Pirmie 11 notiesātie janvāra grautiņu dalībnieki sodīti ar piespiedu darbu 9

Print Friendly, PDF & Email

Šajā lietā apsūdzētie atzinuši savu vainu 2009.gada janvāra nekārtībās

Vienpadsmit vīriešiem, kuri apsūdzēti vienā no izdalītajām 13.janvāra grautiņu krimināllietām, trešdien Rīgas apgabaltiesa pasludināja spriedumu, visiem apsūdzētajiem piespriežot piespiedu darbu, aģentūru LETA informēja apgabaltiesas preses sekretārs Aigars Bērziņš.

Tiesa apsūdzētos lēmusi sodīt ar 80-120 stundu piespiedu darbu. Pēc Bērziņa teiktā, vairākumam no apsūdzētajiem piespriestas 120 stundas piespiedu darba.

Tiesas debates šajā lietā noslēdzās 20.septembrī, kad prokurors lielāko daļu apsūdzēto lūdza sodīt ar 150 stundu piespiedu darbu, bet četrus – ar nosacītu brīvības atņemšanu uz trīs gadiem un vienu mēnesi. Visi 11 apsūdzētie savu vainu pilnībā atzīst. Trešdien apsūdzētie tiesā varēja teikt pēdējo vārdu, tad tika pasludināts spriedums.

Šī lieta 31.maijā tika izdalīta no kriminālprocesa, kurā pirms tam bija 22 apsūdzētie. Process pret 22 apsūdzētajiem tika sadalīts divās atsevišķās tiesvedībās, vienā atstājot 11 apsūdzētos, kuri savu vainu atzīst, otrā – 11 apsūdzētos, kuri savu vainu pilnībā vai daļēji noliedz.

Savu vainu atzīst Zigmunds Lācis, Ivars Jumītis, Kaspars Ješkins, Teimurs Mansimovs, Jānis Zommers, Ingars Stepanovičs, Jevgēnijs Seja, Klāvs Korņejevs, Jānis Nabokins, Artūrs Stilve un Oļegs Smirnovs.

Šogad 5.janvārī Rīgas apgabaltiesa 13.janvāra grautiņu pamata krimināllietu pret 68 apsūdzētajiem sadalīja trīs daļās, izveidojot trīs jaunus kriminālprocesus. Viens no kriminālprocesiem tika izdalīts pret 23 apsūdzētajiem, otrs – pret 25, bet trešais – pret 20. Tomēr vēlāk tiesa šos kriminālprocesus sadalīja vēl sīkāk.

Visos kriminālprocesos, kas sākti saistībā ar 2009.gada 13.janvāra grautiņiem, visas personas apsūdzētas pēc Krimināllikuma (KL) 225.panta 2.daļas, proti, par aktīvu piedalīšanos masu nekārtībās, ja tās saistītas ar grautiņiem, postījumiem, dedzināšanu, mantas iznīcināšanu, vardarbību pret personu vai pretošanos varas pārstāvjiem.

2009.gada 13.janvārī, kad Vecrīgā notika nekārtības, vēl bija spēkā KL redakcija, kura par šādu nodarījumu kā sodu paredzēja brīvības atņemšanu uz laiku no astoņiem līdz 15 gadiem, bet vēlāk 2.daļa no KL 225.panta tika izslēgta.

Patlaban KL 225.pants “Masu nekārtības” paredz: “Par tādu masu nekārtību organizēšanu, kuras saistītas ar grautiņiem, postījumiem, dedzināšanu, mantas iznīcināšanu vai ar vardarbību pret personu, vai ar pretošanos varas pārstāvjiem, vai par aktīvu piedalīšanos tajās, soda ar brīvības atņemšanu uz laiku no trim līdz 12 gadiem un ar policijas kontroli uz laiku līdz trim gadiem.”

2009.gada 13.janvārī aptuveni 10 000 cilvēku pulcējās uz protesta akciju Doma laukumā, lai nevardarbīgā veidā pieprasītu Saeimas atlaišanu.

Pēc protesta akcijas Vecrīgā sākās grautiņi – vairākām ēkām tika izsisti logi, stipri cieta Saeimas nams, tika aplaupīts veikals, kurā tirgoja a/s “Latvijas balzams” produkciju, kā arī cieta muzikālais restorāns “Fīlings”. Grautiņos piedalījās vairāki simti jauniešu, no kuriem daudzi bija alkohola reibumā. Šie cilvēki vairākas stundas demolēja Vecrīgu.

Grautiņu laikā tika aizturētas 126 personas, un sadursmēs pie Saeimas ēkas mediķi palīdzību sniedza vairāk nekā 30 cilvēkiem, savukārt slimnīcās ar dažādām traumām tika ievietoti 28 cietušie, bet četri cilvēki no hospitalizācijas atteicās. Tāpat mediķi sniedza palīdzību aizturētajiem sadursmju dalībniekiem, kuri jau bija nogādāti policijas iecirkņos. Nekārtībās cieta arī policisti.

 

Komentāri (9)

Ilona Auziņa 03.10.2012. 17.20

Ļoti labi. Tas šiem ir vispiemērotākais soda veids. Lai tagad stiklo logus un bruģē ielas, bet ja neprot, lai nodarbojas ar pilsētas sakopšanu.

+6
0
Atbildēt

1

  Sandris Maziks > Ilona Auziņa 03.10.2012. 20.34

  Janka
  “Ļoti labi. Tas šiem ir vispiemērotākais soda veids.”

  Vai ari tiem fasistu lopiem, kas jau ieprieks zinadami par grautiniem, bija panemusi krievijas karogus lidz?

  +2
  -2
  Atbildēt

  0

Stenders 04.10.2012. 01.02

13. Janvāra grautiņa dalībnieki varēs savākt visus mēslus Vecrīgā pēc 1. Janvāra svētku “grautiņiem” 🙂

+3
0
Atbildēt

0

mary75 03.10.2012. 17.30

Pareizs lēmums, reāls citumsods būtu galīgi garām.

+5
-2
Atbildēt

0

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu