un valdība uzdeva zinātniekiem izpētīt, kā darbojās bijušās Padomju Savienības VDK. Uzdevuma izpilde nav ritējusi gludi, sākumā komisijai nepiešķīra finansējumu, turklāt pētniekiem nav izdevies piekļūt pie SAB telpās esošās datubāzes.

SAB glabātajā VDK datubāzē “Delta” atrodas aģentu ziņojumi un uzskaites kartītes. Datubāze pašlaik tiek digitalizēta. No jaunās versijas, kas būs pieejama zinātniekiem, dzēš ārā svarīgu informāciju, iepriekš vēstīja LTV raidījums “de facto”.

Komentāri (9)

rinķī apkārt 15.11.2017. 14.28

Kādēļ tad vēstures materiāls ir jāpēta, ja pētījuma rezultāti ir jātur noslēpumā no pilsoņiem, kuri ar saviem nodokļiem par šo pētījumu maksā? 🙂 SAB ļauži kolektīvi ir jāaizsūta atvaļinājumā, lai izvēdina galvas no “pārslepenības sindroma” 🙂

+7
0
Atbildēt

2

  basta > rinķī apkārt 15.11.2017. 15.47

  Ar atvaļinājumiem vien nebūs gana. Ir jānoskaidro, kāpēc pielaides valsts noslēpumiem ir dabūjušas krievu militāristu atvases: Vējonis un Potapova, ZRP nelieši, kuri pabijuši zem vienas sedziņas ar SC, paši SC poci, apzinīgā čekas pakļautības uzņēmuma, ОВИР darbiniece, Āboltiņa, čekistu publiski piesmietais morālis kroplis, Savicka apteksne, Dombrovskis, Krievijas kara skolu absolventi: Garbars un Kalniņš, visi nolādētie latviešu valsts un tautas ienaidnieki, valsts nozagšanas megaafēru: TECII 2. kārtas, PV, LM, Citadeles, Gudrona dīķu, Stradiņa slimnīcas, AirBaltic rīkotāji, miliči ar padumjās milicijas noziedzīgo pagātni – Solncevas brigāžu stipendiāti un OIK afēru piesedzēji, jo tas bija apzināts kaitējums un manis minēto organismu darbības pret valsti un tautu.

  0
  0
  Atbildēt

  0

  Drosma > rinķī apkārt 15.11.2017. 14.31

  nē, SAB nav vainīgs, vainīga ir saeima – jo saeima noteica tiesisko ietvaru
  SAB rīkojas tā, kā liek saeima – čekisti ir saeimā , nezinu par SAB – var būt , ka arī tur ir, bet saeimā noteikti – jo citādi jau sen sen likumi butu sakārtoti un beigtu vazāt tautu aiz deguna

  +3
  0
  Atbildēt

  0

Drosma 15.11.2017. 14.21

nu lūk – kārtējais apstiprinājums – pirmkārt, čekas varai pār saeimu un otrkārt, naciķu drausmīgajai liekulībai !

+2
-2
Atbildēt

0

edge_indran 15.11.2017. 21.22

Zviedrijā šitādus kangariešus politkorekti aizsūta uz Havaju salām, lai atpūšas gadus 30.
Mācās, študenti, mācās no īstajiem demokrātiem un demokrātiskās valsts:
“….Ir arī dzīves lappuses, kuras lielākajai daļai ir noslēpums vēl pēc U. Ģērmaņa nāves. Jo, kā konferencē [3.10.2015.] sacīja Zviedrijas vēstnieks Latvijā Henriks Landerholms, informāciju par Ulža Ģērmaņa pakalpojumiem, kas tika veikti Zviedrijai, tās slepenajiem dienestiem, vēl joprojām nav iespējams atklāt pilnā mērā. Cerams, ka kaut kad nākotnē Zviedrijas arhīvi būs atklāti pētniecībai un viņa nopelni un sasniegumi tiks arī pilnībā novērtēti.”
Kāju priekšā vientiesībai. Uldim Ģērmanim – 100 (la.lv)

0
-1
Atbildēt

1

  basta > edge_indran 15.11.2017. 21.32

  Ģērmanis nekalpoja absolūtam ļaunumam. Sabiedrībai ir visas tiesības zināt par neliešiem, kuri kalpoja Latvijas un visas cilvēces ienaidniekam. Sabiedrotie pēc WWII nežēlīgi izrēķinājās ar karu zaudējušiem cilvēkiem, kuri nepieļāva Staļina centienus visu Eiropu noslīcināt asinīs. Krievija ir zaudējusi auksto karu, bet es pat neierosinu visus tās karavīrus izbeigt bez ierunām.

  +1
  0
  Atbildēt

  1

  edge_indran > basta 15.11.2017. 22.24

  Kalpotājs deva šādu zvērestu: “Dieva vārdā es svinīgi apsolos cīņā pret boļševismu vācu bruņoto spēku virspavēlniekam Ādolfam Hitleram bezierunu paklausību un kā drošsirdīgs karavīrs būšu vienmēr gatavs par šo zvērestu atdot savu dzīvību.”
  Ne bez pamatota iemesla jau K.Kangeris pašlaik tik politkorekti uzvedas:
  “…pilnā mērā jāpiekrīt Uldim Ģērmanim, ka “nav notikusi norēķināšanās ar pagātni””, tomēr, “ja šodien atkal paceļ jautājumu par lustrācijas procesa iesākšanu Latvijā, tad es šodien, 24 gadus pēc brīvības atgūšanas tam vairs neredzu nekādas jēgas. Šodien tā drīzāk izskatītos kā “amnestija” atsevišķiem bijušajiem aģentiem un viņu vārdu paslēpšana no atklātības uz “mūžīgiem laikiem”. Ja kāds būtu gribējis atklāties, tad viņam bijuši vairāk nekā 20 gadu laika. Ērtāk ir bijis dzīvot bez “sirds izkratīšanas”, zinot, ka valsts viņus pasargās no atklātības.”
  VDK komisija referē Ulža Ģērmaņa simtgades konferencē.

  0
  0
  Atbildēt

  1

  basta > edge_indran 16.11.2017. 14.51

  Pēc krievu sarīkotā bezprecedenta etnocīda “Baigais gads” katra latvieša svēts pienākums, kaut vai marsiešu formas tērpā, bija karot pret līdz tam cilvēces vēsturē vēl nepieredzētiem briesmoņiem, nozombētu, negatīvi selekcionētu zvērisku biomasu, kam ir ģenētiski iemantota un ieaudzināta slepkavošanas kāre, pret kolektīvo Staļinu un kolektīvo Ērenburgu?

  0
  0
  Atbildēt

  0

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu