Pavļuts šaubās, vai atvērt elektroenerģijas tirgu mājsaimniecībām • IR.lv

Pavļuts šaubās, vai atvērt elektroenerģijas tirgu mājsaimniecībām

12
Daniels Pavļuts. Foto: Edijs Pālens, LETA

Jārod risinājums, kā samazināt obligātā iepirkuma komponentes (OIK) apjomu

Ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts vairs nav gatavs valdībā virzīt jautājumu par elektroenerģijas tirgus atvēršanu mājsaimniecībām no 1. Septembra, raksta „Nozare.lv”.

“Šobrīd, vēlreiz rūpīgi izanalizējot visus faktorus, es neesmu gatavs valdībā virzīt pilnīgu liberalizāciju elektroenerģijas tirgū, kas bija iecerēta no 1. septembra, kamēr neesam raduši risinājumu, kā samazināsim obligātā iepirkuma komponentes (OIK) apjomu,” intervijā laikrakstam “Diena” teicis ministrs.

Viņaprāt, savulaik lēmums par elektroenerģijas tirgus atvēršanu mājsaimniecībām pieņemts, “pirms tika iegūta pilna aina par enerģijas subsīdiju un elektrības cenu pieauguma prognozēm”.

Ministrs norāda, ka “Latvenergo” brīžiem ir pārvaldīts politiski, un elektrības cenas patērētājiem ne vienmēr atspoguļojušas pilnas izmaksas. “Līdz ar elektroenerģijas tirgus liberalizāciju cenas atklās pilnu izmaksu bāzi,” saka Pavļuts.

Kopumā gan elektrības tirgus cenu viņš atzīst par stabilu un zemu. Elektroenerģijas dārdzību radot pārdales un sadales tīkla uzturēšanas izmaksas, kas esot ļoti lielas, ņemot vērā valsts samērā mazo patērētāju skaitu, kā arī OIK apjoms.

“Rezultātā katrai kilovatstundai izmaksu slogs sanāk diezgan liels. Arī OIK izmaksas augs diezgan strauji, ja neizdosies pieaugumu apturēt, bet ceru, kas tas izdosies,” intervijā teicis ministrs.

Pavļuts sola, ka tiks izstrādāta shēma, kā pastiprināti kontrolēt elektroenerģijas ražotājus, paredzot, kādos gadījumos var zaudēt licenci, un tiks īstenoti pasākumi, kas vērsti uz atbalsta samazināšanu “Latvenergo” termoelektrocentrālēm. Iecerēti arī pasākumi, kas vērsti uz atbalsta mehānismu pārveidi tiem ražotājiem, kas strādā atjaunojamās enerģijas segmentā.

“Mēģināsim izveidot arī OIK kompensācijas mehānismu, lai OIK slogu varētu samazināt dažādām patērētāju grupām,” sola ministrs.

Ministru kabineta komiteja 18.februārī akceptēja grozījumus Elektroenerģijas tirgus likumā, kas paredz atvērt tirgu mājsaimniecībām no šā gada 1.septembra. Izskatot šo jautājumu, vairākiem ministriem radās bažas, vai mājsaimniecībām pēc tirgus liberalizācijas 1.septembrī neaugs tarifi.

Grozījumi vēl jāskata valdībā un vēlāk – Saeimā. Vēl būs nepieciešami grozījumi Elektroenerģijas tirdzniecības un lietošanas noteikumos, kas skaidros virkni jautājumu, kas likumprojektā nav tik detalizēti apskatīti.

Iepriekš Ekonomikas ministrijas Enerģētikas departamenta direktors Dins Merirands biznesa portāla “Nozare.lv” rīkotajā diskusijā par elektroenerģijas tirgus atvēršanu mājsaimniecībām teica, ka gala termiņš, kad jābūt spēkā mājsaimniecību elektrības tirgus atvēršanai nepieciešamajiem normatīvajiem aktiem, ir aprīļa sākums.

 

Komentāri (12)

brigita_damme_rtk_lv 26.03.2013. 19.08

Iz citiem portāliem
—————-
Ir tāda lapa: [www.latvenergo.lv] , kur uzrādītas ES elektroenerģijas cenas. Mani interesē vai ir atrodams tāds pats grafiks, kas sasaistīts ar “Hamburgera” korelācijas koeficentu. Respektīvi grafikā parādās sakarība , kas parāda cik daudz elektroenerģijas pret pilsoņa vidējo algas tas var nopirkt – līdzīgi, kā hamburgeru?
var skatīt : [www.latvenergo.lv]
Savulaik es lasīju, ka 1 vienības elektroenerģijas ražošanai jāpatērē 5 siltuma vienības… tātad sanāk, ka ja …ņemot Rīgu , kur 1GJ siltuma maksā ~45Ls… elektroenerģijas GJ jābūt 225Ls. Tātad vienai kWhr ~ 225*1e-9*3600 ~0,000810Ls vai 0,75% no pāslaik cilvēku pirktās enerģijas cenas. Pat ja tā …ņemot vērā sadales tīkla izcenojumus, kas būtu 100% no izmaksām… tad enerģijas kW maksātu tikai 0,0017Ls. Jeb es kaut ko nesaprotu sakarībās starp giga Džouliem un kiloWatiem stundās?
http://www.building.lv/forums/37/153013/dienas-jautajums-par-elektroener-ijas-tarifiem-

+2
0
Atbildēt

0

archoftriumph 26.03.2013. 18.56

“Elektroenerģijas dārdzību radot pārdales un sadales tīkla uzturēšanas izmaksas” – nevis izmaksas, jo sadales tiikls lielaa meeraa mantots no PSRS, bet gan maaksliigi palielinaatas izmaksas.

piemeeram materiaali elektrotiiklu buuvei tiek pirkti caur saveejiem starpniekiem, kuri uzliek 100-400% uzcenojumu.

+2
0
Atbildēt

0

marchaeva 26.03.2013. 13.34

Būtu labāk satraucies par nepietakamajām pārrobežu enerģijas pārvades jaudām, kuru dēļ nevaram paņemt piem., lēto ziemeļnieku elektrību, kas nāktu pie mums no igauņiem.
Tāpēc jau arī te top murgaini jaudi projekti, kad patiesībā vajag importēt no prognozēmajām ESvalstīm.

+2
0
Atbildēt

0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu