Rēzeknes novadā fermā ar 144 cūkām konstatēts Āfrikas cūku mēris

Foto: LETA
Print Friendly, PDF & Email

Kopumā ĀCM šovasar skāris 200 mājas cūkas

Āfrikas cūku mēris (ĀCM) konstatēts Rēzeknes novada Griškānu pagastā cūku saimniecībā ar 144 dzīvniekiem, ziņo LETA.

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) saimniecībā ir veicis mēra apkarošanas pasākumus, visas cūkas šajā saimniecībā ir likvidētas, informēja PVD pārstāve Ilze Meistere.

Līdz ar to kopumā ĀCM šovasar skāris 200 mājas cūkas – Rēzeknes, Mazsalacas, Ainažu, Staiceles, Ambeļu un Vecsalienas pagastā. Savukārt mežacūku populācijā līdz 28.augustam konstatēti 636 slimi dzīvnieki 37 novadu 111 pagastos.

PVD norāda, ka Griškānos ap slimības skarto saimniecību trīs kilometru rādiusā ir noteikta aizsardzības zona, bet desmit kilometru rādiusā – uzraudzības zona. Tajās tiks pastiprināti kontrolēts mājas cūku veselības stāvoklis, kā arī dzīvnieku pārvadāšanas transporta līdzekļu kustība.

Aizsardzības zonā aizliegts pārvietot cūkas no saimniecības uz saimniecību, kā arī izvest cūkas un cūkgaļu ārpus tās vismaz 40 dienas pēc slimo dzīvnieku iznīcināšanas un skartās saimniecības sākotnējās dezinfekcijas veikšanas.

PVD atgādina, ka slimības uzliesmojuma gadījumā valsts kompensāciju var saņemt, ja cūkas bijušas reģistrētas un saimniecībā ievērotas biodrošības prasības. Par to ieviešanu un izpildi atbildīgs ir dzīvnieku īpašnieks vai turētājs.

ĀCM Latvijā pirmoreiz tika reģistrēts 2014.gada jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas. Tā ir ļoti bīstama saslimšana, jo novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks. Šī kaite Latvijā iepriekš nekad nebija reģistrēta.

 

Pagaidām nav neviena komentāra

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu