Čakša aizstāv viena veselības finansēšanas likuma ideju 1

Anda Čakša. Foto: Edijs Pālens, LETA
Print Friendly, PDF & Email

Ceturtdien viņa atbalstīs likumprojektu, ko izstrādājusi Veselības ministrija sadarbībā ar sociālajiem partneriem

Veselības ministre Anda Čakša pārstāv viena veselības aprūpes finansēšanas likuma ideju, tomēr saprot Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības (LVSADA) bažas par likuma virzību, ziņo LETA.

Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes (NTSP) sēdē ceturtdien, 24.augustā, balsošanai tiks piedāvāti divi varianti, viens no tiem paredz veselības finansēšanu un apdrošināšanu dalīt divos likumprojektos, tomēr, kā sacīja Čakša, viņa atbalsta likumprojektu, ko izstrādājusi Veselības ministrija (VM) sadarbībā ar sociālajiem partneriem.

Ministre saprot mediķu bažas par to, ka likums varētu aizkavēties, līdz ar to neradot drošības sajūtu par to, ka veselības nozarei paredzētais finansējums 2020.gadā sasniegs 4% no iekšzemes kopprodukta (IKP).

Čakša norādīja, ka sistēma, ko patlaban veido VM arī caur Veselības aprūpes finansēšanas likumu, ir veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanas sasaiste ar nodokļu nomaksu, kas bijis nozīmīgs sociālo partneru uzstādījums, kā arī kompromiss no VM puses. “Labs pakalpojums var būt tad, ja ir pienācīga nomaksāto nodokļu masa,” skaidroja ministre, vienlaikus piebilstot, ka šī iemesla dēļ būtu vēlams abas sadaļas virzīt vienā likumprojektā.

Čakša teica, ka svarīgi panākt kompromisu, lai mediķiem nebūtu bažu par to, ka likums “kaut kur iestrēgs”. “Mums jāatrisina daudz jautājumu – lai likums ir kvalitatīvs, saprotams, kā arī nekavējas un rada pārliecību ārstniecības personām, ka viss notiks tā, kā solīts. Vienlaikus jārisina jautājums par sasaisti ar nodokļu nomaksu,” teica ministre.

Jau ziņots, ka LVSADA un Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība (LBAS) kopīgiem spēkiem cīnīsies par solītajām garantijām veselības aprūpes nozarei.

Kā nedēļas sākumā teica LVSADA priekšsēdētājs Valdis Keris, ceturtdien NTSP sēdē abas organizācijas kopīgi iestāsies par to, lai tiktu pildīts NTSP 29.jūnija lēmums, proti, lai tiktu steidzamības kārtā apstiprināts un pieņemts likumprojekts par veselības aprūpes finansēšanu, kurā ir skaidras garantijas par nozarei un mediķu atalgojuma palielināšanai paredzēto finansējuma pieaugumu.

Keris teica, ka viss LVSADA likumprojekta versijā norādītais ir ļoti nepieciešams, bet līdz šim neesot ticis darīts. Tāpat arodbiedrība domās arī par iespējamajiem protestiem, ja solījumi netiks pildīti.

17.augusta NTSP Veselības aprūpes nozares apakšpadomes sēdē izskanēja divi piedāvājumi, proti, veselības nozarei veidot divus atsevišķus likumprojektus – vienu, kurā tiek noteikts finansējuma palielinājums nozarei nākamajiem gadiem un mediķu atalgojuma paaugstināšanās, bet otru ar veselības apdrošināšanas sistēmas tehnisko pusi. Otrs variants būtu saglabāt viena likuma principu.

Kā sacīja VM pārstāvis Oskars Šneiders, šādu iniciatīvu izteikusi LVSADA, lai veidotu Veselības aprūpes finansēšanas likumu īsu, bez veselības apdrošināšanas kārtības. Savukārt Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK) atbalsta viena likuma izveidi.

Veselības apakšpadome vienojās, ka šis jautājums tiks skatīts ceturtdien NTSP sēdē, kur arī tiks izlemts par tālāko likuma vai likumu virzību.

 

Komentāri (1)

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu