VVD: Ičas upe piesārņota ar VUGD mācībās izmantotu vielu 11

Beigta zivs. Foto: Edijs Pālens, LETA
Print Friendly, PDF & Email

VUGD, iespējams, neesot bijis informēts par produkta ķīmiskajām un ekoloģiskajām īpašībām

Ičas upe septembra beigās, visticamāk, tika piesārņota Valsts ugunsdrošības un glābšanas dienesta (VUGD) mācībās, secinājis Valsts vides dienests (VVD).

VVD ģenerāldirektore Inga Koļegova informē, ka dienests ir izvērtējis visus iespējamos piesārņojuma avotus saistībā ar zivju masveida bojāeju Ičas un Aiviekstes upēs un secinājis, ka, visdrīzāk, zivju bojāeju izraisījis ķīmiskais maisījums “STHAMEX F-15”, kas ticis izmantots VUGD mācībās.

VUGD mācības norisinājās šā gada septembra beigās pie Ičas upes tilta uz autoceļa Rēzekne-Gulbene. VVD pieļauj, ka notikusi neatbilstoša šī maisījuma izmantošana.

Analizējot masveida zivju bojāejas iespējamos cēloņus, sākotnēji tika izvirzītas trīs versijas par cēloņiem, kuru ietekmē gāja bojā zivis – dabas norises, elektrozveja un piesārņojums ar nezināmu ķīmisku vielu.

Koļegova atzīmē, ka pieejamās informācijas analīze liecina par  STHAMEX F-15 neatbilstošu izmantošanu, jo VUGD rīcībā nebija aktuālās šī produkta drošības datu lapas. „Iespējams, amatpersonas, kuras organizēja mācības, nebija informētas par produkta ķīmiskajām un ekoloģiskajām īpašībām. Tas varēja veicināt gan nepiemērotas mācību vietas izvēli, gan drošības pasākumu neveikšanu mācību laikā un vietas sakopšanas darbu neveikšanu pēc tām,” saka Inga Koļegova.

Savukārt, lai ierobežotu varbūtību, ka līdzīgi gadījumi varētu atkārtoties, VVD ir sniedzis rekomendācijas VUGD, kas paredz iekšējo instrukciju izstrādāšanu ar šo produktu, ņemot vērā drošības datu lapā noteikto. Tāpat VVD aicina mācības organizēt  industriālās teritorijās ar maksimālu piesardzību un konsultējoties ar VVD reģionālajām struktūrvienībām, lai novērstu iespējamo negatīvo ietekmi uz vidi.

 

Komentāri (11)

kkristaps 19.12.2013. 14.23

Ko nozīmē “VUGD rīcībā nebija aktuālās šī produkta drošības datu lapas”? Kur tad viņi ņēma šo “produktu”, ja tagad nevienu ķīmisku vielu nevar iegādāties bez šādas lapas? Un lapā ir smalki uzskaitītas visas iespējamās ietekmes uz vidi un cilvēku veselību. Jāsecina, ka VUGD vai nu melo un slēpj faktu, ka neviens nav to lapu izlasījis, vai arī viela ir kaut kur nozagta (kas, protams, ir maz ticams)

+6
-1
Atbildēt

0

juhans 19.12.2013. 16.58

http://sthamer.com/download/en/pd/PD-091_022-STHAMEX_F-15_F-6-english.pdf
Product information:
Environmental acceptability:
STHAMEX is physiologically harmless and easily biodegradable.

+6
-2
Atbildēt

6

  ineta_rr > juhans 19.12.2013. 18.17

  Jau vienreiz teicu, biodegradējams nenozīmē nekaitīgs. Arī mušmire ir biodegradējama, tāpat kā PET pudeles (nopietni, palasiet Wikipedia par biodegradable, keramikas ir faktiski vienīgais, kas nav biodegradējams). Citiem vārdiem sakot biodegradējams nozīmē, ka uz to iedarbojas biotiskie faktori, bet cik ilgu laiku tiem vajag nav svarīgi, tāpat kā nav svarīgi, vai viela un tās biodegradācijas produkti ir kaitīgi vai nekaitīgi. Turklāt kaitīgums var būt arī ne-ķīmisks, piemēram, polietilēna maisiņi ir ķīmiski, manuprāt, nekaitīgi, taču tie vienalga ir kaitīgi dzīvniekiem tīri mehāniskā nozīmē, jo ar tiem var sapīties, aizrīties un nosmakt.

  +1
  -5
  Atbildēt

  0

  ineta_rr > juhans 19.12.2013. 23.45

  Vai mīnusiņus ieliki/-āt no visiem kontiem? Atbilde ir tāda, ka firma nepublicē ķīmisko sastāvu vai aktīvo vielu tipu, taču vispārīgi runājot putošanas aģenti var kaitēt ūdens organismiem. Ko Sthamex F-15 nodara videi, to lietojot atbilstoši ražotāja instrukcijām, paprasiet VVD vai labāk uzņēmumam, kas ražo to produktu, tāpat varat papētīt, vai VUGD ievēroja ražotāja instrukciju, lai gan pats raksts jau ir par to, ka neievēroja.

  0
  -2
  Atbildēt

  0

  ineta_rr > juhans 20.12.2013. 13.34

  Adekvāti kā Jūs? Virsmaktīvās vielas iedalās vairākās kategorijās, dažas no kurām toksiskumā ir salīdzināmas ar vārāmo sāli, bet citās kategorijās ir daudz bīstamākas vielas, ieskaitot tādas, kas ir atrodamas ķīmisko ieroču sarakstos. Tā kā pateikts nav nekas, ja vien netiek nosauktas visas aktīvās vielas nevis tikai ļoti plašas, neko nepasakošas kategorijas, kuru klātbūtni varēja prognozēt jebkurš ar kaut cik vērā ņemamām zināšanām organiskajā ķīmijā. Un biodegradējamais butoksietanols arī nav nekāds eņģelītis, lai gan diez vai tas ļaunākais tajā maisījumā.

  0
  -1
  Atbildēt

  0

  Inese > juhans 20.12.2013. 00.50

  Kāpēc man kādam citam jāprasa, ja jūs tik zinošs esat? A par vielām infa šāda:

  Konkrētais putu koncentrāts ir bāzēts uz sintētiski aktīvām vielām – butoksietanola, putu stabilizētāja un sintētiskās virsmas aktīvās vielas.

  Ugunsdzēsībā netiek izmantots putu koncentrāts, bet gan putas, kuras veidojas 15 kārtīgi atšķaidot putu koncentrātu ar ūdeni, izveidojot 5% šķīdumu, kurš mehāniski simtkārtīgi tiek sajaukts ar gaisu. http://www.vugd.gov.lv/lat/aktualitates/zinas/7266-par-vugd-organizetajam-macibam-pie-icas-upes-un-putu-pielietosanu-ugunsdzesiba

  p.s. Mīnusiņus jums liek adekvātie šīs vietnes apmeklētāji.

  +1
  -1
  Atbildēt

  0

  Inese > juhans 19.12.2013. 17.08

  Nu ja, jo kā raksta, putas ir uz proteīna bāzes:

  Protein-based foams (e.g. Sthamex F-15), which are less effective for flammable liquid fuel fires and are mainly used for training

  +3
  -2
  Atbildēt

  0

  Inese > juhans 19.12.2013. 18.26

  Eksa k-gi/k-dzes, labāk pastāstiet godātajai IR.lv lasītāju saimei par konkrēto produktu – Sthamex F-15, nevis apceriet mušmires, PET pudeles un polietilēna maisiņus.

  +5
  -1
  Atbildēt

  0

Inese 19.12.2013. 16.58

VVD secinājis, ka, visdrīzāk, zivju bojāeju izraisījis ķīmiskais maisījums “STHAMEX F-15”
=======================

Visdrīzāķ, visticamāk, iespējams, varbūt.

+5
-1
Atbildēt

0

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu