KNAB sācis pārbaudi par Kaimiņa partijas iespējamo nelikumīgo finansēšanu 12

Saeimas deputāts Artuss Kaimiņš. Foto: Ieva Makare, LETA
Print Friendly, PDF & Email

No partijas “KPV LV” aizgājušais sabiedriskais aktīvists Ilmārs Poikāns vērsies pie ģenerālprokurora Ērika Kalnmeiera, aicinot izvērtēt Kaimiņa darbības un viņa vadītās partijas iespējamo nelikumīgo finansēšanu. 

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) sācis pārbaudi par Saeimas deputāta Artusa Kaimiņa vadītās partijas “KPV LV” iespējamo nelikumīgo finansēšanu, ziņo LETA. 

No partijas “KPV LV” aizgājušais sabiedriskais aktīvists Ilmārs Poikāns vērsies pie ģenerālprokurora Ērika Kalnmeiera, aicinot izvērtēt Kaimiņa darbības un viņa vadītās partijas iespējamo nelikumīgo finansēšanu. Ģenerālprokuratūras preses sekretāre Kristīne Sutugina aģentūrai LETA teikusi, ka šis iesniegums februāra vidū nosūtīts pārbaudes organizēšanai KNAB un Valsts ieņēmu dienestam atbilstoši katra konkrētā dienesta kompetencei. 

KNAB pēc prokuratūras norādījumiem ir sākta minētajā iesniegumā norādītās informācijas pārbaude par iespējamiem Kaimiņa pieļautajiem politisko partiju finansēšanas noteikumu pārkāpumiem un iespējams Kaimiņa pieļautajiem likuma “Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā” pārkāpumiem, aģentūrai LETA apliecinājusi KNAB Sekretariāta vadītāja Māra Priedīte. 

VID rīcību par Poikāna iesniegumu aģentūrai LETA nav izdevies noskaidrot. 

Poikāns iesniegumā ģenerālprokuroram norāda, ka viņam ir kļuvis zināms, ka “KPV LV” priekšsēdētājs Kaimiņš, iespējams, ilgstoši ir organizējis un neatļauti saņēmis finansējumu no Latvijas valsts interesēs arestētās mantas glabātāja Rūdolfa Meroni, bet šos naudas līdzekļus nav deklarējis savā amatpersonas deklarācijā “jādomā, to nelikumīguma dēļ”. Iespējams, Kaimiņš šos līdzekļus arī nav norādījis kā politiskās partijas “KPV LV” finansēšanas avotu, piebilst iesnieguma autors. 

Poikāns norāda, ka viņa rīcībā nonākušie fakti rada iespaidu, ka iepriekšminētās politiskās partijas vadītājs veic “neatļautus darījumus, ar nodomu maldinot sabiedrību un manipulējot ar sabiedrisko domu atsevišķu indivīdu un jeb pasūtītāju interesēs, kas noziedzīgi izmanto šim mērķim valstij piekritīgus līdzekļus”.

 “Pieļauju, ka tas notiek ar atsevišķu tiesībsargājošās iestādēs strādājošu cilvēku atbalstu,” teikts iesniegumā Kalnmeieram. Sarunā ar aģentūru LETA Poikāns iepriekš uzsvēris iesniegumā minēto pieļāvumu, ka starp Kaimiņa un ar Meroni saistītiem cilvēkiem panākta vienošanās 2014.gada oktobra beigās, drīz vien pēc 12.Saeimas vēlēšanām, iespējams, ļāvusi noslēgt vienošanos par reklāmas izvietošanu raidījumā “Suņu būda”, kā arī tā mājaslapā. 

Poikāns pieļauj, ka pēc šīs vienošanās noslēgta vienošanās starp SIA “Suņu būda” Kaimiņa personā un SIA “Airtech” par AS “Ventbunkers” reklāmas izvietošanu attiecīgajos formātos. Meroni ieņem padomes priekšsēdētāja amatu “Ventbunkerā”, skaidrots iesniegumā prokuratūrai. Poikāns savā iesniegumā norāda arī, ka ar Meroni, iespējams, saistītā SIA “Media Support” noslēdzis sadarbības līgumu ar “Suņu būdu”.

 “Suņu būdas” līgums ar “Airtech” paredzēja 10 000 eiro maksājumu, savukārt maksājums no “Media Support” raidījumam ienesis 60 000 eiro, pieļauj Poikāns. Viņš iesniegumā sīkāk izklāsta pamatojumu šiem apgalvojumiem, atsaucoties uz uzņēmumu gada pārskatiem. Poikāns vienā no iesnieguma apakšsadaļām, kur aprakstīts kāds cits notikums, atstāsta sarunu ar “KPV LV” valdes locekli Ati Zakatistovu, kurš esot norādījis, ka “kaut kas ar Meroni esot bijis pašā sākumā (neprecizējot kas un kad tieši)”. 

Iesniegumā Kalnmeieram arī skarts jautājums par skaidras naudas iegūšanu nereģistrētiem tēriņiem, tajā skaitā atsaucoties uz Latvijas Televīzijas raidījumā “De facto” vēstīto. Iesniegumā ģenerālprokuroram izteikts pieļāvums, ka Kaimiņš, iespējams, ir atbildīgs par skaidrās naudas iegūšanas shēmas organizēšanu un ienākumu neuzrādīšanu kā amatpersona, jo vairākām personām, kuri nebija reālās darba tiesiskās attiecībās ar kādu SIA “Al De Media”, tika pārskaitīti 30 100 eiro, no kuriem lielākā daļa, iespējams, esot atdota Kaimiņam. 

“Iespējams, patiesībā deputāta Artusa Kaimiņa aktivitātes tiek izvērstas kādu citu personu uzdevumā prettiesisku mērķus sasniegšanas un politikas veidošanai; šīs uzdotās aktivitātes tiek finansētas pilnīgi necaurspīdīgā, un, iespējams, nelikumīgā veidā,” minētajā dokumentā raksta Poikāns. 

Iesniegumā cita starpā aicināts, izmantojot Kriminālprocesa likumā noteiktos līdzekļus, saukt pie likumā noteiktās atbildības Kaimiņu par, iespējams, notikušu naudas līdzekļu neatļautu saņemšanu vai šo līdzekļu nedeklarēšanu. 

Vaicāts, vai šīs informācijas publiskošana nenāk par labu partijas “Latvijai un Ventspilij” vadītājam Aivaram Lembergam, Poikāns atbildēja, ka nevar dzīvot melu pasaulē ar pamatojumu, lai tikai patiesības publiskošana nenāktu par labu kādam sliktajam. 

Kaimiņš iepriekš sociālajā tīklā “Facebook” publicēja ierakstu, kur apgalvoja, ka par Neo sevi dēvējošais informācijas tehnoloģiju speciālists Poikāns, kurš kopā ar Kaimiņu piedalījās partijas KPV LV dibināšanā, viņam mēģina celt neslavu. 

LTV raidījums “De facto” iepriekš vēstīja, ka mikrouzņēmuma “Al De Media” īpašnieks Linards Kālis, kurš vairākus gadus strādājis pie Kaimiņa, apgalvo, ka deputāta uzdevumā fiktīvi nodarbinājis vairākus cilvēkus. Iesniegumā KNAB Kālis arī raksta, ka daļu no saņemtās algas devis deputātam atpakaļ skaidrā naudā. To raidījumam sacījusi vēl kāda persona, kas saņēmusi naudu no Kaimiņa. 

Savukārt Kaimiņš noliedz, ka būtu saņēmis nedeklarētus ieņēmumus. Kā norāda “De facto”, ja iesniegumā minētais ir patiesība, tad prātā nāk divi iemesli, kādēļ šāda naudas atdošana caur citu firmu varētu būt notikusi. Kaimiņš kā deputāts nedrīkst strādāt un saņemt algu savā uzņēmumā, taču deputātam nav liegts no “Suņu būdas” izņemt dividendes, bet tad viņam būtu jāmaksā 15% peļņas nodoklis, kamēr mikrouzņēmumā nodoklis līdz šim gadam bija 9%. Otrs iemesls ir tāds, ka Kaimiņš, iespējams, negrib radīt liekus jautājumus, no kurienes saņemta nauda “Suņu būdas” veidošanai. 

Komentāri (12)

Skumjais Bruņinieks 27.02.2017. 11.23

Neo nav nekāds naivais, gribeja pārņemt jau iešūpotu, populāru Kaimiņa partiju. Vienvārdsakot – bez naudas ieguldījumiem tikt pie partijas.

Kas attiecās uz VVF viesošanos suņu būdā, tur tāda lieta – VVF ir( bija) ciešās attiecībās ar Kaimiņa māti(Lienīte ilgu laiku bija Freibergu ģimenes pārvaldniece. Tur nav nekāds brīnums, ja atceramies viņas dēla ciešās attiecības ar Šleseru.

+2
-1
Atbildēt

3

  DD1 > Skumjais Bruņinieks 27.02.2017. 12.34

  > Skumjais Bruņinieks

  “Lienīte ilgu laiku bija Freibergu ģimenes pārvaldniece”

  Plika ziņķārība,- kas tas par amatu ģimenes pārvaldnieks, ar ko tāds nodarbojas?

  +1
  -1
  Atbildēt

  0

  robotron > Skumjais Bruņinieks 27.02.2017. 13.55

  Skumjais Bruņinieks

  Šļesers bija čekas viķirānes, Freibergas, defektīvās atvases, kārlīša, zilais draudziņš. Tie abi izdzimteņi dirsā drāzās. Jādomā ar Puķina kuci, krievu popsas fanātu, Zatļeru, tam arī bija mīlas dēka.

  0
  0
  Atbildēt

  0

  Ēriks > Skumjais Bruņinieks 27.02.2017. 12.02

  Zatļers tādu iešūpotu jaunparķiju izredzes jau ir izšūpojis.

  +2
  -1
  Atbildēt

  0

DD1 27.02.2017. 10.12

Ļoti izbrīnīja, kad savulaik acīmredzami naivais, bet godīgais, arī drosmīgais NEO sāka biedroties ar Kaimiņu, kas savukārt raksturojas ar mega plātīgumu, mega nekaunību un sīku blēdīgumu. Tagad viss nostājies savās vietās.

P.S. Tas bija kaut kas ārkārtējs un manuprāt aplams, kad VVF ieradās “suņu būdā”. Nesaprotu, kāpēc viņai tas bija vajadzīgs. Kaimiņš toreiz centās ļoti iztapt,- bija sagatavojis rozes un komplimentus un vēl viskautko.

+1
0
Atbildēt

0

Mantrausis 27.02.2017. 09.13

Man šis pasākums atgādina Lemberga lietas pirmsākumus, kur skaidri redzama zināma aksioma: var darīt jebko, jabkā un vienalga kādi, ja to dara “savējie”. Tikko paradās strīdi, pēkšņo daudzi, kam mūsdienu ļoti formālais taisnīgums un likumība bijuši pie astes, attopas, ka var taču izmantot Likumu, lai tiktu galā ar “bijušajiem savējiem”…

Tas viss izskatās visai nekrietni. Un skumji. 🙁

+1
0
Atbildēt

0

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu