VNĪ: Vēl jālemj, ko darīt ar ēku Aspazijas bulvārī 20 5

Maijas Tabakas atjaunotā glezna "Regīna" vienā no pēdējām pērngada izstādēm "Rīgas galerijā". Foto: Dmitrijs Suļžics, F64
Print Friendly, PDF & Email

“Rīgas galeriju” VNĪ spiež atstāt telpas Aspazijas bulvārī

Autonomas siltumapgādes un ūdensapgādes sistēmas izbūve ēkai Aspazijas bulvārī 20, kurā atrodas “Rīgas galerija”, izmaksātu aptuveni 230 000 latu. VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) vēl lems, vai šo ēku turpināt pārdot izsolēs, vai attīstīt, veicot tās rekonstrukciju, biznesa portālam “Nozare.lv” sacīja VNĪ pārstāve Daiga Laukšteina.

Ēkai Aspazijas bulvārī 20 patlaban nav autonomas elektroapgādes, apkures un ūdensapgādes. To nodrošināja blakus esošā viesnīca “Rīga”, kas pavasarī tiks slēgta, lai veiktu plānotu rekonstrukciju. Līdz ar to VNĪ saņēma paziņojumu par komunālo pakalpojumu piegādes pārtraukšanu no 2013.gada 1.marta.

“Tā kā bez autonomas siltumapgādes un ūdensapgādes sistēmas izbūves VNĪ nevar nodrošināt nomniekiem komunālo pakalpojumu pieejamību, VNĪ jau 2012.gada 29.novembrī ēkas pēdējo un vienīgo nomnieku SIA “Rīgas galerija” rakstiski informēja, ka sakarā ar viesnīcas “Rīga” ēkas Aspazijas bulvārī 22 rekonstrukcijas darbiem tiks pārtraukta komunālo pakalpojumu piegāde. Tāpat VNĪ arī atgādināja, ka, pusēm rakstiski vienojoties, nomas līgums var tikt izbeigts pirms termiņa jebkurā laikā, un lūdza informēt, ja “Rīgas galerija” vēlas pārtraukt nomas attiecības. Atbilde netika saņemta,” skaidroja Laukšteina.

Viņa piebilda, ka 2010.gadā VNĪ šajā ēkā veica apkures sistēmas remonta darbus par aptuveni 15 000 latu, lai nodrošinātu apkures sistēmas funkcionēšanu atbilstoši nomnieku vajadzībām.

Ņemot vērā esošo situāciju, lielākie kapitālieguldījumi būtu nepieciešami tieši autonomas siltumapgādes un ūdensapgādes sistēmas izbūvei. VNĪ ir arī veikti visi aprēķini, kādas būtu nepieciešamās izmaksas inženierkomunikāciju tehnisko projektu izstrādei un izbūvei. Tie būtu aptuveni 230 000 latu, norādīja Laukšteina.

“Papildus ir jāvērtē arī nepieciešamība ēkas pārplānošanai, lai tā funkcionāli būtu atbilstoša nākotnes lietotāja vajadzībām. Izvērtējot visus aspektus un nepieciešamos ieguldījumus, VNĪ jau iepriekš pieņēma lēmumu īpašumu Aspazijas bulvārī 20 virzīt atsavināšanai izsolē saskaņā ar likumu “Par valsts un pašvaldību kapitāla daļām un kapitālsabiedrībām”. Taču pēc pāris izsolēm, kas beidzās bez rezultāta, ir rūpīgi jāapdomā lēmums, vai turpināt pārdot šo ēku, vai attīstīt, veicot tās rekonstrukciju,” sacīja Laukšteina.

Rīdzinieku un mākslinieku iecienītajai “Rīgas galerijai”, kas atrodas pašā pilsētas centrā Aspazijas bulvārī 20, februārī piespiedu kārtā var nākties atstāt telpas, ja VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) nespēs nodrošināt galerijas esošajās telpās siltumapgādi.

Galerijas pārstāvji Ir.lv informē, ka pērnā gada decembrī galerija saņēmusi šīs ēkas Aspazijas bulvārī 20 īpašnieka VNĪ negaidītu lēmumu, kurā paziņots par siltumapgādes pārtraukšanu ar šā gada 1.februāri.

Lēmumu VNĪ pamatojusi ar viesnīcas “Rīga”, kas atrodas Aspazijas bulvārī 22, plānotajiem vērienīgiem rekonstrukcijas darbiem, kas padara neiespējamu siltumapgādi galerijas telpām.

“Neapšaubot abu ēku īpašnieku tiesības rīkoties ar saviem īpašumiem pēc saviem ieskatiem, izbrīna VNĪ izvēlētais komunikācijas veids ar savu ilggadējo nomnieku. Pārsteidzošs šis lēmums un argumentācija šķiet arī tādēļ, ka 2010.gada rudenī tikpat strauji VNĪ sāka jauna siltummezgla ierīkošanu atsevišķi ēkai Aspazijas bulvārī 20. Toreiz mērķis bija izveidot autonomu sistēmu, kas nav atkarīga no viesnīcas “Rīga”. Šis plāns arī tika realizēts, iztērējot vairāk nekā 30 000 latu un uz trīs mēnešiem izjaucot “Rīgas galerijas” izstāžu darbu, taču tagad izrādās, ka šāda rīcība bijusi lieka, jo atkarība no viesnīcas saglabājusies pilnā apjomā,” skaidroja galerijas pārstāvji.

“Rīgas galerija” Aspazijas bulvārī 20 strādā jau vairāk nekā 20 gadu. Nomas līgums ar VNĪ bija noslēgts līdz 2014.gada 31.decembrim. “Rīgas galerija” plānoja savu izstāžu darbību visam šim periodam, gatavojot arī savu piedāvājumu 2014.gada Rīgai kā Eiropas kultūras galvaspilsētai un vairākām nozīmīgām latviešu mākslinieku personālizstādēm.

Galerijas pārstāvji norādīja, ka patlaban nekas nav zināms par to, kā tālāk attīstīsies “Rīgas galerijas” dzīve, jo bez siltumapgādes galerija dzīvot nevar, jo tās uzraudzībā ir mākslas darbi, kas neapkurinātās telpās nedrīkst atrasties.

“Rīgas galerija” dibināta 1992.gadā un tā pārstāv nozīmīgākos latviešu laikmetīgos māksliniekus – Venēcijas biennāles (Latvijas Nacionālajā paviljonā), Sidnejas biennāles, Maskavas biennāles, Manifesta un citu svarīgu starptautisku mākslas izstāžu dalībniekus.

Galerijas nopelnu pulkā ir starptautisku mākslas izstāžu līdzdalība kopš 1996.gada – „Chicago International Art Fair” ASV; „ART MOSCOW” no 2001.gada līdz 2011.gadam Maskavā, „Sotheby’s” laikmetīgās mākslas izstāde izsolē 2009.gadā Londonā un daudzas citas starptautiskas izstādes.

 

Komentāri (5)

ievuliitis 19.01.2013. 00.30

Kas tā par modi, papildinot rakstus, izmest tur reiz bijušus tekstus, bet to vietā ievietot citus, kas neatbilst iepriekšrakstītājam? Kur palika galerijas pārstāvju teiktais, ka 2010. galerija bija trīs mēnešus slēgta, jo VNĪ ierīkoja ēkā autonomu apkures sistēmu un tas izmaksāja 30 000 latus. Tā vietā tagad ir info, “ka 2010.gadā VNĪ šajā ēkā veica apkures sistēmas remonta darbus par aptuveni 15 000 latu, lai nodrošinātu apkures sistēmas funkcionēšanu atbilstoši nomnieku vajadzībām.” Pirmkārt jau vakar nosauktā summa ir divreiz lielāka par to, ko nosauca šodien un otrkārt tik milzīga neatbilstība veikto darbu aprakstā. Jāpaziņo KNAB, lai noskaidro, ko darīja, par kādu summu, un kāpēc nomniekam tiek stāstītas pasakas.
Būtu tikai loģiski, ja žurnālistam, kas laboja rakstu, rastos līdzīgi jautājumi un tas pacenstos tos noskaidrot.

+5
0
Atbildēt

0

sinergie 17.01.2013. 10.18

Ja informācija par VNĪ rīcību atbilst īstenībai, tad šis uzņēmums nespēj rēķināties ne ar nomniekiem, ne ar sabiedrību, ne arī spēj ilgtspējīgi saimniekot.

+5
0
Atbildēt

0

ievuliitis 17.01.2013. 11.43

Līdz šim domāju, ka tikai “Rīgas nami” noziedzīgi izgrūž simtus tūkstošus un miļjonus arī. Izrādās, ka līdzīgā sfērā strādājošiem ir līdzīga (?) attieksme pret finanšu līdzekļiem? Vai tie 30 000, kas skaitās ieguldīti jauna siltummezgla izbūvē, nav aizgājuši citur?

+4
0
Atbildēt

1

  sausins > ievuliitis 17.01.2013. 12.41

  VNĪ jau tiek pārvaldīta tikpat neprasmīgi kā citas valsts kapitālsabiedrības.
  Diemzēl nekur tālāk par mistiskām un nekonkrētām koncepsijām RP nav tikusi, par kādām reālām pārmaiņām pat nerunājot.
  Politiķi diemzēl joprojām dzīvo ilūzijās, ka var izveidot kādu universālu modeli, kas būs derīgs jebkurai valsts kapitālsabiedrībai !
  Nebūtu pārsteigts, a uz žurnālistu jautājumu, kas ir akciju turētājs VNĪ Zatlers vai Vjačeslavs Dombrovskis vai pat Pavluts nevarētu konkrēti atbildēt !

  +1
  0
  Atbildēt

  0

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu