VKPAI vadītājs: Jautājums par “Nākotnes nama” būvēšanu jau sen ir izlemts 43

Strēlnieku laukums un Okupācijas muzeja ēka. Foto: Edijs Pālens, LETA
Print Friendly, PDF & Email

Protestētāja pret “Nākotnes namu” Zaiga Gaile jau sen bija informēta par Okupācijas muzeja piebūvi, jo piedalījās sēdē, kurā notika tās iekļaušana plānojumā

Jautājums par Latvijas Okupācijas muzeja piebūves “Nākotnes nams”, ko projektējis pazīstamais arhitekts Gunārs Birkerts, būvēšanu jau sen ir izlemts, aģentūrai LETA pauda Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas (VKPAI) vadītājs Juris Dambis.

Viņš norādīja, ka arī kultūras pieminekļa statusa piešķiršana ēkai nenozīmētu apturēt muzeja piebūves būvniecību. Statuss uzliek pienākumu vairāk rūpēties par ēku, bet tai var veikt pārveidojumus, kas nepieciešami funkciju veikšanai. Dambis piemetināja, ka arī pašlaik piebūves īstenotājiem uzdots saglabāt ievērojamāko ēkas vērtību – tās vēsturisko kapara kasešu apšuvi. Inspekcija nav ļāvusi arī siltināt ēku, lai nemainītos tās gabarīti.

Dambis kā piemēru minēja Jaunā Rīgas teātra ēku Lāčplēša ielā 25, kura ir kultūras piemineklis, bet drīz piedzīvos rekonstrukciju.

Kā norādīja VKPAI Juridiskās daļas vadītāja Līga Ābele, iesniegums no arhitektu pilsētbūvnieku grupas, kuri vēlas, lai Okupācijas muzeja ēkai tiktu noteikts kultūras pieminekļa statuss, vēl nav saņemts. Viņa skaidroja, ka šādi iesniegumi inspekcijā nonāk bieži, un tās pienākums ir iesniegumus izvērtēt. Šis process gan atšķiroties no ēkas kultūrvēsturiskās vērtības noteikšanas, kas ēkai veikta jau 2001.gadā, jo tas nozīmētu izdot administratīvo aktu.

Iepriekš veiktajā novērtējumā ēka tika atzīta par vērtīgu un saglabājumu, kaut arī 2000.gadā bija izskanējusi vēlme to nojaukt. Par pieminekļa statusa piešķiršanu Okupācijas muzeja ēkai netika runāts, jo to piešķir tikai objektiem, kuri novērtēti kā unikāli un ļoti vērtīgi, norādīja Ābele. Viņa skaidroja, ka normatīvajos aktos ir noteikts, kādi objekti var kļūt par kultūras pieminekļiem, tomēr, pat ja objekts kvalificējas statusam, ir iespējams vērtēt, vai statusa piešķiršana atbilst valsts un starptautiskajām interesēm.

VKPAI vadītājs stāstīja, ka muzeja kultūrvēsturisko vērtību 2001.gadā noteica viņš pats, kā arī tādi eksperti kā Jānis Krastiņš, Jānis Lejnieks, Pēteris Blūms un Andrejs Holcmanis, kurš tagad jau aizgājis mūžībā, bet bijis viens no zinošākajiem speciālistiem Rīgā saistībā ar pieminekļu aizsardzību. Saistībā ar Rīgas pilsētas būvvaldes aicinājumu novērtējumu esot iespējams veikt vēlreiz. 

“Šobrīd ir sajūta, ka sāk darboties politika, nevis profesionālisms. Droši vien kādam tā tēma ir nevēlama tajā vietā,” norādīja Dambis. Viņš piemetināja, ka arhitektes Zaigas Gailes un viņas domubiedru protests ir novēlots, jo diskusijas par projektu notika jau 2005.gadā. Tad iebildumu pret piebūvi nebija un tā tika iekļauta Rīgas vēsturiskā centra un tā aizsardzības zonas teritorijas plānojumā. Kā norādīja Dambis, Gaile jau tad bija informēta par piebūvi, jo piedalījās sēdē, kurā notika piebūves iekļaušana plānojumā. VKPAI vadītājs nevēlējās vērtēt piebūves projekta kvalitāti, bet norādīja, ka tiesiskus pārkāpumus inspekcijas projekta vērtēšanas komisijā nav saskatījis.

Arhitektu pilsētbūvnieku grupa lūgusi kultūras ministrei Dacei Melbārdei (VL-TB/LNNK) pieņemt rīkojumu par izcilā latviešu arhitekta un paaudzēm nozīmīgā kultūras pieminekļu aizsardzības entuziasta Gunāra Lūša-Grīnberga darba “Latviešu strēlnieku muzejs” (Okupācijas muzejs), Latviešu strēlnieku laukumā 1, laukuma un pieminekļa atzīšanu par aizsargājamu valsts nozīmes arhitektūras un kultūras pieminekli. Lūgumu izdot administratīvo aktu par būtisko modernisma ansambli iesnieguši Latvijas pilsētu celtniecības projektēšanas institūta “Pilsētprojekts” arhitekti, kuri strādājuši kopā ar pilsētbūvnieku Lūsi-Grīnbergu, – Aina Tītmane, Aldona Berķe, Silvis Grīnbergs, Vitālijs Fjodorovs un Daila Šēnberga.

Iesniegumā norādīts, ka Lūsis-Grīnbergs 2015.gadā apliecinājis, ka nav devis atļauju sava radošā darba pārveidošanai. Gan tiesiski, gan cilvēciski autoram ir tiesības atļaut izdarīt pārveidojumus darbā un nosaukumā, tāpēc arhitekti uzskata par ētisku pienākumu aizstāvēt darbabiedra Lūša-Grīnberga piemiņu.

Melbārde jau iepriekš norādījusi, ka Okupācijas muzeja vērtību nosaka tā saturs, nevis forma, bet Okupācijas muzeja biedrība atzinusi, ka ēkai piešķirt kultūras pieminekļa statusu pašlaik nav pamata, vienīgi, lai traucētu muzeja piebūves tapšanai. Valdības vadītāja Laimdota Straujuma (V) apliecinājusi, ka lēmumu par muzeja rekonstrukciju nemainīs – tas turpināsies pēc vajadzīgo dokumentu iesniegšanas Rīgas pilsētas būvvaldē, kura pašlaik ir atlikusi projekta izskatīšanu, pieprasot jaunus dokumentus. Plānots, ka prasītie dokumenti būvvaldē nonāks jau nākamajā mēnesī.

 

Komentāri (43)

DD1 18.06.2015. 10.08

Z.Gaile dara svētīgu darbu, neļaujot piesārņot Vecrīgu ar vēl vienu šķūni, kurā paredzēts izvietot birojus. Celtniecībai paredzēto finansējumu lietderīgāk novirzīt Stūra mājas rekonstrukcijai, kuru savukārt pēc tam izmanot Okupācijas muzeja vajadzībām.

Žēl, ka Z.Gaile vai citi savā laikā neiestājās pret apaļo stikla akvāriju Vecrīgā.

Toties, atceroties arhitektu strīdus, man prieks, ka, pateicoties Šleseram, Swedbanka tika uzcelta plānotajā augstumā un ir kā skaista bura Daugavas krastā.

+16
-11
Atbildēt

3

  Ēriks > DD1 18.06.2015. 12.25

  Domāju,ka nav jāuzdzen,it sevišķi,lai tur dabūtu iekšā ārzemniekus,kuri pēc pastaigas pa skaisto Vecrīgu gribētu uzzināt kaut ko par Latvijas vēsturi.Šausmināties varētu pēc iepazīšanās ar materiāliem un tikšanas no turienes ārā.

  +3
  -10
  Atbildēt

  0

  Ēriks > DD1 18.06.2015. 11.32

  Stūra māja uzdzen drebuļus,tā der tikai tam,lai tur izvietotu vēsturiskus materiālus par padomju režīma zvērībām,nevis,lai parādītu pilnu informāciju par visiem ilgās okupācijas gadiem,kas sevišķi noderīgi ārzemju tūristiem,kuriem nav ne mazākās nojausmas,kas te notika,kuriem varbūt saglabājušās kādas ilūzijas par strādnieku paradīzi.

  +5
  -12
  Atbildēt

  0

  DD1 > DD1 18.06.2015. 11.51

  Vai tad okupaacijas muzejam nav jaauzdzen shermulji?

  +11
  -1
  Atbildēt

  0

andrejs 18.06.2015. 13.23

Intervija ar latviešu izcelsmes arhitektu Andreju Jansonu (Austrālija):

http://m.la.lv/vai-slimojam-ar-impozantuma-kompleksu/3/

Citi raksti par Gaismas pils tēmu:

• Būvnieki un Kultūras ministrija Gaismas pils tīrīšanas izmaksas dalīs uz pusēm

… atklāj problēmu – ēka periodiski ir jāmazgā, lai neizskatītos gluži vienkārši netīra, …

• 11.12.2014 07:24

FOTO: Gaismas pils prezidentūru sagaidīs nomazgāta 12 …

• 06.12.2014 20:05

Raidījums: Gaismas pili aizvien klāj būvniecības putekļi

Gaismas pils fasādes tīrīšana izmaksā 80 .000 eiro..

+6
-3
Atbildēt

7

  andrejs > andrejs 18.06.2015. 14.32

  To, ka LNB ēka ir neveiksme, netieši atzinuši vairums latviešu arhitektu, piešķirot Gada balvu arhitektūrā citiem objektiem, nevis šai megabūvei.

  p.s. Kad jaunībā redzēju Birkerta skices pats biju sajūsmā, esmu dzīvajā redzējis vairākus viņa projektus ASV, arī sllaveno gaisā piekārto FRB filiāles ēku Mineapolē, bet nu laikam jau gadi iet, neviens no mums nepaliek jaunāks un arī radošās idejas jau ir izsmeltas. GP rezultāts ir štruntīgs, to, ka būs problēmas ar jumtu, vēl ilgi pirms celtniecības sākuma brīdināja katrs saprātīgs latvietis. Mana meita pirms kāda laika atgriezās no mācībām Vācijā un, kad, braucot iekšā Rīgā pa Jelgavas šoseju, ieraudzīja GP no Pārdaugavas puses, viņa jautāja, vai tā ir Latvijas Aizsardzības ministrijas ēka? Viņa teica, ka šī ēka asociējas ar militāru objektu.

  +5
  -8
  Atbildēt

  0

  WAT > andrejs 18.06.2015. 15.57

  Ko nu Tu Andrej muldi, kā pietiekoši informēts arhitekts varu Tev apliecināt:

  1. 1.kārtas atlasi veic vietējā komiteja, kā reizi Zaigulītis ar draugiem.

  2. Personiskās sarunās ārvalstu žūrijas( kuras biedrus, ja kas arī uzmeklēja un uzaicināja Zaigulītis ) pārstāvji apliecināja, ka bija stiprs spiediens no vietējās žūrijas ( Zaigulīša šturmtrūperi) pret LNB.

  3. Zaigulīša šāgada dominēšana gan nav kaut kas ūber dīvains, tāds nu ir Gada skates nolikums iepriekšējā gada vinnētājs formē vietējo žūriju un piemeklē ārvalstu žūrijas personālijas. Kaut kas līdzīgs Eirovīzijai ;-).

  4. Visstulbākais , ko Zaigulīša&co fani īsti neizprot, un pieņemu pats Zaigulīts, kā krietna siltumnīcas pujene, arī vāji aptver, ka GB nonievāšana, LR ceturdaļgadsimta darba ignorēšana(LNB), spēles ap OM un RTU, ir tikai vienam prastam un primitīvam mērķitim, šogad nolikt uz mēmajiem OM būvniecību un atlikto naudiņu aizvirzīt tiem ,kas to dikti gaida( nebūt ne sliktam mērķim, ja kas ) MVT( Mākslai vajag telpu, Melnsila/Kalnciema jaunajam muzejam). To ka neviens nerezervēs to naudu un neatliks uz nākotni, manuprāt ir skaidrs katram kam bijusi saskarsme ar LR budžetniekiem. Ja Tev ir pārpalikums, tad Tev nākamgad iedod mazāk, tāpēc jau OM Rietumu latvieši turās ar zobiem un nagiem pie tā kas ir, jo ja izlaidīs no rokām, tā sāc atkal no sākuma , diskutē, konkursē, projektē, saskaņo un tad tikai atkal vari prasīt naudiņu no budžeta.

  P.S. Man ir tikai labu ko teikt par Rēzeknes augstskolu, Skārņu ielu un nenoliedzami mūža balvu pelnījušo Lancmaņa izloloto Rundāles restaurāciju.

  Tomēr tas ka beigās izrādās, ka GR brīvdienu māja ir labāka par tā paša GR līdzcelto LNB ir zemiskuma augstākie līmeņi.

  +5
  -7
  Atbildēt

  0

  andrejs > andrejs 18.06.2015. 14.33

  to zane

  Lūdzu!

  +2
  -3
  Atbildēt

  0

  veesumS > andrejs 18.06.2015. 14.07

  ….andrej…paldies par norādi uz arhitekta Andreja Jansona viedokli…

  +4
  -5
  Atbildēt

  0

  andrejs > andrejs 18.06.2015. 20.49

  to VAT

  piedod, bet man tās jūsu iekšējās cunftes intrigas ir pilnīgi vienaldzīgas. Izteicu tikai savu, ierindas pilsoņa viedokli. Par Gailes izgājieniem saistībā ar JRT esmu izteicies IR slejās un saņēmis kaudzi ar mīnusiem. 🙂

  +2
  -2
  Atbildēt

  0

  WAT > andrejs 19.06.2015. 09.25

  Ja Tev, Andrej,tās ir vienaldzīgas, tad nav ko atsaukties uz Gada skates rezultātiem, pabalstot savu privātpersonas viedokli.

  Savukārt par JRT spriežot pēc tā, ka esi saņēmis “-“no ZG mīlošās tautas(viņa taču koka arhitektūras mīļotāja, vai ku iejūtīga , sirdsšķīsta utt..), tad jau laikam esam līdzīgi attieksmē pret JRT pārbūves procesu.

  Ja nu kādam ilūzijas par ZG un sirdsšķīsto koka arhitektūras auklēšanu, ir vērts uz kartes dislocēt, kur tad tie objekti ir , kas ir to pasūtītājs, un kas savukārt ir Pasūtītāja Investors, un lietas sakārtosies smukā kārtībā.

  +2
  -2
  Atbildēt

  0

  SegelfossBy > andrejs 18.06.2015. 14.12

  Andrejs Jansons bija Zaigas Gailes uzaicināts uz Rīgu, tādēļ viņa viedoklis nav nopietni uztverams. Ja viens Austrālijas kolēģis var gānīties par Birkertu, tas izraisa līdzīgu nožēlu, kā analoģiskā Zaigas Gailes un 19 viņas draugu gānīšanās.

  +8
  -7
  Atbildēt

  0

veesumS 18.06.2015. 09.46

…šorīt interesants “duelis” LNT studijas tiešraidē…Nollendorfs pret Z.Gaili…Z.Gailes argumenti ieguva balsojumā 65% skatītāju atbalstu…

…turpretī Nollendorfa argumentācija izskatījās pēc iespītējušās bērna reakcijas – es gribu, man solīja!…

…pārmetums, ka Z.Gaile piedalījusies apspriešanā tālajā 2006.gadā neiztur kritiku – turpat 10 gadu laikā situācija ir mainījusies un Stūra māja atguvusi savu statusu, arī 2001.gadā Birkerta izstrādātais projekts ir novecojis…

…piekrītu Z.Gailes piebildei – finansējums nebeidzas ar piebūves atklāšanas lentītes pārgriešanu….tās ir arī uzturēšanas izmaksas…piem. telpu plānojums, kurā 1 tulkam paredzēts 40 m2 kabinets – tā IR izšķērdība…nelietderīgās platības, kuras Nollendorfa ieskatā ir plašums – neprātība….

…Birkerta vārds daļai sabiedrības iedvesis tādu bijību, ka iebildes tiek uztvertas kā zaimošana….bet…mēs šodien izbaudām Birkerta radīto brīnumu – Gaismas pili….neviens vēl nav aprēķinājis pirmā gada uzturēšanas izmaksas, ēkas apkopšanas/mazgāšanas izmaksas…pats Birkerts atzinis, ka kļūdījies GP materiālu izvēlē…kāds materiāls būs ieplānots baltajai piebūvei?…cik bieži tā būs jāmazgā un kas par to maksās?…

…bijība pret slavenības vārdu nedrīkst atņemt veselo saprātu objektīvi vērtējot radušos situāciju…

+14
-13
Atbildēt

9

  lno > veesumS 18.06.2015. 09.50

  Stūra māja atguvusi savu statusu…

  ___________________

  Kā to saprast? Vai vēl 21. g.s. šī ēka bija VDK īpašums?:):):)

  +9
  -13
  Atbildēt

  0

  WAT > veesumS 18.06.2015. 16.07

  Zane nedomāju ,ka sirdsapziņa tiek piemērota katram vēja pūtienam, vīlos…

  Vai Tu zini ,kas ir ZG un kas aiz tās runājošās galvas rosās? Izskatās labākajā gadījumā , Tu kā krietna bandiniece dodies Tev norādītā sadursmes virzienā, sliktākajā gadījumā Tu to dari apzināti, cīnies veco buku labā, un viņu interesēs, ne viens no scenārijiem Tev godu nedara.

  +4
  -6
  Atbildēt

  0

  veesumS > veesumS 18.06.2015. 19.52

  …WAT…Tu esot vīlies?…nu, nu…vai ar to gribi teikt, ka Tu, kā profesionālis, pieļauj iespēju bīdīt savus novecojušos projektus – apejot likumus?…

  – “Konkrētajam objektam (OM) plānošanas un arhitektūras uzdevums bija izsniegts jau 2007.gadā. Termiņš bija pagarināts un noslēdzās šā gada 5.aprīlī. Taču šajā termiņā būvvaldē netika iesniegts Okupācijas muzeja [rekonstrukcijas] tehniskais projekts. Līdz ar to šobrīd iesniegtā iecere ir uzskatāma par jaunu un jāvērtē atbilstoši pagājušā gada 1.oktobrī spēkā stājušamies Būvniecības likumam un tam pakārtotajiem normatīvajiem aktiem,” skaidro Būvvaldes pārstāve Žūka.”

  …Birkerta skices tapušas 2001.gadā, ir pagājuši 14 gadi…vai Tu dzelžaini pieturētos pie pirms 14 gadiem izstrādāta projekta, nerēķinoties ar šodienas izmaksām, uzturēšanas izmaksām, lietderīgumu, būvniecības materiālu izvēli?…

  …norobežojies no iesaistīto personāliju uzvārdiem un atbildi kā profesionālis – Tu uzstātu uz šāda projekta virzību un realizāciju?…

  P.S. …vēlētos saņemt arī atbildi no Latvijas Okupācijas muzeja biedrības, kā tiks segtas Okupācijas muzeja uzturēšanas izmaksas pēc muzeja rekonstrukcijas, ja…muzeja budžets uz šodienu ir ~ 600 tūkstoši EUR, no tiem ~ 130 tūkstoši ir valsts dotācija muzeja ēkas uzturēšanai un apsaimniekošanai, ekspozīcijai un valsts protokolam, pētniecības un izglītības programmām, ceļojošām izstādēm Latvijā un ārzemēs un darbam ar muzeja krājumu…

  Latvijas Okupācijas muzeja likums:

  2.pants. Latvijas Okupācijas muzejs

  (1) Latvijas Okupācijas muzejs ir privāts muzejs. Muzeja krājums ir Latvijas Okupācijas muzeja biedrības īpašums.

  +4
  -4
  Atbildēt

  0

  WAT > veesumS 19.06.2015. 09.15

  Būvvaldi labāk nepiemini, pēc Zolitūdes un jaunā Būvniecības regulējuma stāšanās spēkā šī iestāde Kafkas Procesu noliek stūrīti nervozi uzpīpēt.

  Būvvaldei vairs nav nekāda sakara ar būvniecību un arhitektūru, bet ar pilnīgi pārliecinošu augstākās raudzes stulbumu, un totālu arogantu birokrātiju, varētu kaudzēm no kolēģu un savas prakses minēt, bet vai vērts?

  Būtiskākais ja noliekam VKPAI viedokli un RBV viedokli, ir 100% skaidrs , kurš ir ar jēgu. Vēl pie tam IV laikā ir atjaunojušies konkrētajā iestādē īsceļi pareizajiem ļautiņiem, tādejādi nav nekādi brīnumi , ja pareizie ļautiņi palūdz var arī citas politiski svarīgas lietas kārtot ar RBV rociņām.

  Un kas tad tur ir novecojis Zane? Ēkas ceļ vismaz uz 25-50 gadiem ( pat neklīrīgajā ASV, Ķīnā utt..), ar domu par vismaz gadsimtu, un kas uz tā fona ir ~10 gadi? Tā jau nav kleita ko Tu bodē nopērc. Tad kad Rundāli pabeidza pat Prūsijā sen jau rullēja klasicisms, un kas no tā , vai tagad sakam ka lūk neatbilstoša laikmetam ēka?

  Savukārt , ja vēlmes tuvāku informāciju par zemtepiķa spēlēm ,kurās ZG ir runājošā galva ieskaties a4d.lv tekstos un to izraisītajās diskusijās par šo pašu tēmu. Savukārt par to arī Tev pārmetu, ka nezinot kontekstu pūt veco Pleskavas šosejnieku(LC&LPP&GKR!) stabulēs, kas savukārt ir uz vienu roku ar SC&VK.

  +2
  -2
  Atbildēt

  0

  Valdis Eiserts > veesumS 18.06.2015. 12.15

  zanE un Gaile izskatās iekaisušas.

  +7
  -7
  Atbildēt

  0

  J.Biotops > veesumS 18.06.2015. 09.59

  „…bijība pret slavenības vārdu nedrīkst atņemt veselo saprātu objektīvi vērtējot radušos situāciju…” No tā man būtu jāsaprot, ka vietējā slavenība (Gaile) neapšaubāmi būtu objektīvāka par globālo slavenību (Birkerts)?

  LNT dueli noskatījos, bet redzēju tur pavisam ko citu, toties telefonbalsojumā tautas balss izpaudās visā krāšņumā. Tikai maza nianse – neparādīja kopējo balsotāju skaitu, tāpēc nezinu, vai 2kāršā pārsvara iegūšanai nepietika ar 20 savstarpēji pazīstamo un viņu ģimeņu balsīm.

  Vēl interesanti, kur bija „pazīstamie arhitekti” kad taisīja Stokmani un bastionu? Neatceros, ka pret to projektiem būtu protestēts pirms būvēšanas.

  +13
  -11
  Atbildēt

  0

  hombros > veesumS 18.06.2015. 13.42

  Ne jau viss, ko kāds ģēnijs pirm 20 gadiem uzskicējis, ir obligāti jāuzceļ. Tas viss sāk izskatīties pēc iesīkstējušu Okupācijas muzeja apoloģētu vēlmes paplašināt savu sāpju un moku bastionu. Nu ko, Straujummammas un NA Kultūras ministres viedā vadībā novēlu pēc tam aiz tā melnā kubika pieceltajam baltajam kubikam vēl sarkanu galā uzmeistarot.

  +6
  -2
  Atbildēt

  0

  andrejs > veesumS 18.06.2015. 13.00

  biotops: Vēl interesanti, kur bija „pazīstamie arhitekti” kad taisīja Stokmani un bastionu?

  ——————————–

  Kad taisīja Stokmani, tur tika ieguldīta privāta nauda, vai nejūti atšķirību?

  p.s. Starp citu, patiesībā pret stockmann celtiecību no arhitektu aprindām bija daudz iebildumu – gan par augstumu, gan par kanāla iebūvēšanu, gan skata uz Vecrīgu aizšķērsošanu. Slikti, ka neatceries…

  +6
  -2
  Atbildēt

  0

  andrejs > veesumS 18.06.2015. 12.57

  lielo, nevajadzīgo valsts objektu celtniecība ir vēl lielāks korupcijas avots nekā valstiska sporta atbalstīšana, vai ne, biotop?…

  +6
  -2
  Atbildēt

  0

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu