fbpx

Infografika: Latvieši un lietuvieši pusi savu ienākumu tērē ikdienas vajadzībām 11

NULL
Print Friendly, PDF & Email

 

Latvijas un Lietuvas iedzīvotāji gandrīz pusi savu ienākumu tērē ikdienas vajadzību apmierināšanai, bet Igaunijas iedzīvotāji tam tērē trešo daļu ienākumu, liecina Baltijas galvaspilsētu mājsaimniecību izdevumu salīdzinājums.

Baltijas galvaspilsētu mājsaimniecību lielāko izdevumu pozīciju pētījums pēc „Swedbank” Baltijas valstu Privātpersonu finanšu institūta radītas metodoloģijas aprēķināja pārtikas, mājokļa un transporta izdevumus vienas personas un četru cilvēku mājsaimniecībai. Kaut arī pētījuma vajadzībām izveidotie mājsaimniecību modeļi atveido Baltijas valstu galvaspilsētu vidusmēra mājsaimniecības pēc sadzīves un darba apstākļiem, kā arī patēriņa paradumiem, tie nav uzskatāmi par statistiski reprezentatīvām vidējām Baltijas mājsaimniecībām, informē Adriāna Kauliņa, „Swedbank” Privātpersonu finanšu institūta direktore.

Lielākie tēriņi pamatizdevumu segšanai ir rīdziniekiem. Četru cilvēku ģimene, kas dzīvo sev piederošā 70 kvadrātmetru dzīvoklī padomju laikā celtā daudzdzīvokļu mājā, par pārtiku, mājokli un transportu Rīgā tērē 47%, Viļņā – 44%, bet Tallinā tikai 29% no mājsaimniecības rīcībā esošiem ienākumiem, secināts Baltijas mājsaimniecību galveno izdevumu apsekojumā.

Pēc aplēsēm, četru cilvēku ģimene ar tipisku patēriņa modeli pārtikai, mājoklim un sabiedriskajam transportam Rīgā iztērē ap 587 eiro mēnesī. Viļņā šī summa veido ap 518 eiro un Tallinā ap 519 eiro.

Vienlaikus ģimenes rīcībā esošie ienākumi Tallinā 2013.gadā sasniedza 1785 eiro mēnesī, kas ir gandrīz par 600 eiro vairāk nekā Viļņā un par 538 eiro vairāk nekā Rīgā. Pateicoties ienākumu atšķirībai Tallinas ģimenēm pēc pamatvajadzību apmierināšanas citiem tēriņiem pāri paliek 71% ienākumu jeb1266 eiro, kamēr Rīgā 53% jeb 660 eiro un Viļņā 56% jeb 670 eiro.

Lielākā mājsaimniecību izdevumu pozīcija ir pārtika. Pētījuma rezultāti liecina, ka izmaksas par optimālu pārtikas grozu ģimenei Baltijas valstīs ir starp 289 un 332 eiro: visvairāk Latvijā, vismazāk Lietuvā, bet Igaunijā par optimālu pārtikas grozu ģimenes maksātu 318 eiro mēnesī.

„Izdevumi pārtikai, mājoklim un transportam ir galvenie mājsaimniecību izdevumi, kas patērē lielāko daļu no budžeta. Pat ja naudas izteiksmē izdevumu apjoms Baltijas valstu galvaspilsētās ir tuvs, izvērtējot atšķirības ienākumos, kļūst acīmredzams, ka Tallinas mājsaimniecībām divreiz vairāk naudas atliek citām vajadzībām – apģērbam, saimniecības precēm, veselības aprūpei, izglītībai, izklaidēm un citiem izdevumiem. Rīgas un Viļņas mājsaimniecībām salīdzinoši rūpīgāk jāplāno savi tēriņi, lai atlikušos līdzekļus sadalītu uz vajadzīgajiem un vēlamajiem maksājumiem”, skaidro Kauliņa.

Komentāri (11)

Jânis Bankoviès 03.04.2014. 12.50

Ja bilde ar leišiem salīdzinājumā ir objektīva, tad ar igauņiem tā nav korekta.

Kā var igauņi vispār nemaksā par transportu? Vai katrs tallinietis brauc tikai ar sab.transu, kurš liekas ir pa frei-talliniešiem. Transports šādai vidusmēra ģimenei( laikam manējā tāda sanāk, vienīgā atšķirība ka nav zēns+meitene, bet ir meitene+meitene, bērnu sadaļā) ir personiskais auto ar atbilstošiem izdevumiem, tā ka neredzu motivāciju kāpēc igauņiem transports par frei. Tā ka droši var no igauņu 71% ņemt nost 6% nost un rezultēties pie pārpalikuma 65%-EE,56%-LT,53%-LR.

Vēl pie tam ņemam vērā, ka leiši ar latviešiem( ruskojazičniju faktors) nav baigi rātnie lojālisti budžetam, un nebūt nerāda to kas ir, tā ka reālā bilde ir 65%-EE,60%-LT, 58%-LR.

+2
-1
Atbildēt

3

  lebronj2356 > Jânis Bankoviès 03.04.2014. 14.03

  Neaizmirsti WAT, ka igauņiem Baltijā ir viszemākie nodokļi par auto, ceļa nodoklis tur ir iekšā degvielā, nevis papildus kā mums + Tallinas sabiedriskais(kaut gan nevarētu teikt, ka Rīgas ir diži dārgs) sabiedriskais ir par brīvu ! Nav tur igauņiem nekas neobjektīvs, drīzāk ir skaidrs tas, ka somu tuvums ir nācis par labu algām un dzīves līmenim kopumā, leišiem poļu tuvums vismaz nodrošina tās pašas poļu preces bez mūsu vietējā astronomiskā uzcenojuma. Problēmas risinājums sākās ar tās atzīšanu un par spīti dažādiem stingrās jostas un konsolidāciju faniem, ir skaidri nomanāms, ka LV ir zemākās algas visā Baltijā un pirktspēja tieši tāpat, turklāt tas, ka Rīgā ir lielas darba iespējas nenozīmē, ka tur ir krietni lielākā alga kā Latvijā kopumā, toties izdevumi nenoliedzami ir lielāki !

  +1
  0
  Atbildēt

  0

  Jânis Bankoviès > Jânis Bankoviès 03.04.2014. 14.28

  Krix, nevar būt, ka transports leišiem( kur ir līdzīga kā EE ,ceļu nodokļu politika) ir 5.6%, savukārt EE -0% transporta izdevumi, tās ir blēņas, vēl jo projām uzskatu, ka atšķirības ir un tās ir pietiekoši lielas 12%( ja LR pieņem 100%, tad EE sanāk 112%), bet tās nav tik milzīgas kās bildītē parādītas.

  Somu škautnei piekrītu, kā nauda, tā politika, somi pie savām investīcijām vecos EE komuņāgas masveidā nelaida,epizodiski tie dabūja apgramstīt somu investīcijas, atšķirībā no LR,LT, kur viss kas LR,LT nonāca, nāca caur vecajiem komuņāgiem.

  Attieksme pret nodokļu maksāšanu un oficiālo ienākumu deklarēšanu arī ir skaidra, somu nauda, un tās ietekmē radusies EE pašu nauda, LT ( ar tradicionālo -vēsturisko savu resursu nobēdzināšanu, lai nav jāliek kopējā Rečpospoļitas(kurš nu katls konkrētajā momentā ir) katlā, un galu galā LR ( + kā slogs atklāti nelojālie krievvalodīgie), kur vienmēr ir bijusi lielāka lojalitāte, klanam, grupējumam, sab. slānim, ģimenei, uzņēmumam, cunftei, nekā valstij.

  Pie reizes LR -Rīga ir 1/3-1/2 no LR iedzīvotājiem, tā ir 3. lielākā pilsēta ap Baltijas jūru. Tā ir divreiz lielāka kā tuvākā sekotāja no Baltijas valstīm-Viļņa.

  Objektīvi dzīve Latvijā konkrēti Rīgā dārgāka.

  +1
  0
  Atbildēt

  0

  Jânis Bankoviès > Jânis Bankoviès 03.04.2014. 14.07

  Ciklop, ja es būtu redakcijā, par …latvieši, bet viņi vienmēr kaut ko sajauc. Tāda nevīzīga tauta…, labākā gadījumā izbanotu Tevi uz neatgriešanos, sliktākajā DP Tevi nodotu, pasekojot lai vismaz “uzslovku” Tev iekabina, par nacisma sludināšanu.

  Lai būtu skaidra nostāja: man ir iebildumi pret sovokiem/krievvalodīgajiem/šovikiem un prastiem atpalikušiem nacistiem( kā Tu). Savukārt augstākminētajiem nav nacionālu iezīmju, mēdz būt ka dažās tautās to ir vairāk nekā citās protams.

  +3
  0
  Atbildēt

  0

… [Trackback]

[…] Find More Info here to that Topic: ir.lv/2014/04/03/infografika-latviesi-un-lietuviesi-pusi-savu-ienakumu-tere-ikdienas-vajadzibam/ […]

0
0
Atbildēt

0

forum 30.10.2019. 15.58

… [Trackback]

[…] There you will find 37722 more Information to that Topic: ir.lv/2014/04/03/infografika-latviesi-un-lietuviesi-pusi-savu-ienakumu-tere-ikdienas-vajadzibam/ […]

0
0
Atbildēt

0

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu