
Foto: Jānis Saliņš, F64
Tikai dažas stundas pēc Šlesera ultimāta Zatlers paziņo, ka biedrības priekšlikumi viendzimuma partnerattiecību reģistrācijai ir nepieņemami
Izvērtējot biedrības "Mozaīka" priekšlikumus likumu grozījumiem, Valsts prezidents Valdis Zatlers nonācis pie secinājuma, ka šie priekšlikumi "faktiski paredz legalizēt viendzimuma attiecības, pielīdzinot tās likumiskai laulībai, kuru aizsargā mūsu valsts pamatlikums. To var raksturot kā slēptu mēģinājumu apiet Satversmē aizsargātās pamatvērtības un laulības institūta nozīmes vājināšanu. Tāpēc man tas nav pieņemami un tādā formā es to nevaru atbalstīt."
Par to Ir.lv informēja Valsts prezidenta preses dienestā.
Zatlers uzskatot, ka Latvijā būtu jārisina ilgstošu un noturīgu partnerattiecību regulējums, paredzot partneru mantiskās attiecības, mantošanas tiesības un citas tiesības. Tomēr "Mozaīkas" iesniegtie 24 likumu grozījumi esot "diskriminējoši pret heteroseksuāliem pāriem, jo neparedz iespēju reģistrēt partnerattiecības starp abu dzimumu personām, kas dzīvo kopīgās, ilgstošās un pastāvīgās attiecībās. Lai gan zināms, ka problēmas mantiskajās attiecībās un mantojuma tiesībās vai, piemēram, iespējās iegūt informāciju par sava partnera veselības stāvokli ārstniecības iestādē ir arī heteroseksuāliem pāriem, kas dzīvo nereģistrētās partnerattiecībās jeb tā saucamajā civillaulībā." Zatlers arī uzskata, ka par viendzimuma partnerattiecībām ir jābūt argumentētai un uz savstarpējas cieņas balstītai diskusijai sabiedrībā, izvairoties no neiecietības un ievērojot gan indivīda tiesības, gan arī sabiedrības tradīcijas un vērtības. Viendzimuma partnerattiecības nav saistāmas ar laulības institūtu. Neviens starptautisks cilvēktiesību akts neparedz valsts pienākumu legalizēt viendzimuma laulības. Satversmē ir stingri nostiprināta laulības definīcija: valsts aizsargā un atbalsta laulību savienību starp vīrieti un sievieti, ģimeni, vecāku un bērna tiesības.