Piesārņojums turpina ieplūst Šlokenbekas Dzirnavu ezerā (papild.) • IR.lv

Piesārņojums turpina ieplūst Šlokenbekas Dzirnavu ezerā (papild.)

14
Mirušās zivis Šlokenbekā. Foto: Agita Puķīte, "Neatkarīgās Tukuma Ziņas"

Skābekļa koncentrācija Šlokenbekas ezerā lēnām pieaug

Tukuma notekūdeņu attīrīšanas iekārtas joprojām nav atsākušas strādāt ar pilnu jaudu, tādēļ Šlokenbekas Dzirnavu ezerā joprojām ieplūst nepietiekami attīrīti notekūdeņi, Latvijas Radio teica Valsts vides dienesta (VVD) ģenerāldirektore Inga Koļegova.

Viņa informēja, ka runa nav par ķīmiskas vielas ieplūšanu, piemēram, publiski izskanējušo versiju par pesticīdiem. Analīžu rezultāti skaidri parādījuši, ka piesārņojums nāk no attīrīšanas iekārtām un runa ir par bioloģiski noārdāmu piesārņojumu.

Šāda avārija nevarēja notikt, attīrīšanas iekārtām uzņemot mājsaimniecību notekūdeņus. Līdz ar to, esot skaidrs, ka kāds no ražošanas uzņēmumiem ir novadījis attīrīšanas iekārtām notekūdeņus, kas pārsniedz pieļaujamo līmeni, skaidroja eksperte.

Lai šādas situācijas nepieļautu, attīrīšanas iekārtu apsaimniekotājam, regulāri jāveic analīzes, lai konstatētu šādas situācijas un novērstu avārijas.

Jau ziņots, ka skābekļa koncentrācija Šlokenbekas ezerā lēnām pieaug, aģentūrai LETA pastāstīja Valsts vides dienesta (VVD) pārstāve Jūlija Ņikitina. Skābekļa līmenis ūdenī pieaug, pateicoties ozonatoram, kurš piegādā skābekli.

Ņikitina sacīja, ka situācija ūdenstilpnē ir smaga, taču stabila un arī pirmdien tiks ņemtas jaunas ūdens analīzes gan ezerā, gan tuvumā esošajā Slocenes upē. Tāpat vēl tiek gaidīti iepriekšējo dienu analīžu rezultāti.

VVD pārstāve apliecināja, ka tiek darīts viss, lai situāciju Šlokenbekas ezerā uzlabotu.

Vaicāta, vai no ūdens tilpnes ir izceltas jaunas bojāgājušas zivis, Ņikitina atbildēja noraidoši, tomēr viņa pieļāva, ka lielākā daļa no zivīm, kuras slikti panes skābekļa trūkumu, ir jau aizgājušas bojā.

Tāpat tiks pētīts, kādu iespaidu piesārņojums ir atstājis uz citiem organismiem, kuri mitinājušies ezerā.

Ņikitina arī teica, ka atbildību par mirušo zivju iznīcināšanu būs jāuzņemas Tukuma novada pašvaldībai, kurai arī tad būs jāmeklē veidi, kā zivis utilizēt.

Vaicāts, kādi varētu būs iespējamie soda mēri piesārņojuma izraisītājiem, Ņikitina sacīja, ka ir ierosināts kriminālprocess un notiek izmeklēšana, tāpēc par sodu apmēriem lems policija. Viņa gan pieļāva, ka izmeklēšana varētu prasīt vairākus mēnešus.

Kā teica Ņikitina, ņemot vērā radušos situāciju Šlokenbekas ezerā, VVD turpmāk, veicot pārbaudes uzņēmumos, pievērsīs pastiprinātu uzmanību to ražošanas notekūdeņiem. Dienests, tāpat kā iepriekš, dosies uz uzņēmumiem, kā arī pieprasīs nepieciešamo informāciju par uzņēmuma ietekmi uz vidi, tomēr lielāka uzmanība tiks pievērsta notekūdeņiem, norādīja VVD pārstāve.

Jau ziņots, ka ūdens piesārņojuma dēļ Tukuma attīrīšanas iekārtās “Tīle” un Slocenes upē noteikts ārkārtas stāvoklis, kas turpināsies līdz 20.jūlijam. Ārkārtas stāvokli Tukuma novada dome izsludināja pagājušajā piektdienā saistībā ar piesārņojumu Tukuma novada Šlokenbekas Dzirnavu ezerā, no kura pēdējo dienu laikā izceltas jau četras tonnas beigtu zivju.

Ārkārtas situācijas laikā ir noteikti ierobežojumi Tukuma pilsētas kanalizācijas tīkla novadāmajiem ražošanas notekūdeņiem, nepalielinot novadāmo notekūdeņu hidraulisko slodzi. Tukuma novada iedzīvotājiem ar šo lēmumu nekādi ierobežojumi netiek paredzēti. Lai Tukuma attīrīšanas iekārtas ātrāk atgūtos, pat būtu nepieciešams palielināt sadzīves notekūdeņu daudzumu.

Piektdienas vakarā pieņemtais lēmums paredz Tukuma pilsētas kanalizācijas tīklā novadāmajiem ražošanas notekūdeņiem, kas tiek piegādāti no lielākajiem uzņēmumiem – AS “Tukuma piens” un SIA “Puratos Latvia” – par 30% samazināt notekūdeņu piesārņojumu, nepalielinot novadāmo notekūdeņu hidraulisko slodzi.

Tāpat dome nolēma, sadarbojoties ar Engures novada domi, Šlokenbekas Dzirnavu ezerā uzstādīt aerācijas ozonēšanas sūkņus un nodrošināt ūdens līmeņa nepazemināšanu ezerā, par to noslēdzot sadarbības līgumu ar Engures novada domi.

Avīzes “Neatkarīgās Tukuma Ziņas” rakstu par notikumu varat lasīt šeit.

Komentāri (14)

Absints 14.07.2015. 11.39

Ozons ir ļoti aktīvs oksidētājs, faktiski nogalina visu dzīvo. Ozons ir skābeklis “O” ar vienu lieku molekulu (“O”ar trijnieku), kuram vienai molekulai ir tendence nošķelties, un ir ļoti agresīvs. Brīvās molekulas var apvienoties, un izveidot skābekli (“O” ar divnieku), vai oksidēt vielas, ar kuram saskaras. Ozonu izmanto, lai attīrītu ūdeni no baktērijām un dzīviem organismiem. Zivīm, ja arī neizraisa nāvi, tad apdedzina žaunas. Neticu, ka vides dienests to nezin, drīzāk pie vainas ir “gudrie” žurnālisti, kas neorientējas terminoloģijā.

+1
0
Atbildēt

0

v_rostins 13.07.2015. 15.30

Dzirnavu ezerā uzstādīt aerācijas ozonēšanas sūkņus

————

Ozonēšana, kas rada aktīvo skābekli, labs līdzeklis ūdens attīrīšanai, bet neveselīgi dzīvai dabai, aerācija bagātināšanai ar skābekli. Tad, kas īsti?

0
0
Atbildēt

0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu