Atomkrīzes bīstamība Japānā sasniegusi septīto līmeni • IR.lv

Atomkrīzes bīstamība Japānā sasniegusi septīto līmeni

26
Fukušimas AES. Avots: AFP/LETA

Kodoldrošības aģentūras pārstāvji uzsver – notikumi Fukušimā krasi atšķiras no Černobiļas

Japāna otrdien paaugstināja Fukušimas 1.atomelektrostacijas (AES) krīzes bīstamības līmeni no piektā līdz septītajam, kas ir maksimālais līmenis pēc starptautiskās atomkrīžu skalas un ir sasniegts pirmoreiz kopš Černobiļas AES avārijas 1986.gadā, vēsta aģentūras BNS un AFP.

Fukušimas 1.AES reaktoru dzesēšanas sistēma tika nopietni bojāta 11.martā notikušajā 9,0 ballu zemestrīcē un tās izraisītajos cunami. Bojājumu dēļ notika vairākas eksplozijas un avārijas, kas izraisīja arī radiācijas noplūdes. Situācija AES vēl arvien nav noregulēta.

Japānas Kodoldrošības aģentūras provizoriski dati liecina, ka pēc 11.marta zemestrīces no Fukušimas 1.AES vairākas stundas notikusi radiācijas noplūde ar līmeni 10 000 terabekereli stundā. Aģentūra paziņoja, ka no Fukušimas izplūdušās radiācijas daudzums ir apmēram 10 procenti no Černobiļas AES katastrofā izplūdušās radiācijas daudzuma.

Aģentūras pārstāvis Hidehiko Nisijama tomēr uzsvēra, ka notikumi abās AES ir krasi atšķirīgi. “Černobiļā cilvēki bija pakļauti augsta līmeņa radiācijai, un 29 cilvēki no tās nomira. Fukušimā tas nav noticis. Černobiļā reaktori eksplodēja. Fukušimā paši reaktori palika neskarti, lai gan mēs konstatējam [radiācijas] noplūdi,” sacīja Nisijama.

Saskaņā ar starptautisko atomkrīžu skalu septītā bīstamības līmeņa incidents ir tāds, kurā notikusi liela mēroga radioaktīvo materiālu noplūde ar plašu ietekmi uz cilvēku veselību un vidi un tās dēļ ir nepieciešama plānotu un paplašinātu pretpasākumu īstenošana.

Atomkrīzes bīstamības līmenis tika paaugstināts pēc vairākiem spēcīgiem pēcgrūdieniem, kas Japānu skāra pēdējās dienās.

Komentāri (26)

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu