ES satraukta par jēdziena “valsts nodevība” paplašināšanu Krievijā 30

Viss liecina, ka Krievijas prezidents Vladimirs Putins nekavēsies izsludināt jauno likumu. Foto: AFP/LETA
Print Friendly, PDF & Email

Cilvēktiesību aizstāvji un juristi norāda – tas kalpos valsts varai cīņā ar politiskajiem oponentiem

Eiropas Savienības (ES) augstā ārlietu pārstāve Ketrina Eštone ceturtdien paudusi bažas par Krievijas Valsts domes pieņemtajiem likuma grozījumiem, kas paplašina jēdziena “valsts nodevība” skaidrojumu, ziņo LETA/AFP.

“Jaunais likums paplašinātu kriminālvajāšanu un samazinātu pierādījumu svaru apsūdzībām nodevībā un spiegošanā,” norādīts Eštones paziņojumā.

“Likumā ietvertā abstraktā nodevības definīcija padarīs to grūti piemērojamu taisnīgā veidā. Tā arī potenciāli soda kontaktus ar ārvalstu pilsoņiem ar līdz pat 20 gadiem cietumā,” teikts paziņojumā.

Krievijas Valsts dome otrdien balsojumos otrajā un trešajā lasījumā pieņēma likuma grozījumus, paplašinot jēdzienu “valsts nodevība”, “spiegošana” un “nelikumīga valsts noslēpumu saņemšana” skaidrojumus. Grozījumu apspriešana ilga ne vairāk kā piecas minūtes.

Cilvēktiesību aizstāvji un juristi uzskata, ka šī panta jaunā redakcija, pat izslēdzot no tās dažus neskaidrus nosacījumus, kalpos valsts varai cīņā ar politiskajiem oponentiem.

Cilvēktiesību aizstāvji norāda, ka šie grozījumi var kriminalizēt informācijas apmaiņu ar tādām organizācijām kā “Amnesty International” vai pat kavēt vēršanos Eiropas Cilvēktiesību tiesā.

Eštones paziņojumā norādīts, ka Krievijas likumdošanā un tiesvedībā pēdējā laikā notikusi virkne izmaiņu, kas, kopā ņemot, “ierobežos telpu pilsoniskās sabiedrības attīstībai un palielinās iebiedēšanas mērogus”. “Mēs cieši sekosim līdzi šā likuma īstenošanai,” norādīts paziņojumā.

Gaidāms, ka jaunnedēļ likumu apstiprinās parlamenta augšpalāta, un arī prezidents ar likuma parakstīšanu diez vai kavēsies. Līdz ar to jau novembra sākumā specdienesti jauno spiegošanas traktējumu varēs izmatot praksē.

Pēc Vladimira Putina atgriešanās prezidenta krēslā Krievijā nevalstiskajām organizācijām (NVO) ar ārvalstīm finansējumu piešķirts “ārvalstu aģenta” statuss, kriminalizēta neslavas celšana un Putinu kritizējošas tīmekļa vietnes iekļautas melnajā sarakstā.

 

Komentāri (30)

dace_ampermane 25.10.2012. 22.06

ES vajadzētu sekot lai krieviem Mirāžus un Mistralus nepārdod, būtu daudz, daudz vairāk tolka un daudz vieglāk ar viņiem kaut ko sarunāt, mļā!!

+7
0
Atbildēt

0

mary75 25.10.2012. 22.18

Krievijā iestājies 37 gads, saprotams, ar korekciju uz to, ka patreiz ir 21gs.
Represijas un iebiedēšanas notiek pret visu opozīciju, likumdošanas izmaiņas izskatās ārprātīgas, represīvo struktūru patvaļa kļūst arvien nekaunīgāka, nez kāpēc Ir nav neviena komentāra par zīmīgāko pēdējo dienu notikumu – opozicionāra nolaupīšanas Ukrainā, ko veica krievu specdienesti jau tad, kad viņš bija uzrakstījis lūgumu pēc politiskā patvēruma.
Trīs dienas viņu spīdzināja, un draudēja izrēkinātis ar ģimeni izmeklēšanas komitejā, tagad viņš atsakās no savām liecībām, jo tikai pēc 3 d. pielaida advokātu.
Ne jau tas opozicionārs bija tik svarīgs, tā bija zīme – mēs darīsim, ko gribēsim, mums likums neeksistē, ņemiet vērā, viņam arī šuj dzimtenes nodevību.
Un Eiropa un arī ASV, visdrīzāk, pateiks dežūrfrāzes, un ar to viss arī beigsies, neviens ar Krieviju nekonfliktēs Eiropas “seja” ir Šrēders, Reigani tur nav, kā teica Šenderovičs, īpaši tagad, kad savu problēmu pietiek gan ES, gan ASV.
Un Putina banda Eiropu nicina, un pat netēlo, ka vadās pēc kādiem likumiem, vai, ka viņus interesē, ko par viņiem domā.
No otras puses, ja Krievijas tautas pacieš, ka Kremļa “gani” ar to izrīkojas, kā ar aitu baru, ko tur var darīt Eiropa vai ASV?

+6
0
Atbildēt

10

  manatuja > mary75 26.10.2012. 00.34

  Un, kas notika 37 gadā….

  0
  -8
  Atbildēt

  0

  manatuja > mary75 26.10.2012. 09.22

  prieks, ka tomer arī šeit ir kāds kurš var noraksturot, kas notika patiesībā,nevis tikai bļaustīties par masveida represijām genocīdiem utt…

  0
  -5
  Atbildēt

  0

  mary75 > mary75 26.10.2012. 11.46

  J. Bitops – un ko tad tu gribēji, lai sāktos masveida represijas, un cilvēkus vajātu tūkstošiem?
  Visos reģionos opozīcija, neatkarīga prese, dažādas mazākuma grupas tiek vajātas, pie kam absolūti prettiesiskā veidā, politieslodzīto skaits sasniedz vairākus desmitus, būs vēl vairāk, par maz 21 gs?
  Par tiem tūkstošiem, kas sēž tikai tāpēc, ka kāds no ER vai ar to saplūdušām spēka struktūrām sagribēja atņemt tiem biznesu, es te pat nerunāju, kaut, būtībā, arī tie ir režīma upuri.

  +1
  -2
  Atbildēt

  0

  Signija Aizpuriete > mary75 25.10.2012. 22.44

  ——–dzeris49 Krievijā iestājies 37 gads, saprotams, ar korekciju uz to, ka patreiz ir 21gs
  ==============================================================================
  Padomā par ASV, kuriem sāk atkārtoties 1967.g. Vjetnamā piedzīvotais:

  ‘Afgāņu policists nogalina divus amerikāņu karavīrus’

  http://nra.lv/pasaule/82236-afganu-policists-nogalina-divus-amerikanu-karavirus.htm

  http://www.youtube.com/watch?v=djILmXErd3E

  +1
  -2
  Atbildēt

  0

  Sandris Maziks > mary75 26.10.2012. 10.21

  J.Biotops
  “tomēr ar 37. gadu Krievijā šodien notiekošajam nekā kopīga nav.”

  37 – 38. gadā smirdošo fašistisko izdzimteņu krievijā tika noslepkavoti visi apzinātie latvieši.

  Tiesa gan ne jau tikai 37. gads. Visā krievijas pastāvēšanas laikā, kopš sadists un pederasts, kņazs Vladimirs, varmācīgi ieviesa no Bizantijas ievazāto pravoslaviju, paverdzinātie iedzīvotāji tika selekcionēti par pakļāvīgiem, patstāvīgi nespējošiem spriest mājlopiem.

  0
  0
  Atbildēt

  0

  dro > mary75 26.10.2012. 11.50

  Biotops. Labs:)

  +2
  -1
  Atbildēt

  0

  grislits > mary75 26.10.2012. 12.35

  Izskatās, ka daļa komentētāju nesaprata Biotopa teikto 🙂

  Dažos vārdos konspekts:

  – Krievijā slepkavoja un represēja cilvēkus visu laiku no 17. gada, nevis tikai 37. gadā;

  – 37. gads atšķīrās ar to, ka papildus ikdienas represijām tika represēti ļoti daudz režīma rokaspuišu , kas pirms tam paši piedalījās represijās (respektīvi – SAVĒJIE), t.sk., daudz latviešu;

  – Tādēļ šodienu Putinlandē vēl nevar salīdzināt ar 37. gadu, jo Putins pagaidām neizdevīgos SAVĒJOS vēl nerepresē, bet tikai citus, kā tas bija ikdienā kopš 17. gada.

  +1
  0
  Atbildēt

  0

  Aivars Krauklis > mary75 26.10.2012. 12.41

  dzeri – šķita, ka biju diezgan latviski uzrakstījis – 37tajā masveidā (pirms tam nepārtraukti, bet pa vienam) sarkanie izkāva poģeļņikus, un to izdzīvojušie bendesmaisi vēlāk izbļāva par „lielo teroru”, it kā pirms tam būtu bijis mazāks. Tāds „lielais” puķinoīdiem vēl priekšā. Pagaidām Krievijā notiek tieši tas pats, kas pēc 1917., kā pats rakstiet- „…opozīcija, neatkarīga prese, dažādas mazākuma grupas tiek vajāta…”. Būs jau arī standarta turpinājums, bet vēl nav.

  +1
  0
  Atbildēt

  0

  mary75 > mary75 26.10.2012. 06.27

  Masveida represijas notika.

  +3
  0
  Atbildēt

  0

  Aivars Krauklis > mary75 26.10.2012. 09.13

  Slepkavošana jaunkrievijas režīmā nav sākusies ne šodien, ne vakar. Puķina režīms to praktizē kopš dzimšanas, tomēr ar 37. gadu Krievijā šodien notiekošajam nekā kopīga nav. Līdz tam vēl kādam laiciņam jāpaiet.
  Stāsts par 37tā gada neparstajām briesmām ir viens no komunistu murgiem, kurš saglabājies līdz mūsdienām negrozītā veidā kopš Hruščova laikiem. Tad vajadzēja notušēt iepriekšējo nepārtraukto masu slepkavību plūsmu kopš 17tā gada, prodrazverstku, raskulāčivāniju, koļeķivizāciju u.c., izceļot tikai to brīdi, kad līdztekus masu slepkavībām sāka masveidīgi izkaut arī pašus slepkavas, ne mazāk asiņainos pirmo viļņu patiesos ļeņiniešus. Viņu izdzīvojušās atvases vēlāk piebļāva pilnu pasauli ar žēlabām par baismīgo gadu, kad sliktais ūsainis nomainīja daļu vadošo asinssuņu ar svaigiem. Pilnīgi noklusējot, ka tā laika „upuriem”, visādiem buhariniem, antonoviem-ovsejenko un arī mūsu tautiešiem jau rokas bija asinīs līdz elkoņiem.
  Mūsdienās par 37to varēsim runāt, kad Puķins sāks izkaut savus poģeļņikus vairumā vai arī pašu nožmiegs kāds veiksmīgāks bratans. Diez vai Krievijā šoreiz izdosies izvairīties no tipiskās bandu evolūcijas scenārijiem. Pagaidām notiek bandas formēšanās, kad darba biedri žmiedz konkurentus un traucēkļus, līdz iekšējai pārdalei vēl jāizaug. Kad tas notiks, man gribētos, ka gar Krievijas robežu būt attīrīta josla un pa 300 metriem uzstādīti balsta ložmetēji.
  Bet par Eiropas acu atvēršanos es nesapņoju, atceros i 17tā, i 28tā un 37tā gadu rietumu progresīvo inteliģenci, kas kvieca sajūsmā par komunistu diženajiem sasniegumiem.

  +5
  -1
  Atbildēt

  0

janis17 25.10.2012. 20.46

Eiropai pamazām sāks atvērties acis. Vai tik nebūs par vēlu…

+5
0
Atbildēt

5

  manatuja > janis17 25.10.2012. 23.42

  Par kādu demokrātiju tu runā… par to kuru veido eiropas finansiālā oligarhija,…. Cik Oligarhi, kas pumpēja naudiņu uz rietumiem ir pametuši krieviju…. laikam kads simtiņš sanāks…. Putins aizstāv savas valsts nacionālās intereses, lai nebūtu tik viegli destabilizēt situāciju Krievijā.

  0
  -6
  Atbildēt

  0

  manatuja > janis17 26.10.2012. 08.23

  es tik paskatos cik naiva mums tauta…. kas patiešām domā, ka visu izšķir vēlēšanas…. un tā saucamā demokrātija…. tik aizmisuši, ka visu nosaka nauda un to kam ir resursi, tāds Lembis ir mazs un pūkains salīdzinot ar puikām un sievietēm, kas ietekmē pasaules notikumus.

  0
  -4
  Atbildēt

  0

  Aivars Krauklis > janis17 26.10.2012. 13.09

  Jānīt – ar Staļinu sirdī pa Ļeņina ceļu…. uz 3 burtiem, soļos, marš!

  +1
  0
  Atbildēt

  0

  P_Dancis > janis17 26.10.2012. 07.20

  “Jāni”, netērē laiku. Tavs vemjamlauciņš ir puaro un nra.lv.

  +4
  0
  Atbildēt

  0

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu