“Reportieri bez robežām”: mediju situācija Latvijā pasliktinājusies 17

Foto: Ieva Čīka, LETA
Print Friendly, PDF & Email

Preses brīvība pasaulē piedzīvo nebijušus draudus, secināts ikgadējā pētījumā

Preses brīvība pasaulē nekad nav bijusi tik apdraudēta kā tagad, trešdien ikgadējā ziņojumā “Pasaules preses brīvības indekss” brīdina starptautiskā preses un vārda brīvības organizācija “Reportieri bez robežām” (RSF), vēsta aģentūras LETA-AFP.

Latvija organizācijas ziņojumā par 180 valstīm ierindota 28.vietā, Lietuva 36.vietā, Igaunija – 12.vietā. Salīdzinājumā ar pagājušo gadu situācija Latvijā pasliktinājusies un tā noslīdējusi par četrām pozīcijām, kamēr Lietuva noslīdējusi par vienu pozīciju, bet Igaunija par divām pakāpusies.

RSF ikgadējā ziņojumā norāda uz “ārkārtīgi toksisko” mediju pelšanu Donalda Trampa vēlēšanu kampaņā un pirms Lielbritānijas referenduma par izstāšanos no Eiropas Savienības (ES). Situācija ir “lūzuma punktā”, brīdina RSF. ASV un Lielbritānija indeksā abas zaudējušas divas pozīcijas, atkāpjoties uz 43. un 40.vietu.

“Šķiet, ka nekas netraucē” mediju brīvības brukšanai vadošajās demokrātijās, pavēstīja RSF. “Mediju brīvība nekad nav bijusi tik apdraudēta,” norādīts ziņojumā. RSF uzsver, ka preses brīvība ir briesmās vai ļoti nopietnā situācijā 72 valstīs, ieskaitot Krieviju, Ķīnu un Indiju.

Norādīts, ka mediju brīvību grauj pieaugošā novērošana un autoritāru līderu nākšana pie varas visā pasaulē. “Uzbrukumi medijiem kļuvuši par vispārizplatītu parādību, un pie varas nāk autoritāri līderi. Mēs esam sasnieguši pēcpatiesības, propagandas un brīvības apspiešanas ēru, it īpaši demokrātijās,” teikts ziņojumā. “Donalda Trampa nākšanu pie varas un “Breksita” kampaņu iezīmēja augsta līmeņa mediju pelšana, ārkārtīgi toksisks, pret medijiem vērsts diskurss, kas pasauli novedis pie pēcpatiesības, dezinformācijas un viltus ziņu ēras,” uzsver RSF.

Pēdējās vietas starp 180 apskatītajām valstīm ieņem Ķīna (176), Sīrija (177), Turkmenistāna (178), Eritreja (179) un pēdējā, 180.vietā, atrodas Ziemeļkoreja. Pirmajā vietā atrodas Norvēģija, Zviedrija un Somija, kura pirms tam sešus gadus bija pirmajā vietā.

Eiropā vislielākos RSF nopēlumus izpelnījušās Polija un Ungārija, kuru pozīcijas turpina pasliktināties. Šī gada indeksā tās ieņem 54. un 72.vietu. Labējā valdība Varšavā vainota par “sabiedriskā radio un TV staciju pārvēršanu par propagandas instrumentiem” un mēģinājumiem apklusināt neatkarīgos laikrakstus.

RSF pētījumā balstījusies uz datiem par mediju neatkarību, pašcenzūru, likuma varu, caurskatāmībua un pārkāpumiem.

Komentāri (17)

rinķī apkārt 26.04.2017. 11.51

…Latvija organizācijas ziņojumā par 180 valstīm ierindota 28.vietās….salīdzinājumā ar pagājušo gadu situācija Latvijā pasliktinājusies un tā noslīdējusi par četrām pozīcijām…+++ Ziņā trūkst skaidrojuma par to, kāpēc Latvija mediju brīvības ziņā neieņem 1. vietu , bet gan atrodas 28 vietā, un kādu iemeslu dēļ LR ir noslīdējusis šajā jomā par četriem punktiem? Kādi ir vērtētāju kritēriji un šajā kontekstā – kāpēc mediji Zviedrijā, piemēram, bauda lielākas priekšrocības par medijiem Latvijā?

Pēc manas saprašanas LR ir pat pārāk liela mediju brīvība, ja papētām, piemēram, ko raksta Latvijas krieviski rakstošā prese par Latvijas valsti 🙂

+7
-2
Atbildēt

9

  basta > rinķī apkārt 26.04.2017. 13.37

  to rinķī apkārt

  Kad noziedznieki un nodevēji var neierobežoti izpausties, kad sabiedriskie mediji, kur tiek apkarota vārda brīvība un sludināta cilvēknīšana un perversijas, ir vienas bandas monopols, kad milicija represē godīgus un talantīgus žurnālistus, kā bija Naglas, Jaunalksnes un Jakabsona gadījumos, kad speciālie dienesti par uzskatiem izrēķinās ar Latvijas patriotu, Helsiki 86 dibinātāju, Grantiņa kungu, tā nav mediju brīvība, bet uz staļinismu braucoša diktatūra.

  +1
  -3
  Atbildēt

  0

  dzeris49 > rinķī apkārt 26.04.2017. 15.11

  R.A> sen pastāv korelācija starp preses brīvību, korupcijas līmeni, dzīves līmeni.

  Kas tad ir pirmajās vietās preses brīvības ziņā – tā pati Skandināvija, kas ir pirmajās vietās arī dzīves līmeņa, soc. labklājības ziņā, kur ir vismazākā korupcija, utt.

  Tas, ka brīvai presei ir arī otra puse – kaut vai tā “krievu prese”, kas tev nepatīk, tas, diemžēl, ir normāli, nevar viss tev patikt, tāpat, kā jebkuram citam, demokrātijā var pastāvēt dažādi viedokļi.

  Tāpēc tavs kārtējais pret preses un vārda brīvību vērstais apgalvojums, ka mums prese “par daudz brīva” neiztur nekādu kritiku, un runā pret elementāru statistiku, loģiku, utt., atkal tikai kārtējās emocijas.

  Ja tā “krievu prese” raksta ko nelikumīgu – mums ir tiesas, utt.

  Ja tā neko tādu nedara, bet, tev vienkārši “nepatīk” – tad tās ir tikai tavs problēmas, viss ir elementāri.

  Kaut, protams, kas kuram mentāli tuvāks – citam Skandināvija ( ar brīvu presi utt., utt.), citam – Krievija, kur nekas tāds nav, toties ir autoritarisms, kas to visu ierobežo.

  Diemžēl, tu piederi pie otrās kategorijas, kaut, saprotams, katrs var domāt, kā grib, atbilstoši savai mentalitātei, un tas nebūt neko nelicina par att. cilvēku.

  Nu, tas vien, ka tavi uzskati arvien vairāk tuvojas ģenerāļa – ombrosa – bastas utt. uzskatiem, tomēr liek aizdomāties.

  +3
  -5
  Atbildēt

  0

  andrejs > rinķī apkārt 26.04.2017. 13.18

  Ja neesi redzējis, noskaties 21. aprīļa Kultūršoku LTV1.

  Īsa pārraides anotācija:

  “Sv. Pētera baznīca vēl nenosakāmi ilgi paliks bezsaimnieka manta, kas nav ierakstīta zemes grāmatā! Baznīcas īpašnieka noteikšanā savas tiesības piesaka arī «Latvijas Evaņģeliski luteriskā baznīca ārpus Latvijas». LELB nespēj slēpt aizkaitinājumu.”

  0
  0
  Atbildēt

  0

  basta > rinķī apkārt 26.04.2017. 23.10

  to rinķī apkārt

  “Bīstami tādēļ, ka nav skaidrs, kurš aizņems to politisko nišu, kuru Saeimā šobrīd aizpilda Vienotība.”

  Satraukums pilnīgi nevietā. Ja Vienotības politisko nišu aizņems SC, Vējonis, Rinkēvičs un Kozlovskis saglabās savu amatus un viss turpināsies pa vecam. Noteikti arī par Dombrovski, Pabriku, Zaķi un Kamparu, ņemot vērā to nopelnus, tiks gādāts.

  Iespējami arī mazāk traģiski varianti, vai pavisam ne traģiski, vai pat Dievs pavērstu savu vaigu latviešu valstij un tautai un to vietu aizņemtu Gustava Celmiņa fonds, kas mēneša laikā taptu par ievērojamu politisko spēku.

  0
  0
  Atbildēt

  0

  vvilums > rinķī apkārt 26.04.2017. 17.13

  RA. Tieši krieviski rakstošā prese ir visvairāk ietekmēta, jo spiesta drukāt tikai to, kas atbist krievfašistu ideoloģijai. Kas maksā tas pasūta mūziku.

  +2
  0
  Atbildēt

  0

  rinķī apkārt > rinķī apkārt 26.04.2017. 22.56

  vvilumsTieši krieviski rakstošā prese ir visvairāk ietekmēta, jo spiesta drukāt tikai to, kas atbist krievfašistu ideoloģijai. +++ citiem vārdiem sakot – krievu presē strādājošie žurnālisti ir nesatricināmi 1918. gadā dibinātās LR patrioti, kuriem ir svešas “krimnašistu”idejas, bet savus tekstus viņus sacer bada izraisīto halucināciju iespaidā. Mamikins šādai bildei ir labs piemērs 🙂

  +2
  0
  Atbildēt

  0

  Ēriks > rinķī apkārt 26.04.2017. 16.31

  Mani šausmina Sandras Veinbergas Zviedrijas atainojums – viņa runā par “troļļiem un viltusziņām”, bet pati izplata propagandu. Zviedrija šodien ir pilnībā sašķelta līdzīgi kā ASV. Zviedrijas valdošā vara, kultūras elite, lielākie mediji un kreisi noskaņotie ielu huligāni ir par imigrāciju, globālismu, lielajām finanšu korporācijām, bet pret ģimenes institūciju. Pretējā pusē ir klusējošais vairākums, kam pastāvīgi uzbrūk un ķengā Veinberga un viņai līdzīgie.

  Tas ir iemesls, kāpēc Zviedrijā tāpat kā pārējā Rietumu pasaulē alternatīvās ziņas gūst arvien pārliecinošāku stāvokli. It īpaši Zviedrijā, jo šeit visi lielākie mediji ir stipri kreisi, salīdzinot ar citām valstīm, un to radītais viltusziņu apjoms ir šausminošs.

  Oficiāli ziņojumi atkārtoti rāda, ka Zviedrijas valdošo mediju žurnālisti ir politiski kreisi orientēti: 83% no viņiem balso par sociālistu partijām. Sociālistiskā “zaļā” partija viņu vidū ir sevišķi populāra un saņem 52% žurnālistu balsu (JMG, Gothenburg university, 2013). Zaļā partija uzstāj uz pilnīgu Zviedrijas robežu atvēršanu imigrantiem vīzijā par globalizētu pasauli bez robežām.

  Savu kreiso aizspriedumu dēļ viņi, piemēram, atsakās korekti atspoguļot imigrācijas jautājumus un ar multikulturālismu saistītās problēmas. Gadu desmitiem viņi atteikušies informēt par pretimigrācijas partiju SD (“Zviedrijas demokrāti”), un, kad to vairs nebija iespējams ignorēt milzīgā tautas atbalsta dēļ, zviedru prese viņus nomelno un apmelo. Par spīti tam SD pašlaik aptaujās uzrādās kā populārākā partija, kas skaidri rāda to, ka mediji neatspoguļo vienkāršo cilvēku redzējumu.

  http://pietiek.com/raksti/viltota_zviedrijas_aina

  +6
  -2
  Atbildēt

  0

  lno > rinķī apkārt 26.04.2017. 17.41

  Ja tā “krievu prese” raksta ko nelikumīgu – mums ir tiesas, utt.

  _______________________________________________

  Krievu prese un TV tiražē melus no rīta līdz vakaram. Ja katru gadījumu izskatītu tiesā, tad pārējām lietām laika neatliktu:)

  +5
  0
  Atbildēt

  0

  rinķī apkārt > rinķī apkārt 26.04.2017. 21.55

  dzeris49 Atceries to laiku, kad mēs ar Tevi nevarējām vienoties par jēdzienu “eiropeiskās vērtības, ” kas tas īsti ir? 🙂 Tas bija īsi pirms angļu Brexit un Trampa uzvaras. Toreiz vēl “liberāļu” vara ES likās tik pat nesatricināma, gluži kā savā laikā komunistu vara Kremlī. Tagad šis pārpratums, jeb, pareizāk sakot, murgs brūk kopā un paldies Dievam, ka tā. Visatļautībai, jeb “progresīvismam” ir pienācis gals, pat neatkarīgi no vēlēšanu rezultātiem nākošajās franču un vācu vēlēšanās.

  Tavi neomarksisti cenšas nojaukt robežu starp labo un ļauno, ļaunumu pasludinot par pretēju viedokli. Un tieši šī bezjēdzība ir pirmais iemels tam, kura dēļ angļi izstājās no ES un šobrīd Lepēna ir viena no uzvarētājām prezidenta vēlēšanu pirmajā kārtā Francijā. Tieši šī absurda dēļ Vācijā nostiprinās kreiso ietekme. Tu taču stādies priekšā kā šī bilde attainojas Eiropas politiskajā kartē, bet, ja par Latviju – tieši šī “liberālā sviesta” dēļ izjuka Vienotība un, kā lasīji, Viņķele ar Čigāni taisās uz šīs partijas drupām būvēt savu partiju. Tas viss būtu komiski, ja viss notiekošais nebūtu tik bīstami LR drošībai. Bīstami tādēļ, ka nav skaidrs, kurš aizņems to politisko nišu, kuru Saeimā šobrīd aizpilda Vienotība.

  Un vēl par pretēju viedokli un iecietību. Mans viedoklis par krieviski rakstošo presi – viņi ir valsts ienaidnieki. Man taču drīkst būt šāds viedoklis, ja runājam vārda brīvības kontekstā? Un, ja man ir tiesības šādi domāt, tad kur ir Tava iecietība un cieņa pret manu pārliecību? Jeb es tādu neesmu pelnījis? 🙂

  +5
  0
  Atbildēt

  0

andrejs 26.04.2017. 13.14

valdība Varšavā vainota par “sabiedriskā radio un TV staciju pārvēršanu par propagandas instrumentiem”

—————————

domāju, ka pie mums tas kritums saistīts ar to, ka sabiedriskā TV jau ilgstoši pārvērtusies par “liberāļu” propagandas instrumentu.

+8
-3
Atbildēt

3

  basta > andrejs 27.04.2017. 11.01

  Tie poļi galīgi atkrituši no ES vadības nospraustā politiskā kursa, nemaz nerespektē kremļa intereses.

  +1
  -1
  Atbildēt

  0

  fretka > andrejs 27.04.2017. 08.55

  Starp citu, iespējams, ka “Reportieri bez robežām” drīz sāks vēl skaļāk vaimanāt par “poļu totalitārismu”, jo nupat Varšavā pieņemts lēmums, kas ļauj atlaist no darba sabiedriskajos medijos (radio un TV, Polijas preses aģentūra PAP) personas, par kurām ir dokumentāri pierādījumi, ka tās bijušas komunistisko specdienestu slepenie līdzstrādnieki (TW – tajni współpracownicy). Šādas personas nedrīkstēs strādāt amatos, kur tās varētu ietekmēt mediju saturu, tātad apkopējām nekas nedraud 🙂

  +4
  0
  Atbildēt

  0

  fretka > andrejs 26.04.2017. 18.09

  > andrejs

  Par Varšavas “propagandas instrumentiem”

  Regulāri skatos Polijas sab. TV kanālu TVP info, kurā 6 reizes nedēļā vakaros ir diskusiju raidījums “Minęła 20” (Pēc divdesmitiem). Šajā raidījumā piedalās valdošās partijas un opozīcijas partiju pārstāvji. Valdošos parasti pārstāv viens diskutētājs (jo valdošā partija ir viena), bet opozīciju – trīs vai četri (Seimā ir 4 opozīcijas partijas). Attiecīgi arī opozīcija savu viedokli pauž plašāk. Reizēm diskusija aiziet tik augstos toņos, ka tādai Viņķelei tur nebūtu, ko darīt, bet vēl neviens diskutētājs (arī sievietes) nav aizmucis no studijas 🙂

  +8
  -1
  Atbildēt

  0

basta 26.04.2017. 13.23

Situācija, kad “sabiedriskie” mēdiji un to “zurnālisti”: Tomsons, Liniņš, Strautmane, Streips, Rēders, Spriņģe un citi, nemitīgi tiražē vienas, marginālo padibeņu pārstāvošas, kremli apkalpojošas, partijas viedokli, kur tribīne vinmēr tiek piešķirta Jurkānam un Kreitusei, kur par ekspertu aicina Rublovski, netika novērota pat Šleser-Godmaņ-Kalvīš valdības laikā.

+6
-3
Atbildēt

0

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu