Jauns TV kanāls krievu valodā pirmajā gadā var izmaksāt sešus miljonus eiro 25

LTV logo. Foto: Lita Krone, LETA
Print Friendly, PDF & Email

Igaunijas jaunais kanāls krievu valodā satura veidošanu atdos pašu skatītāju rokās

SIA “Latvijas Televīzija” (LTV) trešās programmas krievu valodā izveide pirmajā gadā varētu izmaksāt sešus miljonus eiro, vēsta TV3 raidījums “Nekā personīga”.

Savukārt Igaunijas sabiedriskās televīzijas jaunajam kanālam krievu valodā šogad atvēlēti aptuveni 2,5 miljoni eiro, un turpmāk – četri miljoni eiro gadā, vēsta LTV raidījums “De facto”.

Igaunijas sabiedriskās televīzijas jaunais kanāls krievu valodā skatītāju mēģinās piesaistīt ar izklaidi. Kopumā paredzēts piedāvāt rīta un vakara šovus, analītiskus, dzīvesstila un zinātniskus raidījumus, ziņo LETA.

Krievijas šovus kanālam iepirkt neplāno, bet, iespējams, Igaunijas krievvalodīgajiem piedāvās Rietumu seriālus, piemēram, BBC vai zviedru televīzijas ražojumus. Pagaidām notiekot pētījumi, lai noskaidrotu, ko tieši vēlas redzēt potenciālie skatītāji. Ja kanāls gūs panākumus, tad 2018.gadā tiekot solīts piešķirt papildus līdzekļus seriālu veidošanai – krievu valodā, ar krievu aktieriem, bet par dzīvi Igaunijā.

“De facto” ziņo, ka Igaunijas jaunais kanāls krievu valodā pārsteidz ar drosmīgu ideju – satura veidošanu atdot pašu skatītāju rokās. Skatītāju rokās ir viss – nosaukums, raidījumu formāti un pat raidīšanas laiks. To raidījumam pastāstījusi topošā medija tikko kā ieceltā galvenā redaktore Darja Sāre.

“Mēs nebūsim tie, kas skatītājam no attāluma pārraida vienīgo un īsto patiesību. Tieši otrādi, veidosim jauno mediju visi kopā. Piemēram, drīz notiks ideju maratons 48 stundu garumā. Ja tev ir ideja jaunā kanāla raidījumam, nāc uz pasākumu, prezentē to 30 sekundēs un ja profesionāļi, kuri arī tur būs sapulcējušies, tev noticēs, izveidosies radošā komanda, kas pēc divām diennaktīm prezentēs raidījumā pilotversiju”, stāsta Sāre.

Sāre piebilst, ka konkurēt ar Krievijas propagandas kanāliem nav iespējams – Igaunija nekad nespēšot atļauties tikpat krāšņus šovus vai seriālus. Tādēļ plānots radīt ne tikai klasisku televīzijas kanālu, bet arī tīklu, kas palīdzēs risināt konkrētas iedzīvotāju problēmas, viņa skaidro.

Jaunā kanāla direktore stāsta, ka kanālu vēlas veidot kā sociālo procesu centru.

LTV trešo programmu krievu valodā plāno veidot sadarbībā ar Igauniju, arī plānotās kanāla izmaksas būšot līdzīgas kaimiņvalsts aprēķiniem. Patlaban turpinās detalizētāka koncepcijas izstrāde, un līdz tās apstiprināšanai Nacionālajā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomē (NEPLP) konkrētas summas un programmas saturu LTV neatklāj.

Tomēr TV3 raidījuma “Nekā personīga” rīcībā nonākusi NEPLP iesniegtā tāme, kurā nākamgad no valsts budžeta esot lūgts piešķirt trīs miljonus eiro, gadu vēlāk – 5,3 miljonus, bet vēl pēc gada – 5,6 miljonus eiro.

Šo summu dēļ vairāki ministri trešā LTV kanāla ieceri apšauba, vēsta raidījums. Turklāt alternatīva Krievijas kanāliem esot nepieciešama ātrāk, nevis nākamā gada otrajā pusē, kad iespējams izveidot jaunu kanālu.

Satiksmes ministrs Anrijs Matīss (V) norāda, ka, viņaprāt, tā vietā, lai vienkārši piešķirtu pasūtījumu, būtu jārīko konkurss, kurā varētu izvēlēties labākās idejas un sinerģijas, ņemot vērā lokālo aspektu. Vaicāts, kā viņš plāno to “uzspiest” NEPLP, ja tai ir tikai viens priekšlikums, proti, jauns kanāls, ministrs atbild, ka ir jādiskutē.

Kultūras ministre Dace Melbārde (VL-TB/LNNK) norāda: “Es ceru, ka padome, kas ir atnākusi ar vienu priekšlikumu, aizies prom, pārdomu pilna. Un nāks vismaz klajā ar vairākiem scenārijiem. Šī diskusija ļoti skaidri parādīja, ka ir jāstrādā pie vairākiem scenārijiem. Jo mums nepieciešams vietējo Latgales auditoriju sasniegt pietiekoši ātri un pietiekoši efektīviem līdzekļiem. Nevis teorētiski kaut ko būvēt.”

Ideja veidot jaunu krievu kanālu sastapusies arī ar vietējo mediju iebildumiem. Piemēram, avīzes “Latgales laiks” redaktore Zigrīda Some uztraucas, ka ar milzu naudu tukšā vietā radīta raidstacija nespēs iekarot skatītāju uzticību, bet varētu sabojāt vietējo Latgales mediju tirgu.

Latgales raidstaciju īpašnieki un pašvaldību vadītāji uzskata, ka valdībai nauda jānovirza jau esošajām Latgales radiostacijām un televīzijas kompānijām. Satiksmes un kultūras ministri tam piekrītot. Atšķiroties vienīgi priekšstati, kad to darīt. Kultūras ministre uzskata, ka naudu var atrast tikai nākamā gada budžetā. Savukārt satiksmes ministrs esot gatavs stāties pretī Krievijas propagandai kaut uz līdzenas vietas.

“Un Latgale ir vistiešākā mērā saistīta, jo, kā zinām, tad Daugavpils un Rēzekne, tā ir Baltkrievijas un Krievijas pierobeža, kur šis informatīvais karš izpaužas visasāk,” saka ministrs. Vaicāts, vai varētu būt nepieciešams domāt par budžeta grozījumiem, Matīss norādīja: “Nu vai budžeta grozījumi vai kādi citi, bet šeit nav runa par vairākiem miljoniem. Šeit ir runa par daudz mazākām summām, kā mēs arī šodien dzirdējām, cik šobrīd izmaksā televīzijas programmu veidošana, tas varētu būt runa par dažiem simtiem tūkstošu.”

Pētījumi pierāda, ka visvairāk krievu kanālus skatās nevis Daugavpilī vai Rēzeknē, bet Rīgā. Tagad valdībai un plašsaziņas līdzekļu padomei būs jādomā, kā uzrunāt šo auditoriju.

Melbārde vada šogad izveidoto darba grupu valsts informatīvās telpas drošības stiprināšanai. Darba grupā ir arī Drošības policijas priekšnieks Normunds Mežviets, Saeimas Nacionālās Drošības komisijas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa (V), NEPLP priekšsēdētājs Ainārs Dimants, kāds Satversmes aizsardzības biroja darbinieks un ierēdnis no satiksmes ministrijas. Darba grupa ir sanākusi trīs reizes un valdībai sagatavojusi priekšlikumus. Paredzēts nelegālo satelītšķīvju apkarošanas uzsākšana un virkne citu lēmumu.

“Nekā personīga” vēsta, ka valdība bija iecerējusi jau pēc pāris nedēļām lemt par šiem jautājumiem, tomēr vajadzēs nogaidīt. NEPLP esot iesniegusi tikai vienu priekšlikumu – izveidot trešo Latvijas televīzijas kanālu krievu valodā. Vajagot alternatīvas.

 

Komentāri (25)

DD1 30.03.2015. 09.32

Jaunieši televīziju gandrīz neskatās, bet večus neatraut no Krievijas TV pupa ne ar sešiem, ne 60 miljoniem. Tā ir naudas bēršana sietā.

+12
-2
Atbildēt

7

  v_rostins > DD1 30.03.2015. 11.18

  Baiba

  Nemitīgi laižot krievu popsu, LR4 vēl vairāk debilizē savu klausītāju. Kādi vēl tur latvieši?

  +4
  -2
  Atbildēt

  0

  lno > DD1 30.03.2015. 14.19

  v_rostins. Nezini šīs desmitgades devīzi? Uzvarēsim padodoties!:):):)

  +3
  0
  Atbildēt

  0

  traductrice > DD1 30.03.2015. 11.16

  @marthas_father

  runājot analoģijās, rūdītu narkomānu ir praktiski neiespējami dabūt nost no adatas, ja vien viņam pašam nav tādas vēlmes. Nelīdzēs ne končas kā alternatīva, ne prātuļojumi, cik tas ir slikti. Tāpēc vienīgais veids ir neļaut nonākt atkarībā un panākt, lai narkotika ir, kā minimums, grūtāk pieejama.

  +5
  -2
  Atbildēt

  0

  Marthas_father > DD1 30.03.2015. 10.55

  traductrice, es atvainojos , bet tu dzīvo citā realitātē. ņem vai neņem ko arā no pamatpakas, nepalīdzēs. cik spriežu pēc radiem, liela daļa latgalē skatās tricoloru par pārdesmit eirikiem gadā. ko tu tur izņemsi?

  domājams arī rīgas krievvalodīgie sēž uz tricolora vai ntv , nevis lattelekoma vai viasata.

  vienigais ko varētu mēģināt , būtu dabūt šo kanālu trocolor pakā. 🙂

  +4
  -1
  Atbildēt

  0

  DD1 > DD1 30.03.2015. 10.54

  > traductrice

  “Vienīgais risinājums… propogandas Rus tv nošķiršana atsevišķā pakā”

  Piekrītu visam rakstītajam.

  +8
  -2
  Atbildēt

  0

  traductrice > DD1 30.03.2015. 10.44

  piekrītu. Vienīgais risinājums ir nevis skatītāju atraut no pupa, bet pupu atraut no skatītāja. Un tas nebūt nenozīmē “aizliegšanu” vai “cenzūru”. Tas var izpausties arī kā propogandas Rus tv nošķiršana atsevišķā pakā, katrā ziņā panākt to izņemšanu no pamatpakas. Tas nemaksā ne kripatu valsts naudas, tikai politisko gribu. Otrkārt, labāk šos miljonus iztērēt tam, lai skatītājs VISĀ Latvijas teritorijā (un varbūt vēl kādu strēķīti aiz tās robežām) tomēr varētu kvalitatīvi (nevis kvadrātiņos) redzēt Latvijas programmu saturu. Un, ja vēl drīkstētu pasapņot, par TV3 un LNT atgriešanos bezmaksas paketē

  +11
  -3
  Atbildēt

  0

  Baiba > DD1 30.03.2015. 09.46

  LR4 nevienu sveštautieti par latvieti nav padarījis. Vējā izmesta nauda.

  +10
  -2
  Atbildēt

  0

betijacelmale 30.03.2015. 16.05

Atkārtojās skolu ar krievu macību valodu stāsts? Paši par savu naudu ļaujam valsts pretiniekiem audzināt jauno paaudzi? Ļaujam, jo esam demokrātiska valsts, kur viedokļu daudzveidība nevar būt apkarojama. Tāpēc Latvijas valsts vēsture vairs nav konkrētu faktu kopums, bet gan dažādu viedokļu un interpretāciju par to vēsturi kopums.

Tieši tāpat ar TV kanālu krievu valodā. Jau nemaz nerunājot par to, ka ne kāds pensionārs mainīs paradumus un Maskavas kanālu vietā pēkšņi sāks skatīties Latvijas kanālu, ne kādu tas padarīs par Latvijas patriotu.

Bet es gribu runāt par saturu. Ņemot vērā, kadu politisku uzskatu ir Latvijas krievu žurnālisti, kādam ir šaubas par kanāla ideoloģisko nokrāsu? Mums vajag skandālu Eiropas mērogā, kad saņemot norādījumus par saturu, žurnālisti sacels brēku, ka tiek cenzēti?

Tad mums vajag to kanālu, lai prokremliskie uzskati tiktu vēl arī par mūsu kopējo naudu tiražēti?

+6
0
Atbildēt

1

  TanteSidra > betijacelmale 31.03.2015. 00.30

  betijacelmale “…ne kāds pensionārs mainīs paradumus un Maskavas kanālu vietā pēkšņi sāks skatīties Latvijas kanālu, ne kādu tas padarīs par Latvijas patriotu…”

  ~~~~~~~~~~~~

  Piekrītu.

  Vajadzētu izmeklēt no kurienes kājas aug šim projektam.

  Vai to bīda personas kas vēlas ar to vairot savus kontus bankās, vai arī starp tiem ir apzināti hibrīdi, devīgas kaimiņvalsts stipendiāti. Vai arī to tagad stutē tikai aizkavējušies pēdējie derīgie idioti.

  Valstij veicināt savas sabiedrības dalīšanu nometnēs ar atšķirīgām saziņas valodām noteikti nav vajadzīgs, tas būs kontrproduktīvi.

  +3
  0
  Atbildēt

  0

lno 30.03.2015. 10.53

Finanšu minstrija Jāņa Reira vadībā neatbalsta LTV krievu kanāla izveidi http://www.kasjauns.lv/lv/zinas/189664/finansu-minstrija-jana-reira-vadiba-neatbalsta-ltv-krievu-kanala-izveidi

Kur kāds muļķīgs priekšlikums, tur Dimants priekšā pakaļā. Īsts zanIs:)

+7
-2
Atbildēt

5

  andrejs > lno 30.03.2015. 13.42

  Jānis Holšteins seniors būtu vēl labāks. Vai atminaties, kas faktiski panāca viņa atlaišanu par kādu sīku pārkāpumu?

  +1
  -1
  Atbildēt

  0

  andrejs > lno 30.03.2015. 15.11

  to TS

  Pirms Dzintara bij tāds NEPLP šefs Ķļockins vārdā. Pirms gadiem četriem viņš panāca, ka Krievijas prezidenta vēlēšanu dienā LTV nedemonstrē filmu par Puķina noziegumiem. Kļockina pamatojums bija atsauce uz Krievijas (!) likumu par preža vēlēšanām. Faktiski Kļockins lika LTV vadībai ievērot Krievijas likumu. Holšteins piekāpās un filmu tajā dienā nerādīja.

  Vēlāk visa “liberāļu” prese sacēla baigo histēriju un panāca nevis ebreja Kļockina atcelšanu, bet to, ka atkāpjas Holšteins. Drīz pēc tam par LTV šefu kļuva kāds šķēles pakalpiņš, bet Kļockins turpināja uzraudzīt latviešu radio un TV…

  +3
  -1
  Atbildēt

  0

  TanteSidra > lno 30.03.2015. 13.15

  http://www.la.lv/attalinatu-no-valsts-valodas/

  Rolands Tjarve: “Iznāk, ka valsts dod signālu – latviešu valoda nav jāmācās, jums ir kanāls krievu valodā” (41)

  Aināru Dimantu postenī vajadzētu nomainīt ar kādreizējo LTV ģenerāldirektoru Rolandu Tjarvi un šis murgs ar otru valodu valstī uz kādu laiku rimtos.

  Kā to izdarīt ir jautājums pie kura vajadzētu strādāt.

  +4
  -2
  Atbildēt

  0

  TanteSidra > lno 30.03.2015. 14.11

  @andrejs, “…Holšteins seniors…”,

  nē es tādu neatceros, varbūt bija pirms vai pēc Tjarves, nezinu arī par pārkāpumu.

  @lno:

  “…Kur kāds muļķīgs priekšlikums, tur Dimants priekšā pakaļā…”

  20.marts 2015 18:40 “…Vēl pāris gadu šajā amatā un Dimantam paša suns vairs nedos ķepu:)”

  visam piekrītu. Dimants ir tendēts uz visādām muļķībām atsaukties, patīk žonglēt ar traukiem. vadošā postenī tā var sev un citiem uz līdzenas vietas baigās problēmas radīt, pats pie tām var cietumā nonākt.

  vajag mierīgāk padzīvot, varbūt rakstīt analīzes.

  padzīvot Tibetā, vai aizbraukt uz kurortu Eģiptē vai Turcijā.

  +3
  0
  Atbildēt

  0

  DD1 > lno 30.03.2015. 10.55

  > lno

  “Kur kāds muļķīgs priekšlikums, tur Dimants”

  Tā ir, kā tu saki.

  +7
  -2
  Atbildēt

  0

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu